Jabloň rubín



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 20.4 (?) 
17.3.2017 21:26, zobrazeno: 22536x

Dobrý den,

prosím, můžete poradit, jaké máte zkušenosti s jabloní rubín? Chceme zasadit pár ovocných stromů u domu v okolí Prahy a tento druh nám doporučil zahradník. Nikdy jsme nic nepěstovali a informací je všude tolik, že nás další pročítání spíš ještě víc mate :) Prosím, můžete doporučit i nějaké další odrůdy (letí, podzimní)? Taky meruňku, broskev, švestku. Určitě nechceme čtvrtkmen, ale polokmen už by nevadil.

Předem děkuji! Šárka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 251.98 (?), 17.3.2017 21:48
Koupila jsem si ji ve středu. Měli jsme ji na zahradě od dětství. A z 10 druhů nám chutnal jen tento a klasické letní průsvitné jablka zelené. O strom se nikdo nestaral a plodil jak blázen. Ale asi kvůli ne starání se, byly jablka docela malé. :-(ale není to jako jablko z kramu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 251.98 (?), 17.3.2017 21:51
Připadá mi škoda dávat jen 1 druh...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.4 (?), 17.3.2017 21:56

Moc děkuji za odpověď! Bohužel se v jabloních vůbec nevyznám. Víme, že nám chutnají šťavnaté - sladké nebo sladkokyselé a neumíme se složitě o stromy starat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 251.98 (?), 17.3.2017 22:05
Nejlíp kde mi vždycky poradili, bylo zahradnictvi ve Vysokém Ujezde. Je to u Dobrichovic. a taky mi poradili Rubín. Švestky letos zkouším cacanske rodné, prý chuťově vynikající. A meruňku mám podle sousedů- velkopavlovickou. Má ji na zahradě spousta starých lidí a jsou úžasné. Tresen mi byla doporučená Sunburst a Carmen pro výborné plody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 251.98 (?), 17.3.2017 22:10

Ovocná a okrasná školka Kozolupy. Paní je úžasná a vždycky mi řekne o té rostlině vše. A doporučí chutné odrudy. S jablkama je to těžké, z 10 stromů použitelný jen 1. Ale ty letní průsvitné jsou super.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 34.164 (?), 22.3.2017 22:46

Zdravím

Odrůdu Rubín mohu vřele doporučit, neboť je to nejlepší chťová odrůda z Čech na světě. Je u ní smůla, že je objeť změny klimatu a z dob kdy byla pouze vánoční se stala raně podzimní se silným napadáním vos.

I přes to Vám ji vřele doporučuji a to pouze hlavně na slabých podnožích jako M9, JTE H a ještě se dobře pěstuje na MM106 a M7.

Ještě bych Vám velice doporučil barevnou mutaci Rubínu a to červenou Bohémie a žlutou Gold Bohémie, které si byť je to Rubín, ale pouze s jinou barvou si tyto barevné mutace zachovaly vlastnosti zimních odrůd. Jinak se u nich nic nezměnilo a je to čistokrevný Rubín.

Ještě bych Vám doporučil jeho dceru Rubinola, která je také zimní a rezistentní na klasickou strupovitost.

Z letních doporučuji hlavně Julii, Mio, Discoveri, Krasava

Z podzimních Akane, Denár, Diadém, Korona, Jamba, J. Grieve

U meruněk je to v celku jedno akorát si dejte tu práci a najděte si stromek meruňky, který má jakoukoliv podnož jenom ať tam není uveden meruňkový semenáč. Nádherné meruňky jsou na podnoži broskvoně B VA 1 až 3. Jinak berte pouze na Myrabolán, Zel. rÿngle, žilienka.

Z broskvoní Favorita Morretiny, Red Haven, Inka, Nektarinky moc nedoporučuji. Jinak je z nich dobrá Tena a Harco.

Ze sliv- Lepotica, Top a její serie, Valievka, Katinka, Durancie, Valor, Wagenhaimova, Č. ranná,  Brýská...

S pozdravem Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 23.3.2017 7:35

Je vidět, že meruňky moc nepěstujete, když nedoporučujete velmi dobrou podnož meruňkový semenáč.

Všeobecně a zjednodušeně. Podnož je dobré volit podle druhu půdy a podle toho, jak chceme aby stromek vypadal v budoucnosti. Zda menší, větší. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 225.64 (?), 23.3.2017 9:36

Zdravím odborníky na jabloně,

chci zasadit několik jabloní zákrsků Red Delicious nebo Camspur (podle literatury je to asi to samé). V zahradnictví je nemají a nabídli mi Red Chief. Prosím o Váš názor, je to odrůda stejných kvalit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.53 (?), 23.3.2017 20:15
Camspur a Red Chief sú názvy označujúce jednu a tú istú odrodu. Je to mutácia Starkrimsonu, a ten je mutáciou Red Deliciousu. Takže Camspur=Red Chief=mutácia Red Del. (viď foto 1). Je to odroda spurtypového rastu, vytvára bohatý plodonosný obrast, hodí sa aj na prísne tvary. To môžem potvrdiť, mám v záhrade Camspur, Red Cap aj Starking. Inak mutácií Red Del. je vyše 50 a stále pribúdajú nové, niektoré uvádzam na ďalších fotkách. Legiend o pôvode Red Del. je niekoľko, jedna z nich je pre mňa dosť prekvapujúca (posledná fotka). IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika