Jakou odrůdu vybrat



Stránky: 1,  2   
host - 104.48 (?) 
10.10.2018 10:08, zobrazeno: 7017x

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou o radu. Zakládáme novou zahradu v brněnském vnitrobloku. Zahrada je orientovaná na jih. Chceme na ní vysadit jedinou jabloň a řešíme kterou odrůdu a na jaké podnoži.

Naše představa je tato:

- jablka chceme sklízet nejdříve v září

- nemáme studený sklep, takže jablka není kde dlouhodobě uschovat. Můžeme je skladovat buď někde v domě, kde bude teplo, nebo v zateplené kůlně. Přebytky jablek místo skladování budeme buďto moštovat, nebo pálit.

- pod stromem potřebujeme chodit, takže potřebujeme buď polokmen nebo vysokokmen

- nechceme používat moc chemii (ideálně vůbec)

- pod stromem poroste tráva

- a samozřejmě bychom byli rádi aby jablka byla chutná :)

- školka, kde chceme strom kupovat nabízí tyto odrůdy: Golden Delicius, Goldstar, Gloster, Rajka, Idared, Rosana, Jonagold, Rubín, Rubinola, Šampion, Vanda, Topaz, Spartan, Akane, Prima

- podnože nabízejí tyto: M9, M26, MM106, semenáč.

Celý život jsem žila v paneláku a toto bude má první zahrada. Už nějakou dobu o jabloních čtu a sbírám informace, ale ráda bych slyšela i jiné názory.

Díky!

Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.10.2018 11:52

Zasaďte Rubinolu na MM 106, máte-li dost místa, tak na semenáči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.48 (?), 10.10.2018 13:11

Díky za radu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.118 (?), 10.10.2018 18:37

Rubinola je asi nejsprávnější odpověď na dost podrobně formulovanou otázku. Navíc plody jsou při dozrávání přímo krásné. Po letošní zkušenosti bych asi zkusil někde jinde sehnat Merkura, zdá se mi chuťově lepší a výrazně šťavnatější a snad i úrodnější - ale to je jen subjektivní názor jednotlivce, obě odrůdy mám a mohu je porovnávat. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 10.10.2018 19:51

Co taková Vanda? Chutná, pravidelně plodí, odolná chorobám, jíst ji můžete hned ze stromu nebo nechat týden odležet (oproti některým zimním odrůdám, které nebudou mít tu svou nejlepší chuť po utržení a je nutné je nechat uskladnit). Sklidíte ji v září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.48 (?), 10.10.2018 21:10
O Vande jsem uvazovala. Ale pak jsem se nekde docetla, ze se hodi jen pro male tvary. Muj problem je, ze informace na internetu si dost casto protireci a tak moc nevim, cemu verit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 10.10.2018 21:50

Vanda padá, ráda a hodně, při vyšším tvaru budete časem na podzim šlapat v rozbitých jablkách.

Hlasuju taky pro Rubinolu, i když i ty další odrůdy nejsou ani náhodou špatné. 

Rubinola vypadá hezky, strom si sám vytváří rozumný tvar koruny, plody nepadají a jsou chutné, dají se jíst hned ze stromu, ale vydrží i dlouho uskladněné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 11.10.2018 7:54

U mě je Vanda naopak držák, nepadá - ještě o víkendu jsem musel "násilím urvat" poslední plody. Mám ji na slabě rostoucí J-TE-E i na bujně rostoucí A2. Ze stromu se dá jíst prakticky každá současná novější odrůda, ale nebude mít chuť jako v optimální konzumní zralosti, navíc když nejsou vhodné skladovací prostory... V tom je kouzlo podzimních odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 10.10.2018 20:08

Petro, snad ten Váš vnitroblok není zastřešený a prostý opylovačůcheeky! Nebylo by od věci vysadit do jedné rozměrnější jámy s asi půlmetrovým trojůhelníkovým odstupem 3 jablůňky různých odrůd-třá s plody červenými, žlutými a žíhanýmiwink...SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.48 (?), 10.10.2018 20:51
Opylovacu je v sousedstvi dost. Jen musim doufam, ze je spusedi brzy nevykaceji. Popremyslim nad tim jestli neudelat takovy dvoj-strom nebo troj-strom. Diky za tip.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika