Jabloň - sežrané listy - příčina



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
11.6.2018 16:35

Díval jsem se po identifikačních znacích, ale žádné velké housenky v 5. instaru na zahradě nemám. Mohu vám aspoň pro informaci ukázat jak vypadá (zatím relativně malá) housenka martináče hrušňového, která se bude svlékat ze 3. do 4. instaru. A taky nalezené košilky a trus housenek, které už vyměnily košilku se žlutými tečkami za fialové tečky. Holožír však způsobují zpravidla až housenky 5. (finálního) instaru, které dokáží za 1 hodinu sežrat to, co za poslední měsíc. Poznají se u tohoto druhu podle velikosti a taky podle modrých teček. Lišajové se na rozdíl od martináčů kuklí v zemi a mohou mít dvě generace za rok. Příroda je však spravedlivá. Pokud se někde objeví velké množství stejných housenek, je to ráj pro parazity. Ti vyžerou kuklu dříve než se vylíhne motýl...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 135.37 (?), 10.6.2018 12:25, zobrazeno: 4779x

Dobrý den,

cca za 10 dní byly na starší jabloni ožrány listy až na žilnatinu - prakticky celý strom. Na stromě ani na větvích nejsou viditelní žádní parazité, brouci či housenky, pouze menší množství mravenců (ti ale byli i dříve). Na vedlejším stromě, který zatím není zasažen, jsou na některých listech vidět malé černé tečky, nevím ale, jestli také nejsou staršího data. Jabloň je v Polabí.

Co to může způsobit? Děkuji za každý tip.

Jablon
Jablon
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.37 (?), 10.6.2018 12:26

Přikládám ještě další foto děkuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.6.2018 13:08

Těžko říci. Bělásek ovocný, Bekyně zlatořitná, Píďalka podzimní, Předivka jabloňová,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 135.37 (?), 10.6.2018 13:35

Děkuji za reakci, pokud by to byl některý z výše uvedených škůdců, jak lze jeho působení prokízat pokud na stromě fyzicky není? Není např. bělásek spíše housenka, která by musela někde na stromě lézt? A jak případně podobné škůdce hubit? jde mi hlavně o to aby se to nerozšířilo na jiné stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.6.2018 18:46

Takový holožír mohlo způsobit jen větší množství velkých housenek. Prokázat se to dá těmito způsoby: najít na stromě pavučinky nebo svlečky (košilku) housenky při posledním svlékání. Musejí tam být. Nebo se pokusit najít trus pod sežranými listy (tvar šestihranného hranolu). Trusu muselo být mnoho kilogramů, takže najít hranatý bobek nemusí být tak těžké. Poslední možnost je vyrýt horní vrstvu půdy a najít v ní mnoho kukel. Tipuji lišaje paví oko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 135.37 (?), 10.6.2018 21:14
Děkuji podívám se i do půdy i znovu na strom. Ale jsem si skoro jistý že na stromě žádné housenky nyni nejsou a v průběhu jsem nekontroloval (na chalupu jezdíme jednou za 10-14 dní).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 135.37 (?), 10.6.2018 21:28

Je však pravda že po tzv. svlečkách jsem dosud specificky nepátral- teoreticky by to vysvětlovalo kam housenky zmizely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.181 (?), 10.6.2018 22:48

Naprosto stejně ožralo něco švagrové dožívající torzo starého Ontária. Na můj dotaz mi řekla, že tam viděla nějaké motýlky a housenky, prý světlé, ne zelené. Počítám, že už to bude zalezlé v zemi, asi se mám na co těšit, mladé Matčino mám pár metrů od něj...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.6.2018 16:35

Díval jsem se po identifikačních znacích, ale žádné velké housenky v 5. instaru na zahradě nemám. Mohu vám aspoň pro informaci ukázat jak vypadá (zatím relativně malá) housenka martináče hrušňového, která se bude svlékat ze 3. do 4. instaru. A taky nalezené košilky a trus housenek, které už vyměnily košilku se žlutými tečkami za fialové tečky. Holožír však způsobují zpravidla až housenky 5. (finálního) instaru, které dokáží za 1 hodinu sežrat to, co za poslední měsíc. Poznají se u tohoto druhu podle velikosti a taky podle modrých teček. Lišajové se na rozdíl od martináčů kuklí v zemi a mohou mít dvě generace za rok. Příroda je však spravedlivá. Pokud se někde objeví velké množství stejných housenek, je to ráj pro parazity. Ti vyžerou kuklu dříve než se vylíhne motýl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika