Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Jabloň - poraďte prosím jakou?

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ještě pro úplnost doplním - "probírka" nebo ..., host, 17.10.2017
Probrat - obrat  (aktivně zahradníkem)&..., Miloš Vysloužil, 17.10.2017
Propad je různý-např.fyziologický, v důsledk..., host, 17.10.2017
Tomuto termínu propadne korunou ani ja neroz..., host, 16.10.2017
Poradím vám - zkuste na každou věc, o které ..., Petr z H., 16.10.2017

Jabloň - poraďte prosím jakou?

host - xxx.xxx.8.206 (?)
4.3.2009 18:29, počet návštěv: 26678
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobry den,

nase zahrada je ve stredoceskem kraji (mezi Kladnem a Kralupama n/Vltavou), puda je spise jilovita, sussi, jizni strana. Predstavovala bych si asi spis podzimni odrudu, cervenou, aby nebyla moucnata, snadno udrzitelny tvar jablone a kdyby to slo, tak i rychly rust - bohate plozeni :). Chutna mi Jonagold (z obchodu) nebo jsem i tady v diskuzi cetla doporuceni na Rubin, Parmenu, Jadernicku..., ale vubec netusim :(.

+ dalsi dotaz - jak pripravit pudu pro jablon, resp. co v dalsich letech? Jak hnojit apod.? Muzete mi prosim poradit?

Predem moc dekuju za info. Katka

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.128.44 (?)
4.3.2009 20:51
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrá pozdně letní je Red Melba.

Připojit reakci

Radouš (245) - xxx.xxx.130.20 (?)
5.3.2009 7:16

Jednoduchý dotaz, který se tady v různé podobě opakuje. Chutná Vám Jonagold, jste moje krevní skupina, tak zkusím poradit.

Dopoučuji Vám Rozelu na podnoži MM 106, čtvrtkmen. Červené jablko velmi dobré chuti, odolné proti chorobám, velmi úrodné, pěstitelsky bez mimořádných nároků. Vykopejte díru - doporučuji průměr 150 cm, hloubku 50 cm - čím větší, tím lépe, zaražte kůl asi 180 cm dlouhý, navezte kvalitní zeminu, do první vrstvy cca 30 cm můžete přidat zásobní hnojení - NPK, Cererit - dal bych asi litrový hrnek a do zeminy zamíchal. Pak dále zeminu, vše lehce ušlapávat. Stromek zasadíte ze severní strany kůlu, předtím odstříhnete jen poškozené kořínky. Hloubka - asi jako byl ve školce, neutopit moc hluboko. Zalít a dál zalévat. Zadejte si ve vyhledávači zahrada.zjev., jsou tam návody k řezu a další. Informace o dalších odrůdách - první orientace na stránkách Fytos, pak zde v diskusi. Preferujte odrůdy rezistentní, tj. odolné proti strupovitosti. Jonagold je velmi dobrý, ovšem není rezistent, vyžaduje postřiky a i plodnost - díky velmi silnému růstu - přichází později. Pěstitelsky odrůda nikoliv pro začátečníky. Poraďte se na místě s někým, kdo umí (to poznáte podle stromů a podle sklizně), nahraďte TV seriály studiem odborných příruček. Nebo to berte hákem, zasaďte strom a on si nějak poradí. Jen sousedé Vás budou pomlouvat. 

Pokud Vám bude někdo radit jinak, může mít také pravdu, není jen jedno řešení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.70.100 (?)
5.3.2009 7:34

Ta popisovaná díra má objem skoro kubík a dá to trouch námahy s manipulací.

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.94.12 (?)
5.3.2009 8:02

Námahu to dá, ale vyplatí se. Zejména, je-li jinak na zahradě půda nekvalitní.
   Jonagold bych asi taky nedoporučil, je citlivý na strupovitopst, triploid a není to taky podzimní odrůda. 
    Vděčná podzimní odrůda pro začínajícího ovocnáře je Selena. Roste zdravě, plodí brzy, hojně, jablka jsou červená, nestrupatí, sklízejí se relativně dlouho.

Připojit reakci

5.3.2009 9:51

Selena je skoro po všech stránkách výborná. Jen ta chuť je (subjektivně) ve srovnání s Jonagoldem o několik tříd horší, jablko pro mne nezajímavé, i když úrodný plnič. Opět  - jen můj názor. Možná, že je v drsnějších podmínkách chutnější, či existuje více variant. V mém sortimentu prostě nemá místo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.21.46 (?)
5.3.2009 10:16

Super, přesně takhle "po lopatě" jsem to potřebovala :))

Jinak - různě jsem to tak studovala a nic mi nevyhovovalo, protože žádné dotazy nebyly z té naší oblasti, kde je ta zemina nic moc; v časopisech, co mám, jsem nic nenašla, takže jsem volila tu nejpohodlnější (tuhle) cestu :). Porady od sousedů moc možné nejsou, protože ti staří už to neřeší a mladí taky ne, protože je to neba :)

... a pro mě jsou ovocné stromy španělská vesnice, já spíš doteď okrasnou floooru :)

Takže za všechny názory moc děkuju :), k.

Připojit reakci

20.3.2009 11:06

A jak to nakonec dopadlo?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.17 (?)
28.3.2009 23:21

:)) dopadlo to šíleně!!

Jak tak pořád brouzdám s kočárem po vesnici, tak neustále šmíruju jabloně sousedů!! :) Ale je to děs, nikdo to už neřeší a když už řeší, tak po svém - řežou, kde se dá a hlavně skoro všechno. Ale co mě zarazilo - už několikrát jsem viděla strašně šikmé řezy?? U nás doma jsme vždycky stříhali rovně, ale místní tu vytváří hroty???  Co je správně?? :-o

Každopádně jsem se řídila přesně podle vašich rad, pročetla jsem Jeromeho rady (super!!), vykopala kráter, navozila novou zeminu, prohnojila a nakonec koupila Rozelu. A protože jsem se teda ještě na střih necítila, tak mi ji v místním zahrádkářství i sestříhli. Představovala jsem si, že domů přijedu se stromečkem a místo toho jsem přijela s kůlem!! :))

No... a nakonec uvažuju, že musím koupit ještě nějakou zelenou jablůňku. Takže začínám bádat a pročítat, co by se jako asi hodilo. Takže se těšte na moje další superinteligentní dotazy :D

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.18 (?)
28.3.2009 23:32

Žlutozelený rezistent Goldstar  :-))??

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.100.5 (?)
29.3.2009 9:26

Šikmé řezy jsou způsobeny stříháním ze země dlouhými nůžkami na tyči - nejlepší jsou od Fiskarse. Pro stromy to ideální není, ale zas je slušný přehled při řezu a není třeba lézt do koruny.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.87.218 (?)
29.3.2009 10:32
Právě nůžky od Fiskarse mají natočitelnou horní část a řez (střih) jde udělat téměř v jakémkoli směru, tedy i kolmo k větvi. Jinak ten Goldstar taky doporučuji, ze žlutých rezistentů zřejmě nejlepší výběr.
Připojit reakci

30.3.2009 9:40

Trochu jste pohladila moji ješitnost - kráter, Rozela, ale budete určitě spokojená. Další moje rada přichází pozdě. Platí zásada: Své děti a své stromy si řežu sám, nikomu je nenechám. Moje děti by se tomu usmály, každý z nich dostal v životě snad jen jednou, když už to jinak nešlo. U stromů mám špatnou zkušenost. Jen jednou jsem si nechal dva stromky koupit - byl jsem v době otevírání podzimního prodeje mimo republiku, dal jsem podrobné instrukce, jen mi nenapadlo, že prodavač nabídne sestřižení. Snad to nějak postupně spravím.

Z těch žlutých je asi Goldstar dobrá volba, právě jsem na něho přerouboval jeden z Topazů. Ze zkušeností jiných zatím žádná negativa.  Chuťově dost podobný Goldenu Delicius. Chutnaly mi i první jablíčka z Orionu, pochvalně se píše i odrůdě Sirius, také o Otavě, ale jde o nové odrůdy a bez zkušeností doporučuji dost opatrně. Pokud netrváte na žlutém, asi bych doporučil už dost osvědčenou Rubinolu, je trochu pozdnější, než Rozela a její plody jsou na stromě moc hezké.Ale už začínáte být vzdělaný zahrádkář a tak už víte, že nic není bez chyby a pokud Vám něco vyhovuje chuťově, má to třeba jiné nectnosti - náchylnost k chorobám apod. Tak ať se Vám daří.

Připojit reakci

30.3.2009 9:58

A ještě dvě poznámky:

Koupila jste Rozelu. Tak ještě podnož - je to MM 106? Pokud ano a i po ostříhání zůstalo torzo korunky, pak se to dá do pořádku. Pokud jste snad dostala podnož M9, pak z toho nikdy větší strom nebude.

Taky nemusíte pěstovat jen jabloně. Určitě bych zkusil i broskev a meruňku, třeba i švestku (rezistentní vůči šárce), nějaký  beztrný a proti padlí americkému rezistentní angrešt, taky jahody a další zeleninu ..., vůbec nechci hecovat, záleží to na více okolnostech i na použitelných pracovních silách. V době, kdy jsme měli malé děti, měli jsme zahrádku v kolonii a moc jsme si ji užili.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.122.179 (?)
30.3.2009 19:10

A ještě jednu velmi podstatnou věc i když už o ní byla zmínka.Mohla jste ji ale jako začátečnice přehlédnout : dbejte, abyste místo roubování na kmínku tak zvaně "neutopila".Stromek bude v dobře ustlané jámě sedat a lehce se vám může přihodit to, že se z něj časem může stát místo zákrsku i vysokokmen (bude rodit později).Jde o nejčastější chybu začínajících zahrádkářů.Divit se zpravidla začnou až je pozdě a náprava téměř žádná.Kontrolujte, aby místo srůstu bylo stále nad zemí. AB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.186 (?)
31.3.2009 13:01
šikmý řez - aha, to mě nenapadlo... takže můžu být v klidu a stříhat dál rovně :) stříhání, podnože - no jo, pozdě... ale příští řezy budu dělat sama, slibuju :) Akorát teda s tou podnoží si nejsem jistá, mám M7, sháněla jsem i tu MM 106, ale nikde nic. Prostě všude mají M7 nebo M9... i když jsem to o podnožích pročítala několikrát, tak stejně pořád nevím, co je vlastně to nej... :( druh - jojo, uvažovala jsem o tom Siriu nebo ten Goldstar, uvidíme, co seženu roub - tak to jsem naštudovala u Jeromeho, protože to tam má i pěkně nakreslený... to je asi jedno z mála, co jsem snad udělala fakt dobře :) a ostatní - náhodooooou, už jsem úspěšná :) pěstitelka rybízů, angreštů, borůvek kamčatských i kanadských, maliny tu taky nějaký jsou, ale zkoušela jsem i Pepíno - nepodařilo se, nestačilo dozrát :(a teď ještě pokukuju po broskvi - asi Redhaven. A to bude tak všechno, poněvadž na našich 650 m2 už se víc nevejde :)
Připojit reakci

31.3.2009 13:35

K těm podnožím:  Dříve platila jednoduchá zásada: Odrůda bujně rostoucí a méně plodící na podnož málo rostoucí a hojně plodící a naopak. Teď se k tomu přidává ještě poloha, půda a způsob pěstování, stručně řečeno: málovzrůstné podnože (M9, J-TE-E.) jen do nejlepších podmínek - teplé polohy a úrodná půda, dobré ošetřování a hnojení. Málovzrůstná podnož nikdy neudělá velký strom. Také potřebuje oporu.

M7 je (prý) dost podobná MM106, čili vše dobře.

Broskev vřele doporučuji ještě teď. A hned postříkat proti kadeřavosti, je to zde popsané. Vypěstuje se snáze, než meruňka, i když ta lépe snáší sucho.           My, registrovaní (nikoliv čtyřprocentní), máme i e-mail, lze jej využít. Mladým mičurincům zdar!  

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.77.39 (?)
31.3.2009 17:51

Já tedy s výsadbou broskvoní ještě vyčkávám - až ty rostoucí mají lístečky, asi tak ještě 2 týdny, ale to je místo od místa jiné.
    Co se týče kombinace podnože a odrůdy - tak, jak píše p. Radouš, je dobré kombinovat ty bujné s těmi slabšími. Ale vyvaroval bych se kombinace extrémů. Mimořádně bujná odrůda na M9 není to pravé - vyvrací se, stejně tak superzakrslá jabloň na semenáči - to je o něco lepší, ale taky často zklame.

Připojit reakci

Martin (978) - xxx.xxx.97.44 (?)
31.3.2009 18:15

Pane Vysloužile, pokud nemáte svůj výpěstek broskvoně, tak si myslím, že bede lepší koupit teď, ať je možné stihnout postřik proti kadeřavosti. Tak jsem dopadl já vloni, když zakoupená broskev Redhaven měla již lístky, které se posléze ukázaly jako silně napadnuté kadeřavosti. Stromek to sotva přežil...
Martin

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.77.39 (?)
31.3.2009 21:40

Můžete mít, pane Martine pravdu.  Já mám takovou zkušenost, že první rok je zásadním a jediným úkolem vysazené broskvoně, aby se ujmula. Kadeřavost jí odpustím. Nebudu zapírat, že se mi broskvoně semtam neujaly.
    Na druhé straně, v mých podmínkách se mi již několikrát stalo, že kadeřavostí byly postiženy, uschly a opadaly prakticky všechny listy (plůdky taky), přesto stromek pokaždé obrazil ještě téhož roku opět.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.186 (?)
31.3.2009 19:01

S tou podnoží mám radost, že je ok. Ještě se ale zeptám, jak cca (asi záleží na střihu, jasně, ale...) bude vysoká/objemná? Za rady ohledně broskve moc děkuju, páč o kadeřavosti jsem neměla ani zdání a myslím, že ani v zahradnictví by mě neupozornili :( A na mejl (ne4% :)) se asi těšte, se mnou je to těžký :))) Díky moooc všem za rady!

Připojit reakci

Zera (72) - xxx.xxx.73.236 (?)
1.4.2009 0:51

S tou kadeřavostí souhlasím plně s panem Vysloužilem.Nejdřív je potřeba aby se broskev dobře ujmula a pak řešit kadeřavost.Už 2roky jsem nestihla proti kadeřavosti stříkat a broskove žijí a rodí.No, musím přiznat, že letos už jsem ošetřila.Pro jistotu.Sázejte, pěstujte a ptejte se.Atˇ se Vám daří.Radka

Připojit reakci

1.4.2009 6:55

Nechat první rok řádit kadeřavost, ať stromek bojuje o přežití. Samozřejmě, můžete to udělat. Je ale třeba říci, že to stromku škodí, pokud ho to nezlikviduje úplně. Dávat to jako odbornou radu už hraničí s něčím, co bych tady snad ani nechtěl napsat.

Připojit reakci

1.4.2009 7:39

Budoucí objem koruny mohu jen odhadnout,. Rozela je velmi úrodná, záleží, jak ji budete "živit". Možná, že za 10 let by poloměr koruny mohl být asi 2, maximálně 3m. Ty 2 vidím reálněji. Totéž do výšky od založení koruny - pokud ji tak vysoko pustíte, ale hodně to všechno záleží na Vás.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.154.176 (?)
1.4.2009 20:18

Dobrý den, chtěl bych se zeptet na jabloň Karmína, pěstujete jí někdo? Jaké má plody? Na jaké podnoži se jí daří nejlépe? Děkuji za informaci.

Připojit reakci

2.4.2009 7:35

Velmi úrodné, karmínově červené zimní jablíčko navinule sladké či sladce navinulé svěží chuti, dobře skladovatelné. Problémy dělá zmenšování plodů při nadúrodě - je vhodná probírka či redukce řezem. Milovníkům sláďat nemusí vyhovovat výraznější kyselinka. Vzhledem k velké úrodnosti bych preferoval podnož MM106 nebo možná lépe novější M7, obě středně vzrůstné. Nejde o žádnou žhavou novinku, najdete zde 18 odkazů a podrobnější popisy jsou u prodejců i v literatuře. Doporučuji jako spolehlivého plniče se zajímavou chutí i skladovatelností, i když nejde o špičkovou delikatesu.

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.100.3 (?)
2.4.2009 8:08

Karmína má výbornou skladovatelnost, srovnatelnou snad jen s Idaredem. Chuť je velmi dobrá - s ohledem na dobu konzumace. Největším nedostatkem je právě sklon k drobným plodům

Připojit reakci

jan starší (81) - xxx.xxx.225.10 (?)
12.10.2017 10:17

Karmína chuť veľmi dobrá, na Fytosu to nepíšou, mám vám verit, tam píšou že chuť jenom dobrá.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.218 (?)
12.10.2017 12:41

Teď mám objednaný Ligol, měl by mít také dlouhou skladovatelnost a na chuť je vynikající (kříženec s GD), moc mi chutnal.          Lída

Připojit reakci

jan starší (81) - xxx.xxx.7.2 (?)
12.10.2017 14:31

V popisech se uvádí že jablka propadají anebo nepropadají, co to znamená snad opadají ne, jak muže jablko propadat a kam.

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.11.121 (?)
12.10.2017 15:49

Propadne korunou, kde visí další jablka.cheeky

Připojit reakci

jan starší (81) - xxx.xxx.3.199 (?)
16.10.2017 8:05

To jakože ovisnou konáre pod tíhou jablek tak to myslíte ale to delá každý strom.te

Připojit reakci

Petr z H. (1046) - xxx.xxx.112.187 (?)
16.10.2017 11:09

Poradím vám - zkuste na každou věc, o které tu teoretizujete, použít google (to je internetový vyhledávač, nikoli políčko "Vyhledávání" na této stránce. Na každou otázku vám vyjede hromada odkazů, kde se dozvíte vše potřebné. Zkuste to vyzkoušet třeba na "propad jablek", "zasazení nad místo štěpování" nebo "jabloň Karmína" atd.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.200 (?)
16.10.2017 20:03

Tomuto termínu propadne korunou ani ja nerozumiem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
17.10.2017 7:45

Propad je různý-např.fyziologický, v důsledku zmrznutí holátek, poškození škůdci-první vlna obaleče... a poslední propadne Pekluwink! SPCH

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.92.38 (?)
17.10.2017 18:06

Probrat - obrat  (aktivně zahradníkem)   
Propadnout - opadnout   (samo od sebe)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.218 (?)
17.10.2017 18:56

Ještě pro úplnost doplním - "probírka" nebo "propad" plodů se týká doby růstu jablek během léta (nějaká doba před vlastní sklizní).  Propad nastává většinou v červnu, kdy část nasazených plůdků opadá. Pokud chce mít pěstitel jablka větší, většinou pak provádí ještě probírku (protrhá příliš hustě narostlá jablíčka).           Lída

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?3123.10.201710712
Black diamond apple 423.10.2017270
Co právě sklízíte?11123.10.201773005
Angold, Andego, Antonovka923.10.20178429
Mulčování ovocných stromů923.10.2017708
Jabloň Pink Lady2523.10.201736548
Nemoc jabloně1522.10.20171328
Chrastavitosť: "rezistenty" versus "nerezistenty"5422.10.20175771
Jablon I18/1 krizenec Elstar xTopaz222.10.2017170
Beni Shogun 3322.10.201714212
Solivarské ušľachtilé322.10.2017672
Valašská reneta3922.10.201716920
Neznámá stará výtečná podzimní odrůda jabloně1322.10.20171043
Boikovo obrovské2521.10.201718618
Mozaika jabloně 420.10.20172886
Admirál4920.10.201715618
Merkur9419.10.201741805
Braeburn 1019.10.20172708
Vyslepené pupeny319.10.2017273
Jabloň - poraďte prosím jakou?3719.10.201726679
Braeburn4518.10.201737471
Heliodor 8518.10.201756218
Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení8118.10.2017100765
Staré odrůdy od silnic 218.10.2017407
Sloupovité jabloně3616.10.201745838
Prasklinky na kmeni jablone 616.10.2017777
Prosím odporúčte jablone do novej záhrady416.10.2017481
Podnož M261616.10.201721218
Jabloň Lucy4916.10.201733832
Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?3115.10.201727037
Jabloně a hrušně do teplých oblastí1415.10.20171309
Foto M9 a MM1061115.10.20171703
Trenčín vystavisko 2017 914.10.20171165
Novinky roka813.10.20171595
Hvězdné odrudy - rezistenti a žlutoplodé odrudy4713.10.201723601
Novinky jabloní 20121213.10.201712388
Auralia3513.10.201723809
Zuzana a Zvoša1013.10.20175993
Těchobuzické odrůdy913.10.20173051
Jablko cervene zihani, svetla naruzovela duzina, ruzovy stavnaty most413.10.2017459
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Prodáváte králičí maso21.10.2017
Máslo, vejce a co pak?19.10.2017
Uši u vlčáka18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů