Jak úspěšně zasít jadérka/semena jabloní



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
zu1234 - (5) - 153.151 (?) 
7.11.2010 22:58, zobrazeno: 110214x

Dobrý den.

Rád bych si vypěstoval vlastní podnože pro roubování jabloní.

Už jsem se o to jednou pokusil: v bytě jsem zasil semínka do květináče s dobrou zemí. Po půl roce mrtvo - ani ťuk.

Takže mám tyto otázky:

Jadérka čerstvá, nebo sušená?

Na podzim nebo na jaře?

Do písku nebo do kompostu?

V bytě nebo jen venku?

Je v tom něco jiného, tajemného :)

Děkuji za zájem!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 82.2 (?), 8.11.2010 8:33

V zimě jsem strčil trochu oschlé jadérko z jabka do květináče a za dva měsíce na jaře vyklíčilo. Teď je z něho už půlmetrová pláňka, kterou za další rok zaštěpím. Doporučuji tedy zimní termín, chladnější místnost-předsíň špajz-a nechat semínka před posazením trochu zaschnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.253 (?), 8.4.2012 0:35

Před 3 lety jsem byl nespokojen s životností stromků ze školky.

Vysel jsem proto asi 40 semen z tržních odrůd Fuji, Topaz, Florina na podzim do rýhy v záhonu. Na jaře asi 30 vzešlo, na podzim jsem vysadil očkované semenáčky na místo, v r.2011 jsem neujatá očka přerouboval. Na šlechtění jsem použil materiál ze stromků ze školky.

Letos budou některé kvést, jsou silné a mají lepší přírůstky, než stromky ze školky na M9 a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 15.28 (?), 8.4.2012 5:33

Když jsem já pěstoval semenáčky jabloní, tak jsem z rozkrojeného dobře zralého jablka vyjmul semena a po jednom dal do květináčů, s obyčejnou zeminou ze záhonu.  Z 10 semen vyklíčilo 8. Po zesílení jsem na ně narouboval staré odrůdy Signe Tilisch a Grafštýnské. 2 stromy mám ve své zahradě a ostatní jsem rozdal sousedům. Dnes jsou to již stromy s korunou přes 5m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 191.134 (?), 8.4.2012 16:16

Srovnáváte nesrovnatelné: je prakticky jasné, že stromky na semenáči budou mít větší přírůstky v porovnání se stromky na M9, tedy na zákrskové podnoži.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 15.28 (?), 8.4.2012 19:45

Můj příspěvek nesrovnával přírůstky, ale klíčivost semen a způsob jejich výsevu. Je mi jasné, že pláně a podnož M9 jsou na opačné straně v tabulce bujnosti růstu. Asi byla moje poznámka o dnešní velikosti stromů zbytečná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.4.2012 9:43

Ve své malé jabloňové školce mám vysázené jen 2 druhy podnoží. Semenáčky jaderničky a řízkovance A2. Včera při prohlídce a vyrývání loni naštěpovaných stromků jsem se smutkem zjistil, že o všechny roubovance na A2 ('celkem asi 15 kousků) se postaral hryzec. Nepokrytě dal najevo, které mu víc chutnají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 9.123 (?), 9.4.2012 10:26

(vimone, já jsem reagoval hlavně na Vašeho předpřispěvatele 41.253. Ten tyto podnože srovnává přímo; ale s mírnou nadbytečností oné Vaší poznámky lehce souhlasím). Josef.

No, teď si uvědomuji, že tento můj příspěvek opět nebude zařazen přímo za vimonův příspěvek, ale že mezitím zareagoval p. Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.11.2010 8:38
1. Raději čerstvá 2. Na podzim 3. Do písku 4- Venku Na jaře květináč s vlhkým pískem a semeny vysypte a naklíčená jádra vysejte do truhlíku nebo rovnou na záhonek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 8.11.2010 18:32

Naprosto souhlasím, jen chci podtrhnout to VENKU. Pokud je necháte přes zimu v teple, předčasně vyklíčí a uhynou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika