Jabloně a hrušně do teplých oblastí



Stránky: 1,  2   
vrzakv - (6) - 155.193 (?) 
10.10.2017 17:59, zobrazeno: 7978x

Chystám se založit ovocnou stěnu o délce 12 metrů v teplé oblasti Nové Zámky na Slovensku.  Potřeboval bych poradit s výběrem vhodných odrůd jabloní a hrušní, uvažoval jsem o 5 jabloních a 2 hrušních. Hledám podzimní a zimní odrůdy odolné proti chorobám. U nás jabloně trpí nejvíce padlím. Z jabloní jsem vybral Topaz, Rubinolu, Selenu a Nabellu. Selenu jsem po Vašich informacích na tomto fóru vyřadil a o Nabelle někde psali, že není vhodná do stěny. Rubinola je momentálně u nás zralá a výborná, místní ovocnář mi potvrdil její bezproblémovost a doporučil Vandu. Z hrušní jsem vybral Bohemicu, Dicolor a Concorde. Podle Vašich informací ale Dicolor nemá dobrou chuť a o Concorde jsem četl, že jí silné slunce může spálit listy. U nás se už dnes stává, že jablka jsou sluncem spálena. Poraďte mi prosím vhodné odrůdy včetně podnoží.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.234 (?), 10.10.2017 19:49
Nové Zámky a čeština? Ale k veci - záhradu mám 15km od NZ smerom na sever. Selenu, Dicolor a Concorde by som vyradil. Odporúčam Vám z jabloní ešte Admiral, Sirius (alebo Opal) a Lucy, z jesenných Merkur. Dobrá je aj Rozela a Rajka. Z hrušiek MUSÍTE mať Boscovu, to je chuťová extratrieda a nevyužiť Vašu priaznivú polohu na jej pestovanie by bolo hriechom! To isté platí pre Nojabrskaju (Xenia, Oxana). Určite by Vás nesklamala ani Konferencia a Lucasova, z neskorých Bohemica, Jana a Erika. Na Vašom mieste by som ale išiel do "chuťoviek" ako je Viennská, General LeClerc, Abate Fetel, Madamme Verté alebo Dekanka Robertova (Comice). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.33 (?), 11.10.2017 15:52
A medzi otava a rozela by ste si do teplej oblasti ktoru vybrali? Dakujem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.36 (?), 11.10.2017 18:08
120.33: Otavu som nikdy nepestoval, takže chuťovo to posúdiť nedokážem. Výzorom je atraktívnejšia Rozela. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vrzakv - (6) - 155.193 (?), 13.10.2017 18:39

Děkuji pěkně za odpověď. Pro mojich 5 jabloní jsem se rozhodl 2 x Topaz, 2 x Rubinola a pro pátý stromek váhám mezi Vandou a Lucy. Máte zkušenosti s těmito odrůdami? Merkur je pro mě příliš podzimní a trpí údajně padlím stejně jako Sirius, co je v Zámcích největší problém. Admirál je triploidní, nemám v blízkosti zahrady žádné jabloně. Rajka údajně vyžaduje probírku. Rozela je pro mě také příliš podzimní, momentálně od konce září kupuji od ovocnáře z Komjatic Rubinolu a je akorát konzumně zralá. Pro hrušně jsem se rozhodl Bohemica a Erika. Boscova se bohužel bez několika postřiků neobejde - potvrzeno ovocnářem z Martoviec, Nojabrskaja má obrovské plody, které je problém najednou sníst. Máte skušenosti s Erikou? Jaký postřik používáte proti padlí (múčňatka). Tento rok jsem používal Zato a nejsem s účinností moc spokojen. Zahrádkaření není zrovna moje hobby a proto hledám odrůdy, s kterými nebude moc práce. Zahrádka je malá, kde jsou vedle sebe různé rostliny a jakýkoliv postřik hlavně ve vegetačním období je problematický. Jakou podnož by jste pro jednotlivé odrůdy do ovocné st%eny doporučoval. Přeji hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.10.2017 18:58

Myslím, že to, pane Vrzáku, moc řešíte

váhám mezi Vandou a Lucy. Máte zkušenosti s těmito odrůdami? Merkur je pro mě příliš podzimní

A Vanda Vím nepřijde příliš podzimní? Merkur vydrží jistě déle.

Admirál je triploidní, nemám v blízkosti zahrady žádné jabloně.

Této větě vůbec nerozumím. Co má společného triploidní Admirál s jabloněmi v blízkosti zahrady?

Rajka údajně vyžaduje probírku.

To vyžadují prakticky všechny odrůdy.

Rozela je pro mě také příliš podzimní

Rozela vydrží velmi dlouho, třebaže se dá jíst záhy po sklizni.

Boscova se bohužel bez několika postřiků neobejde - potvrzeno ovocnářem z Martoviec

Boscova vyžaduje - pokud vůbec - postřiky stejně jako ostatní hrušně.

Nojabrskaja má obrovské plody, které je problém najednou sníst.

Nepřipadne mi větší než ostatní velkoplodé odrůdy.

hledám odrůdy, s kterými nebude moc práce.... Jakou podnož by jste pro jednotlivé odrůdy do ovocné stěny...

Kvadratura kruhu. S ovocnou stěnou je jistě víc práce než s volně rostoucím tvarem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vrzakv - (6) - 155.193 (?), 13.10.2017 20:04

Máte pravdu, některé věci asi skutečně řeším až moc, ale mám už takovou povahu. Bohužel nenašel jsem web, kde by byli přehledně informace o jednotlivých odrůdách a proto jsem také směřoval svůj dotaz na toto fórum, kde se mi zdá, že jsou informace z praxe a všichni přispěvatelé mají mojí úctu, že věnují svůj čas druhým a Vy jste jeden z nejaktivnějších. Větou: Admirál je triploidní, nemám v blízkosti zahrady žádné jabloně, jsem myslel to, že pokud jsem se správně dočetl, tak triploidní jabloně jsou špatnými opelovači. Moje zahrada je v centru města, kde široko daleko ovocné stromy nejsou, maximálně tak pár kusů meruněk a proto se při opelování musím spolehnout jen na svoje stromky. Ovocnou stěnu musím použít z prostorových důvodů - nějakí skušenosti s ní mám od tchána, kde ji udržuji. Pokud bych Vás tedy mohl poprosit, pokud by mělo být 5 jabloní a 2 hrušně Vaše jediné ovocné stromy, jaké odrůdy by to byli pro moji lokalitu? Půda je úrodná, ne moc hluboká - ornice 80 cm, potom 12 m štěrky a jíl v hloubce 13 m, se zálivkou nemám problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 14.10.2017 18:22
Vladimír V.ml.: Ešte k tomu Topazu, ktorý Ste si vybrali. Sú tu na fóre viaceré príspevky, ktoré ho zavrhujú kvôli zlým skúsenostiam (prelomenie "rezistencie" proti chrastavitosti, zdrobňovanie plodov, slabý rast atď.). Sám som v minulosti zažil že Topaz na M9 mi "odišiel" na chorobu ktorá postihla kmeň v oblasti krčka (štepenia) a strom v priehehu 1-2 rokov odumrel (či to bola fytoftóra alebo niečo iné neviem, ale podobný problém tu referovali s Topazom na slaborastúcich podpníkoch viacerí prispievatelia). Preto mám teraz Topaz na A2-ke, piatym rokom vstupuje do rodivosti a zatiaľ musím zaklopať - žiadny problém. Rastie silno, ale zároveň dobre tvorí plodonosný obrast a je zdravý v dreve, listoch i plodoch. Oberal som ho dnes, pridávam pár fotiek na ilustráciu. Topaz nie je odroda ktorá by ohurovala vzhľadom, ale ak sa plody vydaria tak sú výborné chuťovo aj skladovateľnosťou. Mám rád odrody ktoré sú nejako jedinečné, a Topaz je chuťovo naozaj osobitný, špecifický a v podstate nezameniteľný. U mňa miesto v záhrade jednoznačne má. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vrzakv - (6) - 155.193 (?), 15.10.2017 6:01

Topazy sú krásne, dúfam, že aj ja také budem mať. Možno problém s Topazom je na M9, aj keď som to nikde nečítal, ale niektorý dodávateľia neponúkajú Topaz na M9, ale len na M25 a M26.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 182.116 (?), 27.10.2017 13:27

Predvcerom som Topaz vysadil na M9. Niekto tu na forach spominal vyhrazanie sa pilkou, ako ucinny nastroj prevencie... ja mu verim, kupil som priamo v Agrofructe Cierna Voda, kde mali krasne stromky      mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika