Jurrský ovopark



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?)
22.1.2015 9:36

Chutnal jsem kalvila zimního na jedné výstavě. Nic moc. Před 100 lety to bylo v mocnářství považováno za nejlepší jablko.  Pěstovalo se ale hlavně v jižních Tyrolích, takže u nás asi odpovídající kvalitu nemělo. Po 2. válce, kdy se do Evropy rozšířil Golden Delicious, kalvily ztratily na popularitě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 22.1.2015 1:30

Též Vás zdravím, pane Kaněro.

Průsvitné má proti Kirchwaldenskému výhodu snad jen v ranější době dozrávání (cca o 3 týdny). Kirchwaldenské je dvakrát větší (běžně 250g), má hutnější narůžobělou dužninu, příjemnou chuť, dobře se skladuje. Jen je třeba ho sklízet probírkou, rádo opadává. Vzhledově se mu vyrovná snad jen Mivibe nebo Red Melba. Mám jeden stromek na podnoži M9, ale v létě se chystám tuto odrůdu naočkovat na MM106 a více jí rozšířit mezi sousedy po okolí. Strupovitostí ani padlím u nás netrpí. Podle babičky je výborné na štrůdly a křížaly, ale to jsem ještě nezkoušel. Mám-li být upřímný, Průsvitné mi dvakrát k srdci nepřirostlo, Kirchwaldenské ano.

Kamil Hasman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.89 (?), 22.1.2015 17:50

Zdravím Vás p. Kamile

Ptal jsem se Vás proto, že se tato odrůda začala poslední roky nabízet a má se vyrovnat dobou zrání Průsvitnému, které taky moc nemusím, ale děti jo.

Udajně má mít veliké plody, což jste také potvrdil. Jaký na Vás udělalo dojem ohledně chutí.

děkuji

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 22.1.2015 19:31

Zdravím Vás, pane Vláďo.

Dobou zrání se Kirchwaldenské řadí spíše ke Katje nebo k Mivibe, určitě není náhradou za Průsvitné. Já si na něm cením hutné dužniny a osvěžující navinulé chuti, ale aroma Katji či Krasavy nemá. Ze všech "srpnovek" má nejdelší skladovatelnost (klidně i 7 týdnů). Nicméně chcete-li náhradu za Průsvitné, tak Vám doporučuji Earlygold (Průsvitné l. x Golden d.). Zraje krátce po Průsvitném, je větší, chutnější, nealternuje v plodnosti. Kirchwaldenské bych s Průsvitným v žádném případě nesrovnával, možná jen nějaký obchodník nabízí ranost Průsvitného, ale skutečnost je o 3 týdny jinde (samozřejmě dle oblasti, použité podnože, násady, stáří stromu atd.).

Kamil Hasman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.16 (?), 21.1.2015 19:08

Wagenerovo, Matčino, Hornokrajský malináč a z hrušní Pařížanku. Až se mi časem uvolní místo, chtěla bych dát ještě Gascoigneho šarlatové, dcera chce klasický "skleňák" -Průsvitné a višeň Morellenfeir...         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Humila - (26) - 75.64 (?), 22.1.2015 0:48

Já jsem v sadu "zdědil" Smiřické vzácné, s nímž jsem velice spokojený. A pak ještě Booskopské. Ostatní nemám určené. K tomu jsem sehnal Kopřivnický kuželek - znáte někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.89 (?), 22.1.2015 18:05

Zdravím p. Jaroslave

To mě docela zajímá kde se Vám podařil sehnat Kopř. kuželek. Je to odrůda na pokraji vyhynutí,

Je to něco mezi Mor. jaderničkou a Ovčí hubičkou. Plody jsou pravidelně komolé kužely bez hran s čistě zlatou barvou. Má bílou dužninu navinule sladké chuti. Vydrží do ledna.Stromy jsou vysoce mrazuvzdorné a rostou zdravým růstem.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.141 (?), 22.1.2015 8:34

Zdravím Vás pane Vladislave.
Na starších a starých odrůdách ujíždím už dávno.Včera se moje PONREPO rozrostlo o rouby jabloně Holiday a hrušně Jeanne d' Arc.Už dlouho jsem po nich pásl..
Jeanne d´Arc naroubuju do Lucasovy máslovky jako třetího nájemníka po Williamsově červené a Charneusce.Doufám, že ji příjme a pak už ji dám pokoj.
Odrůdou Holiday přeroubuju palmetu na zdi Banánové zimní.Vůbec nenaplňuje moje chuťové očekávání.Spodek nechám a na její vertikální větve naroubuju Holiday.Nové zapěstování palmety je časově velmi náročné,proto ta kombinace.Pro jistotu ještě kopulací na podnož M9.O této odrůdě jsou mizivé informace (nevím zda se hodí na přísný tvar) tak to raději posychruju. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 22.1.2015 9:14

O odrůdě Holiday (Jonathan x MacIntosh) píše Ing. Dvořák v monografii Pěstování jabloní. Já je považuji za jedno z nejchutnějších jablek, které jsem kdy jedl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 22.1.2015 9:33

Mám na zahradě Burgundy, ale nic jsem o něm nikde nenašel. Výtečné pozimní voňavé a chutné. Č. 1 pro mě byla vždycky Parmena zlatá, dám si jí na J-TE-H. Čtu o odrůdě Kalvil bílý zimní jako o nejlepší (cca 70-90 let zpátky), ale také jako o velmi náročné odrůdě. Máte někdo a znáte o ní víc? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 22.1.2015 9:36

Chutnal jsem kalvila zimního na jedné výstavě. Nic moc. Před 100 lety to bylo v mocnářství považováno za nejlepší jablko.  Pěstovalo se ale hlavně v jižních Tyrolích, takže u nás asi odpovídající kvalitu nemělo. Po 2. válce, kdy se do Evropy rozšířil Golden Delicious, kalvily ztratily na popularitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika