Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?



mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 242.6 (?)
2.11.2019 21:49

Pane Mimmo, viac som si nemohol priať. Ďakujem veľmi pekne a prajem veľa pestovateľských úspechov! Nech sa darí.      mino BA

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 28.10.2019 18:19
234.16: Naozaj Vás to zaujíma? Vykopané: Jonathan - náhrada starého stromu novým. Braeburn - zlomený víchricou, nedosahuje kvality Admiralu, nahradený Goldrushom. Prima - v čase jej dozrievania mám oveľa kvalitnejší Desert, nahradená Rozelou. Dicolor - len priemerná kvalita, nahradená Amforou. Mramornaja - chcel som jej dať ešte šancu, ale pri spomienke na tú hrôzu som ju radšej vykopal (bola na semenáči a taký priestorový prepych si nezaslúži, na jej mieste zasadená jabloň Lotos). Nojabrskaja - mám (mal som) dve, jedna rodí tak bohato, že druhú nepotrebujem, nahradená Williamsovou červenou. Stará slivka (možno Bystrická) doslúżila - nahradená odrodou Hanka (tu som sa riadil čiste citom, rovnako sa volá vnučka). Marhuľa Veľkopavlovická - bol to velikánsky strom, obrovskú úrodu sme nedokázali zužitkovať, navyše zašárkovaná, nahradená odrodou Bergarouge na St.Julien. Marhuľa Hargrand - vhodná skôr na kompótovanie a kompótov máme na roky dopredu, uvoľnila miesto jabloni Rubinola (to je môj miláčik a miláčikov nikdy nie je dosť - ale nie, nahradí časom jednu z Rubinol ktorá už dosluhuje).Takže tak. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.193 (?), 2.11.2019 7:51
Tak já letos vysadil jen angrešt Dukat, chtěl jsem ještě koupit a vysadit Kameniar, ale v zahradnictví u nás ho nevedou. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.11.2019 10:43

Dneska jsem narouboval pár angreštů. Většinou však touto dobou očkuji, např. meruňky. Chci vysázet mandloně, ale jsou stále olistěné

Angrešt vlastní odrůdy roubovaný na sedélko
Angrešt vlastní odrůdy roubovaný na sedélko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 242.6 (?), 2.11.2019 15:46

Zdravím, keď už píšete o očkovaní marrhúľ v tomto obobí, mohli by ste o tejto téme poskytnúť viac detailov? Dohľadať materiály konkrétne k marhuliam je ťažké. Mám pár tohtoročných semenáčikov, sú však ešte slabé, vyskúšal by som ich očkovať na budúci rok. Poprípade odporučte literatúru. Ďakujem vopred.

A tento rok vysadím Digat a Bergeval. Už sú v pošte.      mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.11.2019 18:28

Meruňka není ořešák. V našich klimatických podmínkách se dá štěpovat poměrně snadno. Neexistuje žádné speciální know-how, které by se muselo dodržovat. Rozdíl oproti jiným dřevinám je poněkud tvrdší dřevo zimních silnějších roubů. Doporučuji celoročně Forkertovo očkování na dobře zakořeněnou podnož správné tloušťky a s dobrou afinitou. Tloušťka podnože v místě očkování by měla být asi 8 až 12 mm, podnože pak mohou být meruňkové, slivoňové, mandloňové i broskvoňové. A hlavně přiměřeně zavodněné. Terminál podnože se několik týdnů před a po očkování nezakracuje. Po zakrácení na čípek (asi 15-20cm) už může pupen v teple rašit. Nevhodnější měsíce k (Forkertovu) očkování meruněk jsou srpen až říjen a potom únor a březen. Není to však nutné dodržovat. Je dobré, ale ne nutné, aby byl roub stejně silný jako podnož. Pokud je roub mnohem silnější, očko dosedne jen po velmi silném přitažení páskou.
Očko může být cca 25 mm dlouhé se zářezem v dolní části. V nejtlustějším místě obsahuje na výšku 1-4 mm dřeva. Optimálně 2 mm. Mělo by se alespoň na jedné straně krýt s řezem podnože po co nejdelší dráze. PVC páska se používá půlená na šířku cca 7 mm. V případě nestandardních roubů (velmi blízké pupeny, křivý roub atd.) je možné použít kratší očko nebo jiný vázací materiál. Vázací páska se ukončuje nejlépe nad očkem, a to uzlíkem nebo přilepením kouskem lepicí pásky.
Pupen očka se nechává volný. Výhon se vyvazuje k čípku (čapíku). Na čípku se ponechá živořit alespoň jeden slabý pupen až do odstranění čípku. V té době už je výhon často silnější než čípek podnože.
Omezení štěpování: není vhodné očkovat meruňky při teplotách pod nulou a nad 35 st. Očkování v ruce na nezakořeněnou podnož nebývá příliš úspěšné. Rouby se mohou brát čerstvé i skladované. Rašící pupeny nemusí vadit, protože u meruněk nejprve raší květní pupeny, které se stejně vylomí.

Očkování
Očkování
Vyvázaný výhon meruňky
Vyvázaný výhon meruňky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 242.6 (?), 2.11.2019 21:49

Pane Mimmo, viac som si nemohol priať. Ďakujem veľmi pekne a prajem veľa pestovateľských úspechov! Nech sa darí.      mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
paraji - (32) - 97.231 (?), 8.11.2019 19:32
Dnes doručená zásielka.Vysadená slivka Jofela na St.Julien, jabloň Lucy na M25, ríbezľa Triton-stromček a egreš Niesluchowski-ker.Chcel som stromček, ale nemali.Snáď sa mi podarí zaštepiť neskôr.Na zajtra mi zostáva vysadiť Marhuľu Goldrich na Zelenej ringlote.S tovarom som bol spokojný, stromčeky neboli vôbec ostrihané, a to Jofela mala terminál cez 2,5m.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.251 (?), 8.11.2019 22:22

skoda, ze nieto v zahrade viacej miesta a potom samozrejme to chce viacej casu. Tento rok zasadene: jablon Evelina(M9),,vlani sa mi neujala.Dalej jablon Admiral (MM106).Marhula Bergeron (Adesoto),chcem porovnat s vlani zasadenou na St.Julien.Okrem toho to crepnikov zasadene cucoriedky: Popims a Pink Lemonade.

Este zhamam jablon Lucy, ktoru chcem tento rok zasadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.2 (?), 9.11.2019 21:37

Podnož M9 a také podnož MM106.
Tak na podnož MM106 by jsem si troufnul i já, na podnož M9 nejsem dobrý sadař, potřebuji podnože do sušších podmínek.

Jsem zklamám při výbětu třešní, téměř všechny jsou na Coltu a tady na těchto stránkách je Colt kritizovaný, takže asi díky Vám nic nekoupím.

Vrtule třešňová napadá třešně v jakém třešňovém týdnu? Napadá vrtule i pozdní třešně?
Napadá vrtule i višně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.11.2019 23:07

Vrtule třešňová napadá třešně v jakém třešňovém týdnu? Napadá vrtule i pozdní třešně?
Napadá vrtule i višně?

Vrtule napadá jen pozdní třešně. Zhruba od 3. týdne až do konce. Odrůdy 2. týdne jen někdy a až přezrálé.
Višně napadý vrtule taky, ale méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika