Kam se poděl Šampion?



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?)
20.9.2011 10:15
Paní HZ z Ústí, pokud Vám chutná Šampion, rozhodně si pořiďte tuto odrůdu.Z jistých kříženců a náhražek, které jsou Vám doporučovány může přijít rozčarování.Prostě si vysaďte chuťově Vám vyhovující odrůdu.Šampion má sice pár nedostatků (která odrůda je nemá) ale rozhodně převažují aktiva.Vaše nadmořská výška zaručuje silné omezení strupovitosti.Kontaktujte s předstihem nejbližší prodejce, zda by Vám tuto odrůdu mohli zajistit.Zákrsek na podnoži J-TE-H nebo M26 - nutná okopávka.Čtvrtkmen na MM106 - po zapěstování lze zatravnit.Žel tato odrůda je stále hůře dostupná.Je to cílené, aby zahrádkáři na tuto odrůdu zapomněli.Zajímavý je ovšem názor zahrádkářů.Co jich znám, drtivá většina Šampion chválí a nedají na něj dopustit.Proto neváhejte.Za 2÷3 roky bude tato odrůda velmi těžce dostupná (rád bych se mýlil).Před čtyřmi roky jsem Šampion vysadil (podnož J-TE-H).Toto štíhlé vřeteno mě letos dalo 16 nádherných jablíček o velikosti velmi slušně narostlého Rubínu.Závěrem: Pečlivě vybírejte prodejce (zdravotní stav je důležitý) a nenechte si od prodejců vnutit náhradu.Šampion je jenom jeden.Přeji Vám hodně pěstitelských úspěchů a šťastnou ruku při nákupu - Mičurin II.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
lm26 - (7) - 230.167 (?), 10.9.2011 21:16, zobrazeno: 112394x
Z dětství si ze zahrady rodičů pamatuju jablka, která pěstovala moje maminka, jí nejvíc chutnal Spartan a Starkrimson a Matčino, já jsem dávala přednost Šampionu. Nevíte proč se o něm už moc nemluví. Bylo chutné křupavé šťavnaté a nakyslé, tak jak mám správné jablko chutnat. Ale byla jsem dítě a možná si tu chuť jen idealizuju, ale ráda bych ho na své zahrádce opět pěstovala. Můžete mi, prosím někdo k této odrůdě podat pár dobrých rad k pěstování? Jsem z Ústí nad Labem. Děkuji HZ.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 99.88 (?), 11.9.2011 9:37
Šampion se nikam nepoděl :) dá se stále koupit v mnoha zahradnictvích a hodně lidí ho stále pěstuje. Je ale pravda, že někteří noví kříženci typu Rubínu jsou odolnější k chorobám a chuťově velmi podobní (podle mého osobního názoru i lepší), takže pro mne osobně je Šampion překonán, i když na něj vzpomínám rád a ještě před pár lety jsem ho na zahradě měl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lm26 - (7) - 230.167 (?), 11.9.2011 12:53
děkuji za informaci, můžete mi, prosím doporučit nějaké křížení Rubínu vhodné do mé lokality? Přeci jen jsme trochu výše než Litoměřice.. :) Letos mi pomrzly už nasazené plůdky meruňky aj brambory. Jabloně ale mají slušnou úrodu. Budu moc ráda, když mi poradíte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 99.88 (?), 11.9.2011 19:51
Sám nepěstuju už ani Rubína, ale kříženců je více, tak bych si možná v nějakém větším zahradnictví nechal poradit. Stejně pak člověk musí koupit něco z toho co sežene:)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.88 (?), 11.9.2011 19:55
A ještě dodatek: Zeptal bych se také na plodnost, sám končím po mnoha letech s Desertem, který mi byl mnoha lidmi doporučován jako Top odrůda, jenže k čemu je Top odrůda, když je sklizeň mezi nulou a pěti (výjimečně až k deseti) jablkům ročně. Letos na desetileté výročí má jedno jablko (a vedlejší stromy stovky)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.9.2011 22:26

Šampion prolomil asi před 35 lety hegemonii odrůdy James Grieve mezi podzimními jablky. Téměř se jí vyrovnal v plodnosti, v chuti i ve skladovatelnosti ji překonal.  Sympatické byly i malé nároky na teplo a počasí při opylení. Bohužel je citlivý na virózy a strupovitost. V horších půdách a neošetřovaný má sklon k drobným plodům a horší chuti. Z mimořádné popularity vytlačily Šampiona nové podzimní odrůdy (citovaný Desert), nástup podzimních rezistentů (Prima, Vanda, Selena), "comeback" odrůdy Lord Lambourne, nakonec i oprášení lahodných starých odrůd  (Grávštýnské, Matčino).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 20.9.2011 10:15
Paní HZ z Ústí, pokud Vám chutná Šampion, rozhodně si pořiďte tuto odrůdu.Z jistých kříženců a náhražek, které jsou Vám doporučovány může přijít rozčarování.Prostě si vysaďte chuťově Vám vyhovující odrůdu.Šampion má sice pár nedostatků (která odrůda je nemá) ale rozhodně převažují aktiva.Vaše nadmořská výška zaručuje silné omezení strupovitosti.Kontaktujte s předstihem nejbližší prodejce, zda by Vám tuto odrůdu mohli zajistit.Zákrsek na podnoži J-TE-H nebo M26 - nutná okopávka.Čtvrtkmen na MM106 - po zapěstování lze zatravnit.Žel tato odrůda je stále hůře dostupná.Je to cílené, aby zahrádkáři na tuto odrůdu zapomněli.Zajímavý je ovšem názor zahrádkářů.Co jich znám, drtivá většina Šampion chválí a nedají na něj dopustit.Proto neváhejte.Za 2÷3 roky bude tato odrůda velmi těžce dostupná (rád bych se mýlil).Před čtyřmi roky jsem Šampion vysadil (podnož J-TE-H).Toto štíhlé vřeteno mě letos dalo 16 nádherných jablíček o velikosti velmi slušně narostlého Rubínu.Závěrem: Pečlivě vybírejte prodejce (zdravotní stav je důležitý) a nenechte si od prodejců vnutit náhradu.Šampion je jenom jeden.Přeji Vám hodně pěstitelských úspěchů a šťastnou ruku při nákupu - Mičurin II.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 90.119 (?), 20.9.2011 11:21

Já Šampiony nechválím. Máme je asi 30 roků a celou dobu šíleně přeplozují. Neodpočívají nikdy. Probírka plodů trvá strašně dlouho, na to tolik času nemáme. Tak proto se Šampioni u nás v podstatě ani nesklízejí, slouží jako potrava pro zájemce z říše zvířátek a ptactva. Dokonce i letos, kdy počasí jablkům velice přálo díky vydatným a častým dešťům. Všechny ostatní odrůdy jako například Spartan, Kids orange, Jonatan, Starkinsom nebo Golden Delicius mají výstavní a velikánská jablka bez jakékoliv probírky, ale Šampioni jsou zase přeplozené a proto většinou menší velikosti.  Ani nehledám těch pár kousků, které by snad u Šampionů stály za sklizeň. Péči mají srovnatelnou s ostatními odrůdami tak nevím, v čem bychom mohli dělat chybu právě jen u Šampionů.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 20.9.2011 12:58
Pane 429.Lepší reklamu Šampionu jste nemohl udělat.Ještě jsem nikde nečetl ani neslyšel vydávat pravidelnou a vysokou plodnost za nevýhodu.Chyba není v Šampionu, chyba je ve Vás.Již mnohokrát jsem tu prezentoval probírku plodů jako za základní nezbytný úkon pro produkci jakostních jablek a také stáří stromu má jistě na zdrobňování vliv. Často tady čtu jaká ta či ona odrůda má nedostatky a chyby ale ještě jsem tu nečtl, že strom vám dá jen takovou úrodu o jakou jste se zasloužili svou prací a péčí o něj.Chápu nečte se to mnohým příjemně ale taková je jednoduchá pravda.Stromy jsou v tom v drtivé většině nevině.A na závěr: nezapomeňte po letošní sklizni poděkovat! - Mičurin II.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 90.119 (?), 20.9.2011 13:45

Pane Mičurine II, nemám v úmyslu dělat jakoukoli reklamu Šampionu. Ani špatnou, ani dobrou. Popisuji jen naši letitou zkušenost. Přesto se mi zdá, že Šampion by byl dobrá volba jen pro toho, kdo nemá na jaře v zahradě moc práce a nebude mu vadit každoročně ta spousta hodin lezení po žebříku při protrhávání tisíců plůdků, aby získal jablka stojící za to je otrhat. Pokud jde o ostatní naše odrůdy jablek, tak za tu fantastickou sklizeň i bez jakékoli předchozí probírky, letos obzvlášť nádherných a velikých jablek, stromům po sklizni samozřejmě děkujeme :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika