Jantar



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?) 
2.10.2013 22:03, zobrazeno: 33982x

Jantar (Jonathan x G. Delicious) -štíhlé vřeteno - 2013

Velmi dobré české jablko - pravidelná plodnost, pěkné střední až velké plody.Středně trpí strupovitostí, dá se však v pohodě ohlídat.Vyžaduje probírku plodů, poté plodí z 80% velké pravidelné plody.Nepochopitelně vyřazena z listiny povolených odrůd.Zřejmě pro svoje vlastnosti vysoké plodnosti, pěkných a tvarově vyrovnaných plodů a v neposlední řadě pro její velmi dobrou chu't.To si odrůda šlechtitele p.Lepešky opravdu nezasloužila. - Mičurin II







Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.10.2013 22:12

Moje Jantary vypadají trochu jinak. Kuželovité plody, z větší části žluté, jen s menším oranžovým líčkem. Dužina opravdu chutná sytě žlutá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 2.10.2013 22:26

Rouby jsem si objednal ze Sempry Litoměřice a narouboval na J-TE-E.Je pravda, že letos jsou mimořádně vybarvené.Dužina žlutá jak uvádíte.Tvarově jsou však roky stále stejné jak na přiložených foto. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 3.10.2013 8:32

Vyfotím je o víkendu. Chuťově připomínají Golden, ale nevydrží tak dlouho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 3.10.2013 10:37

V době pořizování této odrůdy (12 let) byla fota dostupná snad jen dvě.Jasně si pamatuji kónický tvar a plody skoro celočervené žíhané.Po první úrodě mě to zarazilo, jaký tvar plodů mám já.S netem jsem začal pátrat (fotek je stále poskrovnu).Nalezl jsem fota odpovídající tvaru mých Jantarů a různé intenzity vybarvení.Tvarová odlišnost by mohla být způsobena snad pěstebnímí podmínkami.Konzumní zralost je také kratší než bylo uváděno v prvních popisech.Při focení mrkněte, zda u většiny plodů dochází k extrémnímu otvírání kalichu.Člověk má dojem, že vidí až do jadřince.Někdy se to vyskytuje i u jiných odrůd ale u Jantaru to mám pravidelně.Pro mě je to znak pro sklizeň.Takto se rozvíjejí přibližně 10 dnů před sklizní.Moje fota jsou z různého období růstu a lze to krásně porovnat. -MIčurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 3.10.2013 15:14

Domníval jsem se mnoho let, že Jantar (Jonathan x Golden Delicious) bude chuťově něco podobného jako Jonagold (Golden Delicious x Jonathan). Pokud je jeho chuť spíše "goldenovská", tak je to jedna z mnoha odrůd, která zdařileji, či méně zdařile, napodobuje chuť této odrůdy (Golden Delicious). Samozřejmě, že nejlépe by bylo ten Jantar ochutnat, abychom věděli, jak zdařilá je to kopie Godenu, nebo jestli má i něco navíc. Bohužel už pravděpodobně k větší popularitě této odrůdy nedojde, takže Jonagold na trhu zřejmě nikdy nedoplní, což je škoda, ostatně jako u mnoha dalších méně známých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 3.10.2013 20:13

Pěkný příběh o odrůdě Jantar je v Chobotského knize Histori slavných odrůd (včetně fotografie stromu se žlutými plody). Své období slávy si ovšem Jantar již prožil.
    Trochu mě mrzí, že z našich zahrad mizí dobré české, slovenské německé či anglické odrůdy, které tu rostly a zrály řadu desetiletí s minimálními nároky na péči a podnebí. Že je nahrazují nové velkoplodé a chutné rezistentní odrůdy, to beru jako nutný pokrok. Že alejejich místo zabírají pod vlivem supermarketové kultury odrůdy jako Granny Smith, Braeburn, Pink Lady, aj, které jen stěží a jen málokde dosáhnou odpovídající kvality, to je, myslím, škoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 4.10.2013 14:12

Pro Ty, kdo nevlastní knihu Příběhy slavných odrůd, jsem ofotil příběh Jantaru. Pro lepší čitelnost textu prosím použijte přiblížení (několikrát ťuknout na symbol přiblížení). Omlouvám se za nedokonalost provedení.
 






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 4.10.2013 14:35

Kvalita fotek je víc než dobrá.  Jak píšete, když se to přiblíži není problém. Děkuji Petře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 5.10.2013 20:31

Tak nějak podobně moje Jantary vypadají.

Ze stínu
Ze stínu

S líčkem
S líčkem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika