Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?

Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?

Marek-TT (542) - xxx.xxx.235.1 (?)
27.4.2019 22:01

Zhruba 3 týždne

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Jiří II (553) - xxx.xxx.143.84 (?)
3.4.2016 8:43, počet návštěv: 38902
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den ovocnáři,

Jakou odrůdu jste letos vysadili nebo naroubovali?

Já vysadil Honeycrisp a narouboval Discovery, Grávštýnské, Matčino, Kidd's Orange Red, Karneval, Heliodor a nakonec i ten Opal, se kterým jsem se chtěl rozloučit, ale když se podařilo sehnat rouby - no nenaroubujte ho! smiley

Připojit reakci   

Mičurin II (915) - xxx.xxx.165.146 (?)
3.4.2016 11:11
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Na podzim jsem vysadil DELIKATES.Na podnož narouboval METEOR a tuto odrůdu naroubuju v dubnu na palmetu na zdi.Rouby mám z Holovous.Chci se osobně přesvědčit o plodových a chuťových vlastnostech.Je málo k sehnání a recenze se dost liší.Důvěřuji však jeho rodičovstvu.

Zahradě zdar         Mičurin II (470m)

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.114.80 (?)
3.4.2016 13:38

Zasadil som z jabloní: Lucy, Ligol, Lilla Seemik, Rozela,Camspur a Admiral (ten už mám, ale keďže ma presvedčil tak som pridal ešte jeden). Z hrušiek: Erika, Bieloruská zimná, Abate Fetel, Mramornaja a Nojabrskaja (poslednú rovnako ako uvádzam vyššie pri Admirale). A ešte jednu nektarinku, myslím že Stark Red Gold.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.84 (?)
4.4.2016 19:14

Ještě jsem narouboval Lindu, dva nadějné náhodné semenáče z volného sprášení se zimními jablky a dále odrůdu Ohio od přítele Mirka, který ji zachránil, když se stará jabloň kácela v Průhonickém parku. Odrůdu prý snad mohl sázet legendární pomolog Říha. Odkaz na obrázky s odrůdou Ohio ZDE.

Připojit reakci

mičurinec (3091) - xxx.xxx.103.236 (?)
17.4.2016 15:19

ja vysadil Rosanu, GD Reinders, Prusvitne letni a Gala Schm., zamerim se hl.na odrudy, co maji zelenou bilou nebo nažloutlou duzninu, ty totiz povazuji za nejchutnejsi, treba Šampion, Jonagold, Rubín či James Gr. nejsou odrudy pro me

Připojit reakci

Kamil Hasman (480) - xxx.xxx.240.46 (?)
17.4.2016 20:01

Vysadil jsem Merkur, Fragrance, Freedom, Corwallské hřebíčkové, Hájkovu mušk. renetu, narouboval Admirál, Banánové zimní, Parkerovo, Jaroslava Němce, Boženu Němcovou, Jana Říhu, Růženu Bláhovou, Bláhův koženáč, Bláhovu renetu, Dagmar 2, Otcovo, Český granát, Letní pruháč, Srpnové, Libovické zlaté, Libovickou oranž. renetu a Libovické muškátové.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.12 (?)
17.4.2016 20:35
Já jsem na asi 15-ti letý strom který měl špatná jablka minulý týden narouboval Zvonkové a Angold. Jsem zvědav zda se ujmou a jaká budou. Angold jsem vybíral pouze podle popisu a recenzí. Milan
Připojit reakci

Kamil Hasman (480) - xxx.xxx.240.46 (?)
17.4.2016 21:24

S Angoldem vedle nešlápnete, Zvonkové už jsem na novou zahradu nepořizoval.

Připojit reakci

hugovotr (514) - xxx.xxx.210.7 (?)
18.4.2016 10:21

Na podzim jsem nasadil jablone Admiral, Merkur, Rosela, Sirius a hrusen Chojuro.

Na jare jsem nasadil cerveny rybiz Rosetta a cerny Titania, hrusne Robertova Dekanka, Hardyho maslovka, Erika, Boscova lahvice, broskvone Redhaven, Cresthaven a Inka.

V breznu jsem narouboval hrusne (kopulaci) Decora, Amfora, Jizera, Nitra, Najabrskaja, Robertova Dekanka a vcera jablone (za kuru) Admiral a Merkur. Ceka me jeste naroubovat Sirius, McIntos, Rosela a hlavne velky strom Alhanovy budu preroubovavat Durancii...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.241.241 (?)
18.4.2016 14:43

Také jsem sázeli kompletně jednu novou řadu ovocných stromů - admirál(koupený přeloni), merkur, hrušeň dicolor, nektarinku super quenn, jabloň Fuji, do druhé řady jsme přisadili zelenou renkloudu, jabloň beni shogun, na další záhony, kamčatku duet a tundra, kanadky - duke, nui, spartan, darrow(máme již růžovou, patriot, chandler, meader, ońeal, northland, blueray, maliník apricot, black jewel, glen coe, saxa record, polesie, meerker, polana, ostružiny navaho a black bute a malinoostružina tayberyy, kiwi - rozvíjí své listy(loni prvně zaplodilo výborné), jahody -framberry (skvělé), sonata a aromas na květ má jahodový stromek a keřová višeň Carmine Jewel, nektarinka stark red gold hodně květů a broskev catharina obsypaná květy-obě již po odkvětu, třešeň summit na gisele 5 plná květů, červená bohemia 3-letá zaříná kvěst a ořešák apollo, rozvíjí první listy(stáří 3 roky), z pecky vypěstované 4-leté broskvoně letos zapěstovaná korunky, všechny přesazeny již rostou a na zahrádce, 3 malé z pecky vypestované meruňky již zelenají listy (stáří 2 roky), dva keře černého rybízu(název si již nepamatuji cca 5-letý

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.186 (?)
17.4.2016 20:43

Boruvky Chandler, Hannahs Choice, Patriot, Bonus, Weymouth + noname, 2 Tomely Tipo, rybíz Ojebyn a další různé namnožené, kiwi červenoplodé, Bohemicu, Sirius, moruše převislou, albu bílou i černoplodou, muchovník Northland, maliny, jahody Karmen, Elsanta, Korona, namnožený fík Brown T.

Narouboval Niesluchowski na Karát, Admirálem, Siriusem a Topazem přeroubováno Kids Orage, Matčino, kus Spartanu a Rubinoly, Bohemica na noname, různé moruše na samčí strom alby, Stanley na semenáč...

Daník

Připojit reakci

28.4.2016 16:23

Naposled jsem narouboval Dark Rubín, Gold Bohemii a Ligol.

"Zahradě zdar" jak píše pan Mičurin II.

Připojit reakci

hugovotr (514) - xxx.xxx.146.186 (?)
28.4.2016 16:41

v úterý jsem rouboval Siriuse na Rubín, zítra jdu roubovat Durancie na Althanovu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.101 (?)
29.4.2016 17:01

Šveskové rouby Vám ještě nevyrašily? Já jsem minulý týden rouby Durancie vyhodil, všechny byly narašené. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.227 (?)
29.4.2016 20:40

Jestli chcete aby Vám rouby vydržely co nejdéle, nesmíte je skladovat kolmo v příliš vlhkém substrátu a je lépe je trochu přisušit. Opatrně. Před roubováním je namočíte. P

Připojit reakci

Pavel_CZ (247) - xxx.xxx.242.214 (?)
29.4.2016 21:37

Ja teda nejsem zadny roubovaci guru, ale narasene rouby se chytaji v pohode, nemel jsem s nima problem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.118 (?)
29.4.2016 21:45

Jak já vám všem závidím ty maxizahrady... Když chci něco nového, tak buď pracně hledám místo, nebo se musím něčeho vzdát... Ach jo...   Lída

Připojit reakci

30.4.2016 7:32
Rouby jsem měl od Vánoc v zemi ve stínu zakopane v metr dlouhé KG trubce. I tak Už byly dost narašené, na některých dokonce byly zavřené květy. Naštěstí jsem jich měl dost a mohl tak vybírat. Přerouboval jsem čtyři kosterní větve pěti až sedmi rouby. Překvapilo mě, že kůra šla celkem špatně odchlipnout. Oproti jabloním a hrušnim opravdu špatně. Taky ty narašené pupeny jsou hodně světlé, jak byly rouby ve tmě. Tak snad je nepoškodí sluníčko.
Připojit reakci

vyslouzil (17132) - xxx.xxx.236.1 (?)
30.4.2016 8:26

Připomněl bych příspěvek pana 182 227. Možná má pravdu v tom, že přílišné vlhko trvanlivosti roubů neprospívá. Já už roky kroutím hlavou, že mnoha lidem tady rouby raší, a to mají speciální úschovny v trubkách, skružích, lednici. Jednoduše zapíchnuté rouby do země jsou v pořádku, Možná je to právě tím, že jakousi vláhu sice mají - aby úplně nevyschly, ale zas ne tolik, aby rašily.

Připojit reakci

Z (27) - xxx.xxx.7.13 (?)
30.4.2016 9:33

Na podzim jsem si koupila jabloň RedLove Odysso, Je zimní, z RedLove asi nejsladší, prý odolná k padlí a strupovitosti, červené listy a růžové květy. Co šlo, jsem ostříhala a přeroubovala jsem rouby starou jabloň. 

Zuzka

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.68.74 (?)
30.4.2016 9:36

Také jsem v minulosti zkoušel různé způsoby uchovávání roubů. Nejbezpečnější způsob jsou rouby zapíchnuté do země. Dávám je na severovýchodní stranu kůlny, a protože tam je zem tvrdá, před příchodem zimy tam udělám malý kopeček ze starého substrátu po květinách v truhlících. I když už mrzne, rouby se do něho zapíchnout dají. Proti případnému sluníčku při východu slunce je ještě zastiňuji.

Včera jsem roubování švestek dokončil i u známých. Po známkách rašení u roubů Katinky, Stanley a Althanovy ani památky.
Zbyly mi tam nějaké zbytky Bohemie, Desertu, Akane a Meteoru a také bez známek rašení.

Připojit reakci

Petr z Pardubic (6676) - xxx.xxx.70.240 (?)
1.5.2016 14:01

Uchovávání roubů? V ledničce v boxu se stálou teplotou 0°C.

Připojit reakci

30.4.2016 9:43

U mě rouby zapíchnité jen tak v zemi určitě nevydrží takto dlouho, vyzkoušeno. Rouby jsem měl v plastové nádobě s hlínou, která byla zasunuta do 1m KG roury. Je pravda, že jsem tak jednou měsíčně do roury lil trochu vody. Příště vyzkouším suchou variantu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.13 (?)
5.5.2016 15:29

Dnes jsem přeočkovala vinnou révu, která plesnivěla... odrůdami- MARS, VENUS, HIMROD. Taj sem zvědavá:). Všechny jsou rezistentní. Himrod je bílý bezsemenný, Venus modrý. Mars jsem zapomněla a nemohu nikde najít, tak musím počakta až bude plodit:):).

Zuzka

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.68.74 (?)
5.5.2016 17:37

Dnes jsem prohlížel zbytek roubů zapíchnutých v zemi (koupené v Sempře). Bohemie, Akane a Meteor dosud neraší.
Zítra je přiroubuji u příbuzných na 30 letou jabloň, která plodí jablka jen do mošťáku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.36.129 (?)
26.5.2016 19:38

Panenské české, Jaderničku moravskou, Gdánský hranáč, Borovinku, Sudetskou renetu, Krasokvět žlutý, Antonovku těžkou, Smiřické vzácné, Elise Rathke, Kalvil červený podzimní, Pittmaston Pineapple, Dabinett, Herefordshire Redstreak, Kingston Black, Yarlington Mill, Harry Masters Jersey a Tremlett's Bitter... plus jeste jednu, u ktere neznam jmeno.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.130 (?)
23.10.2017 20:36
Znovu je tu čas sadenia nových stromčekov. Obohatili Ste nejako sortiment svojej záhrady? Prípadne vymenili niektorú odrodu za inú? Alebo ešte plánujete vysadiť/vymeniť? Ja som zasadil hrušku General LeClerc (namiesto Konferencie), chcel by som ešte doplniť sortiment o jablone Melrose, Red Jonaprince, Lotos a Fuji Zhen Aztec, možno ešte Bieloruské malinové. A ešte jednu čiernu ríbezľu. IH
Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.218 (?)
23.10.2017 20:56

Zlikvidovala jsem angrešt Karát (sice rezistent, ale nezvladatelně silný růst a střední množství plodů, které mají dost velkou tendenci opadávat) a místo něj nasadila klasický Zlatý fík. Místo jabloně Dima, která byla sice velmi chutná, ale v mých podmínkách na M9 pořádně nerostla (teď již dávám středně vzrůstné podnože) jsem zasadila meruňku Darinu na ZR a místo Jonalordu, který odešel na černání kůry jsem nasadila špičák Ligolu (uvidím, co udělá, přišel mi s dost vysoko vyslepenými pupeny a já potřebuji korunku založit tak o 25cm níž). U angreštu a jabloně jsem vyměnila kvůli půdní únavě zem.           Lída

Připojit reakci

viktor111 (141) - xxx.xxx.168.28 (?)
23.10.2017 21:22

hardyho maslovka na dule MA, RAJKA (M7),kATINKA(St.Julien),este ma laka sirius... viktor

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.81 (?)
23.10.2017 21:36

Rouboval jsem na jaře. Nějaké stromečky a keře jsem rozdal. Objednané stromečky a keře mi ještě nepřišly. Sobě jsem nově zasadil Hallskou, kamčatky Morenu a Amur, broskev Avalon Pride a ještě sem zasadil dva semenáče angreštu.
Naposledy jsem rouboval Admirál, Angold, Desert, Opál, Rozelu, Smiřické a noname, Boscovu (asi), Charneuskou, Junsko Zlato a dvě noname, mišpuli, třešeň noname, višeň Morinu, a několik noname švestek, blum či rynglí. JG

Připojit reakci

mino BA (93) - xxx.xxx.182.116 (?)
23.10.2017 21:46

Coxova reneta M7 namiesto Primy, Honeycrisp M26, Granny Smith M9, Tomcot Myr, rozhodujem sa medzi Jonagored a Jonathan      mino BA

Připojit reakci

TomNR (279) - xxx.xxx.129.168 (?)
24.10.2017 11:17

prave mi prisiel balik z agrofruct cierna voda, 4x topaz mm106, na mahalebke burlat, karesova, ujherifurtos, erdi bortemo a meteor korai, 9 stromkov za 49e s postovnym a balnym, fajn cena, vypestky su krasne, tak nam drzte palce nech sa nam dari :)

Obrázky:

Připojit reakci

Mičurin II (915) - xxx.xxx.73.141 (?)
24.10.2017 14:05

Dnes trochu obšírněji ovocníci.

Jak jsem již kdysy naznačil přeroubovávám Verierovu palmetu (Banánové zimní) jinými odrůdami.Vertikály malého U-tvaru jsou již přeroubovány odrůdou Holiday.Vertikály velkého U-tvaru zatím marně přeroubovávám.Nedaří se, stísněný prostor a omezená manipulace u zdi + vysoká teplota západní zdi způsobuje prozatím neujmutí.Vyměnil jsem i štěpařský vosk ale mám dojem, že mě vždy zateče do spojení roubovanců.S Dominem to snad příští jaro vyjde a tříletý neúspěch prolomím.Letos jsem začal přeroubovávat zesílené plodonoše původní odrůdy (viz foto večer).Malý spodek U-tvaru odrůdou Jarka a spodek velkého U-tvaru odrůdou Deliga.Ujmula se necelá polovina i díky narašeným roubům po březnových teplech.Musím opět rouby dokoupit a doroubovat.

Dále jsem narouboval na Jonathan dvě větvičky odrůdy Mio.Částečná náhrada za Mantet když alternuje a vyplnění konzumní mezery v této době.Nakonec jsem narouboval na podnož Ananasovu renetu - zkusím zapěstovat přísný sloupovitý tvar.Palmeta je závod na dlouhou trať (záležitost několika let) ale hraju si a až to dokončím bude to barevná nádhera.

Zahradě a pokusníkům zdar. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

24.10.2017 16:25

agrofruct na stranke neuvadza pri odrode typ podpnika, predtym ste tam volal?

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.249 (?)
24.10.2017 16:53
Viktor: Nemáte pravdu - Agrofruct podpníky uvádza, len Ste to asi nenašli (foto). V Čiernej Vode som pred pár rokmi stromky kupoval, kvalita bola bezchybná. Ceny mali aj majú bezkonkurenčné. Pravda, ten obrovský tmavý železný "hangár" vyzeral otrasne a celkove to tam bolo také naturalistické, ale podstatný bol pre mňa tovar a ten mali kvalitný. IH
Obrázky:

Připojit reakci

24.10.2017 19:09

takže odvolavam, dakujem za upozornenie, moja chyba, bol som nedosledny, viktor

Připojit reakci

25.10.2017 6:56

viktor - nic sa necuduj, ja som to tam tiez hladal dlhsie :) 

osobne som v agrofructe nebol, ale vypestky zaslu krajsie ako som mohol vybrat osobne v plantexe. za polovcine ceny.  zasielaju aj broskyne na gf677.

Připojit reakci

Peter.pe (143) - xxx.xxx.64.44 (?)
24.10.2017 21:32

Mne dnes prisli, Jofela -St.julien (chcel som myr. ale neda sa zohnat), Lucy, Topaz, Rubinol, Pinova, Admiral (to som pisal v inom vlakne - korene hroza, som bol sklamany), nejake rakytniky a mini kiwi. Podarilo sa mi zohnat Jajo, na jar som prevrubloval jablone a navrubloval nejake marhulky, skusal som aj vinic ockovat ale tam som nebol moc uspesny.

Připojit reakci

TomNR (279) - xxx.xxx.0.49 (?)
2.11.2017 13:00

prodejstromku, 3x admiral m7, spendlik zlty na myrobalane a hlavne hruska jana na semenaci

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.149.212 (?)
24.10.2017 15:51

Kde jste sehnal HoneyCrisp? Děkuju

Připojit reakci

24.10.2017 19:17

Pokial je to otazka na mna, tak crz.sk... ale videl som ju aj inde, napr. v Uherskem Ostrohu      mino BA

Připojit reakci

host - xxx.xxx.156.177 (?)
24.10.2017 20:12

Mam tiez uz davnejsie objednane z crz.sk, zatial nic neprislo, vam uz dorazila objednavka?

Připojit reakci

24.10.2017 20:31

Zde jsou detaily a budoucí podoba palmety.

Foto č.1 - Konečný tvar a záměr přeroubování palmety - Lobo - konečné zapěstování

Foto č.2 - palmeta před odrůdovou úpravou pro pochopení U-tvaru.

Foto 3÷6 - detail přeroubování plodonošů

Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

25.10.2017 6:15

156.177 Uz ano, cca pre 10 dnami      mino BA

Připojit reakci

25.10.2017 6:58

cakam na liesky a tipalu, asi este nezasielaju, casu dost 

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.108 (?)
28.10.2017 11:40
Tak som to dnes skompletizoval na tento rok - kúpil som Melrose, Red Jonaprince, I18/1 (Elstar x Topaz) a Matčino. Pôjde o náhradu Bohemie, Jonagoredu, Shalimaru a Aprimiry. U Bohemie a Jonagoredu ide o staré stromky ktoré potrebovali nahradiť (z týchto 2 odrôd mám ešte po 1 stromku, bez nich by som si záhradu ťažko vedel predstaviť). U Shalimaru a Aprimiry je to výmena kvôli nižšej kvalite. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.82 (?)
29.10.2017 21:34
Dnes som zasadil 4 jablone (Melrose, Red Jonaprince, I18/1 a Matkino) + jednu stromčekovú čiernu ríbezľu. V takomto silnom vetre som ešte nesadil, aspoň že postupne prestalo pršať. Podmienky teda zďaleka nie ideálne, ale musel som to dokončiť, v najbližších dňoch by mi to už časovo nevyšlo. V minulosti som sadil stromky aj počas sneženia, ale dnes to bolo asi ešte horšie. Jediným kladom bolo že som mal k dispozícii ozajstný poklad - perfektne vyzretý kravský hnoj, štruktúrou už podobný rašeline (foto). Mať suseda ktorý ešte v dnešnej dobe chová kravu je pre záhradkára ako výhra v lotérii 😃. IH
Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (17132) - xxx.xxx.11.122 (?)
30.10.2017 10:28

To už není hnůj, to je nadpozemský kompost. 
   Matčino je, pravda, kultovní odrůda, ale v Šuranech, řekl bych, její přednosti nevyniknou. Matčino přežilo do dnešních časů díky svým dobrým vlastnostem - sladké chuti, malým nárokům na teplo a vůbec agrotechniku. I staré stromy, o které se 50 let nikdo nestaral, plodí kvalitní a chutná jablka, vcelku odolná chorobám. Jenže: konzumní zralost není extra dlouhá (z teplé polohy ještě méně), plodnost sotva střední a v ideální poloze Žitného ostrova plody svojí kvalitou sotva překonají ty z vlhkých svahů vysočiny.  To stejné, jsem, pravda,  předpovídal i Desertu, který se chutí Matčinu trochu podobá.

Připojit reakci

PP. (5395) - xxx.xxx.9.135 (?)
30.10.2017 11:59

To už není hnůj, to je nadpozemský kompost.

Jako bych četl Čapkův Zahradníkův rok...

Připojit reakci

30.10.2017 12:03

U Matčina se v pomologiích uvádí, že je značně náročné na dobrou polohu. V Šuranech mu ji pan Hlavatý jistě poskytne a Matčino se mu za to odmění požitkem z výborné chuti jablek. Ještě bych si dovolil doporučit p.Hlavatému, aby se podíval na další poněkud náročnější chuťovku, která byla navíc svého času hodnocena jako nejkrásnější jablko. Jedná se o odrůdu Gaskoyneho šarlatové.

Připojit reakci

30.10.2017 12:18

Gascoigneho šarlatovécheekycheekycheeky...Dělá široké koruny, mívali jsme ho, teď mi na něj bohužel nevychází místo...           Lída

Připojit reakci

Walter (1245) - xxx.xxx.168.103 (?)
30.10.2017 13:58

Matčino naroubované na vysokokmen 640mnm.

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.128 (?)
30.10.2017 17:09
Jiří II, dr.Vysloužil: To Matkino som pôvodne neplánoval kúpiť, ale naďabil som na krásny urastený stromček na A2 s vysoko a pekne zapestovanou korunkou. A potrebujem vzadu na záhrade od severu vytvoriť akúsi hrádzu proti mrazivým jarným vetrom (už tam mám urastené moruše a višňu), takže chcem z Matkinho mohutnejší strom, takmer vysokokmeň. Tiež som chcel trochu vybalancovať pomer medzi novými a starými odrodami, ktorý sa povážlivo preklápa k tým prvým. A v neposlednom rade dúfam aj v kvalitu jabĺk Matkinho, vždy sa radšej presvedčím na vlastnej koži, resp. vlastnými ústami ako daná odroda chutí. K tomu Gascoygneho scarlet - verím že je to kvalitná sorta, ale miesto v záhrade už nie je - a je aj toľko nových odrôd 😃... IH
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.32 (?)
30.10.2017 20:24
Gascoyneho šarlátové (takto by to malo byť správne, podľa svojho pôvodcu Mr.Gascoyneho, názov sa často komolí, inak jedným zo synoným je aj Glory of England 😃). Podľa podrobného pomologického popisu - viď foto, je to zrejme dosť náročná odroda na pestovanie. Zaujímavé je, že jej nevoňajú slaborastúce podpníky ani prísny rez, takže by to chcelo viac priestoru v záhrade. Možno raz na dôchodku, keď si ponechám len pár odrôd a dám im "voľnú ruku" v raste, a ja sa budem už len pozerať 😉. IH
Obrázky:

Připojit reakci

30.10.2017 21:28

Táta měl GŠ na m4 jako čtvrtkmen, koruna široká v průměru cca 4,5m, vysoké bylo tak 3,5m. Nestříkalo se, takže občas sem tam ďubka (ale opravdu jen sem tam), plodilo hodně a veliká jablka. Řezali jsme ho jako každou jinou jabloň, nijak extra. Mělo jedinou necnost, že rádo hnilo od bubáčku - má ho dost otevřený. Co ho měli v sousedství jako polokmen, tak jablka nic moc - menší a střední množství.

Já ho pro to jeho aroma milovala (už jsem to tady kdysi psala).           Lída

Připojit reakci

vyslouzil (17132) - xxx.xxx.67.66 (?)
30.10.2017 22:02

U Matčina se v pomologiích uvádí, že je značně náročné na dobrou polohu.

Co píšou pomologie, je mi, upřímně řečeno, šumák. U nás v Sudetech, kde Idaredy nedozrají, o Goldeny se nikdo ani nepokouší, je starých stromů Matčina stále plno a dřív to byla určitě nejpěstovanější popdzimní odrůda. A co se těch pomologií týče, např. Cifranič na str. 68 píše:"Kultivar (Matkina) sa vyznačuje nenáročnosťou na stanovište... " Tak nevím. Ale jak říkám, pro mě je prvotní co vidím a ochutnám a až potom to, co píšou jiní. Mám jen obavu, že v teplejší poloze bude zrát Matčino ještě dřív, mít kratší skladovatelnost a plody budou ještě sladší, což už tak sladké odrůdě nebude ku prospěchu. Ale mohu se mýlit.

Připojit reakci

31.10.2017 12:22

Miloši, když se "vaše Sudety" nacházejí v oblasti které se říká Malá Haná, která je součástí tzv. Boskovické brázdy, s nadmořskou výškou 320 m.n.m.;  potom se není čemu divit, že je tam plno starých stromů Matčina. Tato oblast je známá jako vhodná pro zemědělskou činnost a ovocnářství.

Ta nenáročnost na stanoviště mi připomíná vtip o tom, jak odnaučovali koně žrát, jak se jim to téměř podařilo, když v tom kůň náhle zdechl laugh.

V teplejší poloze bude zřejmě Matčino zrát dřív a tím se zkrátí skladovatelnost. Avšak dosáhne tam správného vyzrání a dokonalé chuti, o jaké si my většinou můžeme jen nechat zdát.

Připojit reakci

vyslouzil (17132) - xxx.xxx.92.38 (?)
31.10.2017 17:19

Já si, Jirko, tak úplně nemyslím, že všechny odrůdy musejí v teplejší poloze nutně dosáhnout lepší kvality. Před mnoha lety jsem kamarádovi v Telnici u Brna narouboval tehdejší novinku - Rubína. Jeho Goldeny a Starkingy jsem mu záviděl, ale z vlastních Rubínů vůbec nadšený nebyl. Jablko bylo spíš podzimní, příliš sladké, skladovatelnost krátká

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.41 (?)
31.10.2017 17:27
Miloš, Jiří: Tu asi platí "vyčkaj času ako hus klasu". Ak dožijeme (a zarodí) - budem referovať. Všetky úvahy aké bude Matkino na teplej nížine sú tak či onak zatiaľ len v rovine hypotéz. IH (sebecky dúfam, že bližšie k pravde bude Jiří 😉).
Připojit reakci

Janst (192) - xxx.xxx.4.161 (?)
24.10.2017 21:15

Mám v plánu vysadit dve M9 do jedné jámy a spolu kmínky zaplést jak vrkoč-cop, korbáč na velikonoce kolem sebe, videl sem to u okrasného kere skusil bych to u jablone, byla by to taká dvoj jabloň,mohlo by to být?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.156.177 (?)
24.10.2017 21:29

Na korbac treba 3ks z toho jedna na A2 jak tažen.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.240 (?)
25.10.2017 8:14

Ja som nasadila Matkino, Jonagored, Admiral, Sirius, Merkur, Angold, Rozela, Bohemia, Rubinola. A hrusku Novembru.

Objednavala som z Caklova, Fdemeter a Lumigreenu. Vypestky boli v poriadku.

Jana, Sv.Jur

Připojit reakci

Považan (2) - xxx.xxx.22.12 (?)
1.11.2017 9:45

Dobrý deň,

aj ja prispejem svojou troškou do mlyna. Na jar som zasadil Sirius(M26), minulú sobotu som za slnečno-snehového počasia zasadil Admirál(M26). Ešte ma svrbia dlane na vykopanie jamy pre Desert...

S pozdravom

Považan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.125 (?)
1.11.2017 15:15

Tak já jsem všechny stromy na M26 vyházel. Vyženil jsem zahradu 10 km jižně od Brna (210mnm), je tam sucho, špatná půda, takže jedině odolnější podnože, z posledních jabloní M106 Topaz, M111 Nela, M106 Discovery nebo semenáč Rubinola.

Rád bych ještě 4 jabloně vysázel, tak zde sonduji. Asi koupím ještě jednou Topaz a Rubinolu a u těch zbývajících dvou nevím.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.219 (?)
2.11.2017 1:27

Zdravim, skusim zasadit jablon Bardsey. Mala by byt rezistentna, no uvidim ako sa jej bude darit na Slovensku, pretoze ona je povodom z  ostrova Bardsey.Dam potom vediet. Inac zahradu mam na juh od Nitry, orientacia juhovychod.

Připojit reakci

Považan (2) - xxx.xxx.22.12 (?)
15.11.2017 16:38

Dobrý deň,

tak nakoniec som uprednostnil pred Desertom Coxovu renetu na podpníku M7, zastavil som sa pre ňu v Uh.Ostrohu. Minulú sobotu som ju zasadil a teraz už budem len nedočkavo čakať na jar...

S prianím pekného dňa

Považan

Připojit reakci

15.11.2017 17:08

Děkujeme, pane Považane. Nápodobně. Sice to sem nepatří, ale třeba Vám udělá radost, když řeknu, že Coxova reneta patří stále mezi nejchutnější jablka, i když se na degustacích umisťuje na chvostu. Doufám, že budete moci v budoucnu ocenit tu její plnou fantastickou příchuť, ne nějaký odvar z nevhodné polohy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.12 (?)
16.11.2017 13:19

Zdravím vás pane Petře. Dlho som sa rozhodoval medzi Desertom a Coxovou renetou. Čítal som na ňu názory kladné a aj záporné. Je to stará odroda a má určite aj svoje muchy. Ale som zvedavý na tú jej jedinečnú a fantastickú chuť. Dúfam, že sa jej v budúcnosti dočkám. Poloha záhradky asi nebude úplne ideálna(okolo 350 m.n.m.), je to mierne sa zvažujúci južný svah. Čas ukáže, či sa mi investícia do tejto odrody oplatila. S pozdravom Považan

Připojit reakci

16.11.2017 14:11

Mám dojem, že v této poloze pěstoval Coxovu renetu i pan Vysloužil. Spokojen nebyl. Odvolávám se často na pana Vysloužila, jelikož toho pěstuje nejvíce a znám jeho názory a nakonec svého času jsem znal i chuť jeho některého ovoce. Vzpomínám i na jeho někdejší svolení, že to dělat mohu. Jistě by Vám spíše doporučil Desert. Coxova reneta je ale jenom jedna a není ničím nahraditelná. Poměrně podobnou a dosti výraznou chuť má Bláhova oranžová reneta. Nic není ale úplně to samé. Někdy máte dojem, že v podobě švestky Hanity, Katinky nebo Presenty jíte Domácí švestku, ale je to jen dojem. Chuť je u všech trochu jiná, jen máte pocit dobré švestkové kvality. Já osobně tady nedávám Coxově renetě to nejlěpší a ani ona mně neposkytuje tu svoji klasickou příchuť. I když mně dnes jeden pán soukromě upozornil, že když pan Vysloužil zlikvidoval Bláhovo oranžové, tak to znamená, že to není žádný zázrak, nevěřte tomu. Svoji typicky výraznou příchuť ala Coxova reneta dává i v horších podmínkách. To jen pro toho pána, co mně napsal: "A co pořád máte s tou Bláhovou renetou?"

Připojit reakci

bred_ik (847) - xxx.xxx.113.229 (?)
16.11.2017 14:27

Letos jsem nic nového nenarouboval, ale poprvé jsem měl možnost ochutnat Kids Orange (ale pouze jediné jablko, další dvě zhnila). Skutečně chuťová lahůdka, ale uvidím, jak to bude s plodností dál. Ve stejném termínu (cca 3 roky zpátky) jsem narouboval Pinovu a také jsem navýsost spokojen s chutí a hlavné příchutí. Naštěstí tolik nehnije. Do třetice jsem na stejný strom dal Iwette a ta si s chutí výše zmíněných nezadá. Po Goldenu má barvu, ale po Coxce výbornou kořeněnou chuť. V takovém jablku bych ji nehledal.
Proto bych chtěl pokračovat a zkusit Bláhovo oranžové, Desert a pak ještě další odrůdy, jestli se mi je podaří sehnat.

Připojit reakci

vyslouzil (17132) - xxx.xxx.11.253 (?)
16.11.2017 14:46

Chuť Coxovy je nejtypičtěji renetovitá ze všech jablek a hlavně, ta výrazná chuť je v ní velmi zkoncentrovaná. Problém je, že ta úžasná harmonie netrvá příliš dlouho.
   Já sám jsem Coxovu zrušil už před lety pro její četné neduhy (strupovitost, rakovina, menší plody, menší plodnost, variabilní chuť, aj). Kamarád ve vedlejší vsi ji má stále. Předloni jsem jeho plody ochutnal, sedl jsem na zadek odhodlán k jejímu pěstování se vrátit. Loni jsem jeho plody ochutnal znovu - slabý průměr. Letos mu všechny zmrzly.
   Bláhova oranžová je vzhledem i chutí koxovce trochu podobná. Desert naopak je tvarem, konzistencí i chutí podobný spíš šťavnatějšímu barevnému podzimnímu Goldenu.

Připojit reakci

Kamil Hasman (480) - xxx.xxx.13.222 (?)
16.11.2017 17:31

Petře, klidně jsi měl pánovi odvětit, že s Bláhovou renetou nemáš zhola nic. Jde o vzácnou odrůdu z poloviny třicátých let, konkrétně o semenáč Blenheimské se sladší chutí, bujným růstem a dobrou odolností k chorobám. Když se někdo chce řídit tím, co pan Vysloužil pokácí nebo vysadí, je to jeho věc. Provděpodobně jsou takové úsudky z nedostatku vlastních zkušeností.

Připojit reakci

vyslouzil (17132) - xxx.xxx.11.253 (?)
16.11.2017 17:53

Chybu uděla trochu pan Bláha, že spoustu svých odrůd nazval svým jménem. Logicky se Bláhova reneta a Bláhova oranžová reneta lidem trochu pletou. 
   Nicméně nerozumím tomu, že se tu rozebírá, co jsem si dovolil skácet a co ne. Je to snad jen a jen moje věc. Když jsem začal ovocnařit, byla Bláhova oranžová jednou z několika málo tržních odrůd státního sortimentu. Už není. Asi jsem nebyl sám.

Připojit reakci

Kamil Hasman (480) - xxx.xxx.30.186 (?)
16.11.2017 21:28

Je to z extrému do extrému, v tehdejší LPO bylo skutečně jen pár jabloňových kultivarů. Když jsem se naposledy díval do SOK, byla tam přibližně devadesátka odrůd. Další s velkou pravděpodobností v příštích letech přibudou. Velký zájem o Bláhovo oranžové mě samotného překvapuje. Přes všechny nedostatky této odrůdy se domnívám, že chutí většinu dnešního sortimentu předčí.

Připojit reakci

16.11.2017 21:37

Taky si myslím.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4041) - xxx.xxx.234.251 (?)
16.11.2017 17:56
Pán Považan: Desert a Coxova reneta sú síce príbuzní (Coxovka je jedným z rodičov Desertu), ale inak sú to odrody v mnohom odlišné. Výzorom až tak veľmi nie, ale časom dozrievania áno a najmä chuťou. Desert je viac sladký, ale nie fádne, u mňa až s príchuťou orechového závinu. Jedna z naj- jesenných odrôd, čiste konzumná, s veľmi krátkou skladovateľnosťou. Coxova je "princeznička", trochu rozmaznaná a nevyspytateľná čo sa týka množstva úrody a občas aj jej kvality. Ale aj v jej "horších" rokoch patrí k chuťovej špičke medzi jabloňami, v tých "lepších" tej špičke spolu s Jonathanom vojvodí. Ešte o krôčik pred Desertom, typická renetovitá chuť v jej najčistejšom prevedení. Pri preplodení je vhodná prebierka ako prevencia alternácie úrody. Dozrieva neskôr než Desert, v pivnici ale od januára múčnatie. U mňa potrebuje chemickú ochranu, ale nie extrémnu. Pridávam fotky, Coxova je na foto 1-5, je to starší strom na M9. Desert mám mladý, na MM106 - teraz začína rodiť. Plody Desertu sú na foto 6-9. IH
Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (17132) - xxx.xxx.236.1 (?)
17.11.2017 11:20

Myslím, že všechny zmiňované odrůdy (Cox, Baláhova or., Desert) jsou typicky samozásobitelské odrůdy s problematickým tržním významem. Coxovka a Bláhova svými nepříliš atraktivními plody, Desert pak krátkou dobou konzumní zralosti. Malopěstitel si lépe určí, kdy dané jablko jíst a ví dobře, co je skryto v menším nenápadném jablku. Do stejné skupiny bych zahrnul třeba Beforest.
   Já osobně - s postupujícím věkem - stále víc preferuju odrůdy, které nedají až tolik práce (s řezem, probírkou, sběrem) a které přinesou kvalitní plody i bez chemické ochrany. Dokonce jim odpustím i to, že chuťově nedosáhnou na úplný vrchol (Rosana, Angold, Delor). 

Připojit reakci

Janst (192) - xxx.xxx.2.215 (?)
22.11.2017 13:00

A které to jsou co nevyžadují tolik práce, Rosana taky nevyžaduje chemii.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.12 (?)
24.11.2017 13:39

Dobrý deň p.Hlavatý,

ďakujem Vám ale aj ďalším skúseným záhradkárom za cenné rady a skúsenosti ktoré tu poskytujete. Krásne fotky a krásne jablká. To je to, prečo to človek robí, alebo sa teda snaží.smiley  S tou Coxovkou idem samozrejme do rizika(poloha, náročnosť odrody). Ale tá chuť ma jednoducho motivuje. No uvidíme.... A pre Desert sa hádam niekde ešte miesto nájde aj keď záhradka nie je nafukovacia. S pozdravom Považan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.213.116 (?)
8.12.2017 18:01

Já narouboval červenomasou jabloň Baya Marisa na Bohemii a čekám jaké plody to ukáže. Roub měl listy jen trochu načervenalé, ale zával po roubování byl červený celý, takže doufám, že zůstane barva dužniny zachována :-)

Připojit reakci

Janst (192) - xxx.xxx.2.215 (?)
22.11.2017 12:54

Mám Admirál MM111 a Rubinolu MM106 to je co, ale jsou to jenom takové malé tenké proutky asi 60cm vysoké, ted nevím jestli mám skracovat stredník a zapouštet tak nízko korunu-udelat rozvetvení a nebo to nechat jeden rok povyrust a až potom, to bude ale časová stráta, nejsme už mladí.. Mám ješte Sírius M25 tenm má mohutné bočné výhony, píšou v návodu že se mají skrátit ihned po vysazení to myslí asi na jare nebo to mám skrátit ted v zime.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.241.241 (?)
22.11.2017 13:22

na konci října jsme sázeli rubinolu a bonitu, na jaro máme doma připravené kiwi, paw paw, kdoulovec a fíkovník, chci je nechat doma trochu povyrůst a na jaře jim připravím pořádné místo s kompostem

Připojit reakci

Janst (192) - xxx.xxx.1.8 (?)
22.11.2017 19:10

Figovník ted už nic nepovyroste, já mám taky je venku nemrzne na jar ho dám do 5l kvetináče zatým.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.241 (?)
27.11.2017 9:10
Ak skracovat vysadeny stromcek, tak na jar. Osobne by som nechal povyrast, 60 cm je dost malo, to by ste mali korunku velmi nizko.
Připojit reakci

Janst (192) - xxx.xxx.1.143 (?)
1.12.2017 9:58

Asi nechám povyrust, jeden má už od 50cm rozvetvení kolem 5 konáru ale jsou holé a koruna je víš kolem 2m, to je nejaká A2.

Připojit reakci

Tomáš Otava (7) - xxx.xxx.211.13 (?)
26.11.2017 21:48

podzim 2017 (nová zahrada):
hrušeň: Milada, Decora, Schwizerhose
jabloň: Baya marisa, Goldlane sloup, Mapole sloup, Red spring sloup, Vesna sloup
broskev: Saturn, Crimson bonfire
nektarinka: balkonela red
malina: noname, Ottawa, Gordosť rossi, glencoe, black jewel
borůvka: noname, Pink lemonade
zimolez: noname, Aurora
ostatní: rybíz Bílý primus, červená Rovada, angrešt Prima, josta, klikva Stenvens

Obrázky:
Milada
Milada

Připojit reakci

Mittwoch (308) - xxx.xxx.47.253 (?)
1.12.2017 16:18

1) Zahrada po dědovi, sever Hané: rakytník Altayskaja, sladkovišeň raná, ciderovka Yarlington Mill
2) u tchána: Hanita
3) na Kolínsku: Kanzi, višeň Jade
4) do školky: višně Jachim, Boas, Cupid, Valentine, Romeo, jab Goldlane, Rumba, Dark Topaz, Lambada, Ambrosia
5) 55ks alej na obecní pole, Bruntálsko: jab ´Akerö´, ´Borovinka´, ´Car Alexandr´, ´Citrónové zimní´, ´Coulonova reneta´, ´Grávštýnské´, ´Hájkova muškátová reneta´, ´Harbertova reneta´, ´Chodské´, ´Jadernička moravská´, ´Kalvil červený podzimní ´, ´Kardinál žíhaný´, ´Landsberská reneta´, ´Malinové holovouské´, ´Matčino´, ´Panenské´, ´Peasgoodovo´, ´Signe Tillisch´, ´Smiřické vzácné´, ´Strýmka´, ´Sudetská reneta´, ´Vilémovo´, slívy: ´Čač. lepotica´, ´Čač. rodna´, ´Gabrovska´, ´Katinka´, ´Ontario´, ´Wangenheimova´, ´Zimmerova´

Mittwoch

Připojit reakci

happy (115) - xxx.xxx.254.170 (?)
1.12.2017 17:09

Tak to je úctyhodný sortiment pane Mittoch.

Já sadil jen na své malé zahrádce:

černý rybíz: Bona, Sofijskaja, Kompanija

angrešt: Mičurinec, Krasnoslavjanski, Niesluchowski

vinná réva: Galahad a jedno neznáme z Francie

nektarinka: Roztylska

a na vyzkoušení očkoval a rouboval Red cap, Mio, Šampion, Rubinolu

Happy

Připojit reakci

1.12.2017 18:29

Štastný šťastný, a proč zrovna takovou málo známou nektarinku? Koupil jste ji někde v obchoďáku? V Baumaxu mívali polské odrůdy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.172 (?)
1.12.2017 20:02

Roztylská je česká odrůda.

Připojit reakci

1.12.2017 18:53

Áa, pan Šťastný je ctitel šlechtitelů z východu (především Kopaňů). Mám je na své větší zahrádce taky. Tak ať Vám dobře jdou.
V posledních třech letech jsem počet odrůd, kultivarů, „dřevitého“ ovoce na zahrádce zvýšil asi o šedesát. wink JG

Připojit reakci

happy (115) - xxx.xxx.254.170 (?)
11.12.2017 16:46

Pane JG nejsem ctitel šlechtitelů z východu, ale zkouším co mi na zahrádce poroste, bude mít nějaké plody a co mi bude chutnat. Je pravda, že co nový keř nebo strom, tak je to boj s manželkou o místo, kde ho zasadit. A opravdu jsem " Šťastný", když mi na zahrádce něco dozraje (letos toho díky mrazům moc nebylo). smiley

Připojit reakci

12.12.2017 11:26

No, bylo to myšleno obrazně, ale když chcete pane Šťastný, tak ať je po vašem.
(Ale na druhou stranu, původem ze západu jste toho fakt moc nezasadil.)
Hlavně, že něco je a ještě jednou, ať Vám to všecko dobře roste. JG

Připojit reakci

Janst (192) - xxx.xxx.3.130 (?)
1.12.2017 21:00
Risknul jste sloupovité jablone aspoň silný podpník jste mel koupit MM106,MM111,potom poinformujte když zarodí.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.44 (?)
11.12.2017 11:28

Už som to síce písal v inom vlákne, ale dám to aj sem. Túto jeseň som v okolí Trnavy vysadil tieto odrody jabloní:

4x Topaz na MM106

3x Rubinola na J-TE-H

2x Heliodor na MM106

1x Fuji na M9

Na semenných podpníkoch zase odrody 2x Boikovo, 2x Jaderničku moravskú, 2x Parménu zlatú zimnú a 2x Smiřické vzácné.

Okrem jabloní som vysadil aj marhule na myrobaláne (1x Goldrich a 1x Bergeron), ringlótu Oulinskú na myrobaláne a 1x jarabinu Likernaju.

Připojit reakci

Janst (192) - xxx.xxx.227.91 (?)
12.12.2017 9:46

4 Topazy, co s tým budete delat, na prodej.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.44 (?)
12.12.2017 10:32

4 stromy nie sú zas až tak veľa, časť sa uskladní a časť bude na spracovanie.

Připojit reakci

Jiří II (553) - xxx.xxx.61.187 (?)
7.4.2018 12:16

Ještě jednou po rocesmiley. Letos jsem narouboval Sudetskou renetu a Gaskoyneho šarlatové na středně bujně rostoucí semenáče. Na svém pozemku horko-těžko najdu místo pro polokmen, tak snad se mi je podaří uplatnit v obecním stromořadí, jako náhradu za neujaté stromky.

Připojit reakci

7.4.2018 12:23

tak ja som zakupil vcera angold... pan jirko co znamena stredne bujne rastuci semenač, v dobrom sa pytam, aby ste to nezobral ako provokaciu...

Připojit reakci

Jiří II (553) - xxx.xxx.61.187 (?)
7.4.2018 12:46

Omlouvám se za zmatek a pokusím se vysvětlit. Vysel jsem jadérka několika zimních kulturních odrůd. V prvém roce dosáhly některé semenáče výšky až jednoho metru - ty jsem si pojmenova jako bujně rostoucí. Další semenáče v prvém roce dosáhly výšky 20 cm - ty jsem si pojmenoval jako slabě rostoucí. No a všechny ostatní s výškou od 20 do 90 cm jsem pojmenoval jako středně bujně rostoucí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.187.129 (?)
17.4.2018 22:22

teď narychlo osm Dabinettů na cider/calvados a přeroubovla pět hrušňových semenáčů takovým hořkým plnětem, které se báječně chová v kvasu. Pak jsem rouboval Boikovo obrosvské a na podzim vysazoval Grávštýna a kdouloň

Připojit reakci

hugovotr (514) - xxx.xxx.3.29 (?)
18.4.2018 22:15

Dnes jsem z části přerouboval Jonagoldem palmety Karmíny a Goldenu.

Karmína dlouho vydrží ve sklepě, ale chuťově a vzhledově nic moc. Goldenů máme šest, úrodu nestačíme spotřebovat, vydrží max do ledna. Jonagold máme jen jeden a chuťově i výdrží je to skvělé jablko.

Obrázky:
Karmína
Karmína
Karmina
Karmina
Golden
Golden
Golden
Golden
Golden
Golden
Připojit reakci

4.6.2018 21:15

Zdravíčko

Letos jsem začátkem února kopulací narouboval na zaslané podnože M26 a M7 odrůdy jabloní Cameo a Enterprise - foto 1.Nahradí zpravokořenělý Melrose (malá plodnost) a dále Šampion (silné nekrotické napadení kůry kmene).Pokračoval jsem v přeroubování Verierovy palmety (Banánové zimní).Použil jsem rouby z ujmutých loňských letorostů odrůd Jarka a Deliga.No spíše to byly nitky.Narouboval jsem je do tenkých plodonošů původní odrůdy - foto 2a3.Ujmutí Jarky 4 ze 4, Deliga zatím 2 ze 4 roubů.Vnější vertikály palmety na počtvrté přeroubovány tentokrát odrůdou Angold.Konečně se chytly - foto 4a5 + narašený roub Deligy.Použil jsem však tentokrát štěpařský tmel Legocortex.Velká spokojenost, odolává výborně vysokým teplotám západní zdi.Nezatéká do řezu roubování.Za 15 min. zatuhne a žádná teplota s ním nehne.To Primax a Jenten zatékají a způsobily předchozí nezdary. - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

sadař82 (116) - xxx.xxx.130.35 (?)
6.6.2018 13:36

Já vysadil: Čačanská rodná, Hanita, President, Gabrovská, Presenta, Toptaste, Tophit, Stanley, Durancie vše na slivovičku a doplnil o Katinku na sušení. Střední Morava 250m.n.m. U Čačanské rodné pozoruji na listech silné napadení šarkou. Uvidím co plody.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.31 (?)
29.7.2018 12:12

Po několika letech začíná plodit Grávštýnské kterému jsem věnoval nejlepší místo na zahradě pod husím jezírkem takže má pravidelnou závlahu i hnojení:).

Jenca

Obrázky:

Připojit reakci

29.7.2018 12:38

Také se letos objevili(asi po 7 letech) první nesmělé plody mého oblíbeného boskopského, které jsem ze sadu přerouboval na semenáč jaderničky do zahrady na mladém stromku je osluněný plod první úrody předčasně rzivě zlatý.

Jenca

Obrázky:

Připojit reakci

29.7.2018 12:44

Jablka na otcovském stromu boskopského v sadu si zatím spořádaně udržují zeleno kožovité zbarvení.

Jenca

Obrázky:

Připojit reakci

29.7.2018 12:58

Ještě přidám jeden off topic a to osluněnou stranu vysokokmenu jaderničky. Strom sadil praděda, takže se do vlákna jako nově nasazený stromek moc nehodí:). Na tuhle odrůdu dokážu nahlížet stejně kriticky, jako moderní rodič (po přečtení několika brožur o výchově) na své děti. Dokonce lze už i ochutnat předčasně opadlé žluté jablíčka - v červenci!

Jenca

Obrázky:

Připojit reakci

Marek-TT (542) - xxx.xxx.20.52 (?)
26.4.2019 10:52

Tento rok som neposadil ešte žiadny strom, keďže je problém nájsť nejaké voľné miesto. Preto som sa rozhodol si zopár odrôd navrúbľovať. Kôstkoviny som vrúbľoval kopuláciou v marci, jadroviny zväčša pred kvetom za kôru. Zo sliviek som navrúbľoval odrody Topfive, Jofela, Diabola, IT9 a IT10, z marhúľ Apribang, Aprinew a Aprirome, z jabloní Ligol, Florinu, Lucy, Bohemiu Gold, Desert, Karneval a Admiral, z hrušiek Nojabrskaju, Mramornaju, Generala LeClerca, Abate Fetel a Bieloruskaju Pozniaju. Veľmi ma teší, že väčšina z nich sa ujala a raší. Pridávam niekoľko fotiek spomínaných odrôd.

Obrázky:
Desert
Desert
Lucy+Bohemia Gold
Lucy+Bohemia Gold
Karneval naštepený kopuláciou
Karneval naštepený kopuláciou
Připojit reakci

proky (24) - xxx.xxx.241.241 (?)
26.4.2019 12:07

Na podzim koupené a zakopané v zahrádce na záhon, nebylo rozhodnuto kam se zasadí - jabloň Honeycrisp, broskvoň Favorita Morettini, broskvoň Sanguine de Savoie, hrušeň prý sloupovitá Condo, když nebude nevadí, jabloň sloupovitá Mango a nektarinka Harco vše zapěstované koruny vše kromě jabloní kvete, ještě jsem sázela Ginkgo Bilobu, aronie,  asi 60 sazenic jahod 6 odrůd, 5 nových druhů kanadských borůvek a 5 brusnic

zahradě zdar

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.148 (?)
26.4.2019 14:25

Desert a Bohemia Gold jsou vyfocené po jaké době od naroubování?

Připojit reakci

Marek-TT (542) - xxx.xxx.235.1 (?)
27.4.2019 22:01

Zhruba 3 týždne

Připojit reakci

lajci (58) - xxx.xxx.4.22 (?)
28.4.2019 12:24
Tak sa som zohnal nejaké tie odrôdy na skúšku uvidím čo bude
Obrázky:
Florina
Florina
Blanik
Blanik
Rubinola
Rubinola
Fuji kiku8
Fuji kiku8
Fuji benyshogun
Fuji benyshogun
Merkur
Merkur
Melrose
Melrose
Gala
Gala
Santana
Santana
Šampión
Šampión
Vazonova ringlota
Vazonova ringlota
Harkot
Harkot
Valievka
Valievka
Hardiho maslovka
Hardiho maslovka
Louis bone
Louis bone
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 20199215.7.201914517
Mrazuodolné odrody jabloní a podpníky415.7.2019141
Roubování na pařízek 1015.7.2019554
Pocta Rubinole 10815.7.201944712
Red Delicious mutant 313.7.20191790
Vzdušné potápanie - zakoreňovanie ovocných stromov 612.7.20191084
Air layering fruit trees - množení ovocných stromů512.7.20191899
Citrónové zimní1611.7.20192072
Nemoc na jabloni 111.7.2019149
Jonathan3410.7.201932614
Podnože - jabloně, hrušně99.7.2019682
Admirál599.7.201935306
Braeburn 128.7.20195104
Jadroviny 201968.7.2019553
Roubování3807.7.2019433905
Melódia + gala red upravená loretovim rezom 17.7.2019133
Proč uschla jabloň? 47.7.2019368
Prosím odporúčte jablone do novej záhrady56.7.20191773
Kniha - ovocné stromy226.7.20192671
Foto M9 a MM106186.7.20197274
letní řez144.7.201911998
Opad plodů Admirálu274.7.20192280
Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)804.7.201961333
Zlatohlávek zlatý342.7.201954579
Nové stromky/ keře? Z pařízků61.7.2019489
Opál 6030.6.201931211
Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?5129.6.201940035
Škodci jablon 3227.6.20192824
Hnojenie225.6.2019351
Desert 4424.6.201916536
Listy jabloně - kdo může poradit? 223.6.2019394
Florina7022.6.201936940
Matčino 8221.6.201965941
Jablka v červnu4220.6.201919323
Štíhlé vřeteno - zakracovat nebo ne? 1218.6.20192254
Kanzi 3818.6.201920943
Melrose - príbeh stromčeka717.6.20192031
Odrůdy jabloní (a nejen jabloní) z východu3115.6.20199610
Opětovně kvetoucí stromy v červnu615.6.2019502
Výchovný rez - pomoc začiatočníkom25211.6.201971141
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov11.7.2019
Chov pstruhov11.7.2019
Chov pstruhov11.7.2019
Vápenka u slepic9.7.2019
Chov pstruhov9.7.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů