Jesenno - zimné práce



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?)
8.12.2016 11:29

A to je právě chyba. Pokud má půda vláhový deficit, pokud nebude v zimě dostatečně pršet je potřebné zalévat. A obzvláště u nově zasazených stromků...no synku, u mne dostane každý nově vysazený stromek na podzim kýbl vody při výsadbě a k tomu ho povzbudím slovy :"No a včil už si se tím nějak popasuj sám."   No a do jara už si ho nevšimnu. No a stromky se s tím popasují a na jaře se zazelenají.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.12.2016 9:37

Přesně to jsem chtěl říci. Broskvoně se vysazují v dubnu narašené a v mírné narašenosti se i na jaře prodávají.Mohu-li si vybrat, nenarašené nekupuji, třebaže mnohé by se jistě probudily. Jenže člověk je nedočkavec a tak většinou nakoupí už jna podzim. Broskvoň putuje naležato do brázdy - obvykle tam, kam přijdou brambory, protože tam do dubna nepřekáží.
    Ne všechny stromky kupované na jaře jsou neprodané zbytky z podzimu. Když jsem na jaře kupoval ve V. Losinách, říkali mi, ať přijdu za týden, že ještě budou vyorávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 10.12.2016 11:06

Nejen v V.Losinách, ARBIA Zlín(Malenovice) broskvoně a nektarinky na podzim nenabízí, vyorávají je až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 8.12.2016 19:30
Lúčim sa, priatelia. Nasledujem pána Vinšálka, asi to tak malo byť. To že sa tu aj po zablokovaní Voldemorta riešia so záhradkárčením nesúvisiace veci, je pre mňa obrovským sklamaním. Súčasťou takéhoto fóra nechcem byť. Odchádzam bez trpkosti, proste to už nemá zmysel. Fórum tu bolo predo mnou a bude aj po mne. Prispievať nebudem, pasívne z pozadia sledovať fórum áno. Ak by niekto požiadal o radu formou súkromnej správy, rád mu vyhoviem. S mnohými z Vás mi bolo cťou diskutovať. Snáď dovidenia niekde inde, záhradkári, a veľa zdaru! IH. P.S.: Pre tých čo majú radi poéziu na rozlúčku pridám jednu z najkrajších básní aké boli napísané, "If" od R.Kiplinga (aj s českým a slovenským prekladom). Nádherný návod pre muža ako čestne žiť. Snažme sa.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří K - (6) - 105.34 (?), 9.12.2016 12:25

Miloslav Vávra - Kniha o ovocném stromu, ač starší je dobrá a podrobná. Kapitola vliv teploty půdy na růst kořenů - Růst kořenů jabloně začíná podle údajů některých autorů při teplotě půdy 4 - 5°C, u švestky a třešně při teplotě půdy 2 - 4°C. Na jaře začíná růst kořenů při vyšších teplotách, než se ukončuje na podzim. Dále... podobně jako při nedostatku vláhy, dochází na kořenech ke korkovatění, totiž bílé aktivní i mladé kořínky se pokrývají pletivem hnědé nebo skořicové barvy. Zkorkovatěná část kořenů přestává pak nasávat půdní roztok.barvy.

Na stránkách CHMI v kapitole půdní sucho je vidět oblasti se srážkovým deficitem. Nejhůře je na tom jižní a střední Morava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří K - (6) - 105.34 (?), 9.12.2016 12:44

Miloslav Vávra - Kniha o ovcném stromu - Vliv vláhy na růst kořenů -

K růstu kořenů je zapotřebí určité půdní vlhkosti. V povrchových vrstvách půdy odumírají kořínky z nedostatku vláhy. V suchém období nacházíme kořínky jen hlouběji umístěné, kde je dostatečné množství vláhy. Přebytek vláhy v půdě působí menší provzdušněnost půdy a to se projeví opět na špatném růstu kořenů. Při pokusech s pěstěním ovocných rostlin ve vegetačních nádobách bylo zjištěno, že přebytek vláhy v půdě není škodlivý v období vegetačního klidu, ale je velmi škodlivý v době vegetace.

Kapitoly jsou obsáhlé a tak jsem vytrhl několik vět z textu.

Nejlépe regenerovaliy poraněné kořeny jednoletých jabloní tehdy, když v půdě bylo 40-60% kapilární kapacity. Při vyšším obsahu vláhy rostly kořínky špatně nebo vůbec zastavily růst.

Pokud má někdo novější literaturu s jinými údaji rád si ji přečtu. Třeba Ti co píší o hlupácích a přemoudřelých starcích - napište něco nového a smysluplného do diskuze... Je lehké kritizovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.12.2016 11:29

A to je právě chyba. Pokud má půda vláhový deficit, pokud nebude v zimě dostatečně pršet je potřebné zalévat. A obzvláště u nově zasazených stromků...no synku, u mne dostane každý nově vysazený stromek na podzim kýbl vody při výsadbě a k tomu ho povzbudím slovy :"No a včil už si se tím nějak popasuj sám."   No a do jara už si ho nevšimnu. No a stromky se s tím popasují a na jaře se zazelenají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.149 (?), 6.12.2016 21:20

Já jsem rád za nynější mrazy - konečně se dalo rýt, aniž by se ten jíl moc lepil na vidle :-).

A něco o tom listí - aby jste se nehádali smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 7.12.2016 8:24

S tím rytím jak kde, pane kolego. U nás bych musel rýt dynamitem. Sklaplá krtčí past je zabetonovaná tak, že jsem se vzdal pokusů ji vybourat ven. Počkám na oblevu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 7.12.2016 14:17

Na vyluxovanou zahradu bez listí je sice hezký pohled, ale zetlelé listí tvoří v přírodě zdroj živin pro další vegetační období stromů, to už tady bylo ale napsáno. Proto je nelikviduji. O zmiňovaném termínu podzimní výsadby broskvoní je celé jedno vlákno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 8.12.2016 10:40

Listie nemusite likvidovat. Staci upratat a pouzit na kmpost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika