Jabloň Vanda



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?)
19.9.2017 13:46

Poté, co v minulých letech přežila Vanda svou smrt, letos opět zaplodila. Plody ve standardtní kvalitě - chuti sladce navinulé, aromatické s jemnou šťavnatou dužninou.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.10.2014 13:31

No jo, pane Mikeši, máte pravdu, nemít doma Gravštýn je zásadní nedostatek. Člověk stále objevuje nějaké staré originální chutě. Moje Vanda zašla už dávno, takže jsem závislý na tom, co kde seženu za plody. Bohužel se mně rouby Vandy nepodařilo přenést, jelikož stromek náhle uvadl uprostřed sezóny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 19.9.2017 13:46

Poté, co v minulých letech přežila Vanda svou smrt, letos opět zaplodila. Plody ve standardtní kvalitě - chuti sladce navinulé, aromatické s jemnou šťavnatou dužninou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?), 19.9.2017 17:14
Mikeš13: Krásne jablká. Vandu (Jolana x Lord Lambourne) "osobne" nepoznám, podľa fotky sa dosť podobá Topazu. A možno je to napokon kvalitnejšia odroda ako jej populárnejší a žiadanejší potomkovia - Topaz a Karneval. Ako sa Vám pozdáva Vanda chuťovo? (otázka aj na ďalších pestovateľov Vandy). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.74 (?), 19.9.2017 21:23

Někde ve vlákně jsem kdysi udával popis chuti, jak se jeví mně. Zaujme už vůně plodu, v chuti je to aroma cítit, Vanda není "slaďák", je tu přítomna navinulost, která je ale příjemná - pro mě v optimální konzumní zralosti celkově harmonická chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.9.2017 22:07

Srovnávat Vandu s Topazem či Karnevalem dost dobře nelze. Vanda je nenáročné podzimní jablko, které dozraje všude, ale skladovatelné je jen krátce. Je to dobrý plnič úrod, snese jakoukoli podnož i tvar, dobře vypadá a chuťově neurazí. Konkurentů jako Desert, Lord L., či Merkur chutí nedosáhne, spíš bych ji kvalitou přirovnal k trochu pozdějšímu James Grieve. Ale jsou pěstitelé, pro něž je chuť Vandy naprostý top.
    Naproti tomi Topaz i Karneval jsou pěstitelsky náročné odrůdy s velmi dlouhou skladovatelností

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 20.9.2017 10:19

"Ale jsou pěstitelé, pro něž je chuť Vandy naprostý top".

Řadím se k nim - přidal bych ji k Akane, Grávštýnu, možná Vysočině. Desert jsem neochutnal. Skladovatelnost je pro mě nepodstatná a ani ji od tohoto typu jablek neočekávám, i když třeba měsíc vydrží. U mě ji řadím k desertním odrůdám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.9.2017 10:35

Asi bude záležet i na poloze. Vanda mně celkem chutná, ale kyselinek má u nás nepatrně víc než bych chtěl. Naopak u Desertu či Lordu převažuje sladkost, proto po nich sáhnu dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.185 (?), 8.10.2019 21:43

Jabloň Vanda mi dala svoje prvé jablko na koštovku. Strhol som ho až minulý víkend, aj keď o Vande v literatúre píšu, že zber koncom septembra/září... ale zrejme jej to oneskorenie neuškodilo. Jablko bolo pekne vyfarbené, bez pehovitosti. Čo sa chuti týka, priznám sa, že trochu s obavami som som sa pustil do koštovky, lebo názory na chuť tejto odrody na tomto fóre nie sú nejaké priam velebiace... ale, čo Vám poviem, keď som ochutnal, tak tá chuť jablka bola až prekvapujúco dobrá! Nečakal som až takú veľmi slušnú chuť, čakal som niečo o dosť horšie. Bolo to v prvom rade veľmi šťavnaté a veľmi chrumkavé jabĺčko, čo je z môjho pohľadu veľké +...príjemne sladko-kyslé, tá kyselinka oproti sladkosti možno trošičku prevažovala, ale nie nejak výrazne, bolo to na môj vkus dosť vyvážené. Mne kyselinka nevadí, keď jej nie je až príliš veľa a vo Vande jej teda určite príliš veľa nie je, je to veľmi osviežujúca chuť, akokeby taká kyselinkovo perlivá chuť na jazyku. Zatiaľ teda z mojej strany veľká spokojnosť a pokiaľ by sa v ďalších rokoch potvrdilo, že je Vanda aj nejaká odolnejšia voči mrazu v kvete a že povedzme nevynecháva, ako tu niekto v starších príspevkoch píše, tak to by bola parádna odroda. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika