Jablon Gravštýnské



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 100.66 (?) 
10.6.2011 22:45, zobrazeno: 53770x

Dobrý den rád bych si doma zasadil jablon Gravštýnské. Má zahrada ma jen omezenou rozlohu a dělí se na dvě části. První ma rozlohu, tak asi na dva stromy podobného vzrůstu a další asi 400m2 a tam to z tech.důvodu nejde(manželka povolí jen něco malého:)) . Byl vždy můj sen takoveto stromy pěstovat. Jenom se nemohu rozhodnout, přece jen to je běh na dlouhou trat. Jaka je plodnost a kdy nastupuje tato odrůda do plodnosti. Nejde mi o tuny jablek, ale pár bedínek třeba na mošt nebo chut a taky o něco co po člověku zustane. Jde k teto udrůdě naroubovat nějaka jiná chutná stará odrůda(podobného vzrůstu), ale zimní.

Díky za odpověd

Radim

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.6 (?), 11.6.2011 9:48

Grávštýnské se do malé zahrady hodí asi ze všech jabloní nejméně. Plodnost nastupuje později a je spíš jen střední až menší se sklonem ke střídání. Zimní odrůdu k němu přiroubovat samozřejmě lze, pokud možno popdobně bujného růstu.
  Pokud bych neměl na zahradě opravdu dostatek místa, tak bych tam asi Grávštýn nesázel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.66 (?), 11.6.2011 20:08

Děkuji za odpověd pane Vysloužil, Vašeho názoru si vysoce cením. Budu to asi ještě muset pořádně promyslet.

S pozdravem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 22.9.2012 22:05

Je zvláštní, že snad pouze pana Vlastimila zaujaly chuťově výrazné, staré odrůdy. Přitom tady proběhla poměrně dost početně zastoupená anketa pana Kaněry, o určení třech chuťově nejlepších starých odrůd. Opravdu už nikdo nemá ke starým odrůdám, co napsat? Na závěr musím dodatečně pogratulovat panu Mikešovi k jeho krásnému Gravštýnskému. já jsem bohužel ještě neměl tu čest ho někde "potkat". Myslím tím to Gravštýnské. Je to velká škoda, pane Mikeši? Ale když je to Vaše srdeční záležitost, tak asi ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 21.145 (?), 23.9.2012 16:31

Také pěstuji Gravštýnské, máme na zahradě strom starý přes 90let.  Společně s odrůdou Signe Tilisch je udržujeme při životě, jako jediné ze starého velkého sadu. Pěstuji asi 20 dalších odrůd např. Rubín, Rubinola, Bohemia, Lipno atd., ale obě staré odrůdy řadím mezi nejlepší co do chuti - hlavně Gravštýnské. Starý strom má průměr koruny asi 10m a letos ve vyjímečném roce na ovoce jsme z něj sklidili přes 300kg jablek. Na tuto úrodu ale strom doplatil, ulomila se jedna z velkých větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 26.86 (?), 23.9.2012 16:41

Pokud se jedná o chuťově výrazné STARÉ odrůdy, tak mým favoritem je proslulá "Zlatá reneta" = Parména zlatá. U Prahy jich je několik ve stromořadí u silnice, nikdo je neudržuje, přesto jsou plody velké, šťavnaté se svou typickou sladkou, lehce navinulou a slabounce nahořklou (renetovitou) chutí.

Mají dostatek vláhy ze škarpy u silnice a tak mají každoročně metráky ovoce.

Ani já nepohrdnu a sem tam nějakou seberu nebo utrhnu.

Nové odrůdy (Rubín, Topaz a další) jsou možná chutnější, ale rozmanitost chutí má také svůj půvab. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 23.9.2012 19:26

Panu Vimonovi děkuji za vykreslení jeho starého stromu. Pěkná fotka tohoto starého stromu by potěšila. Pokud si dobře vzpomínám, tak v anketě pana Kaněry o tři nejlepší staré odrůdy, Gravštýnské mockrát nefigurovalo. Asi to bude tím, že ho nikdo moc nepěstuje. Neprosadilo se tolik jako například vítěz ankety Jonathan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 78.10 (?), 23.9.2012 19:35
Graávštýnské je chuťovka, Měl jsem tu čest letos jíst jak klasické Grávštýnské, tak jeho slezskou variantu Lašské, jehož chut není až tak dokonalá a konzistence tak jemná, za to je však zdá se plodnější. Nemÿslím si že dávat Grávštýn na menší zahradu nemá smysl, ale nedevalvoval bych jeho krásu jinou odrůdu. Grávštýn jako opravdový velikán si zaslouží náš respekt a úctu... Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.9.2012 20:40

Už jsem to na fóru někde uváděl, že ze starých odrůd řadím Zlatou parménu k těm nejlepším. Pamatuji si ji nejen z dětství, ale když jsem před 40 lety získal do užívání první zahrádku, tak jsem tam hned vsadil dvě jablůňky- Zlatou parménu a Jonathan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 6.10 (?), 30.9.2012 7:36

Poílám fotku starého Grafštýnského, na kterou se ptal p. Petr z Pardubic.

Grafštýnské
Grafštýnské
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika