Jabloň Eva - zkušenosti



host - 58.114 (?) 
15.8.2012 18:23, zobrazeno: 6018x

Stromek letní jabloně Eva jsem náhodně koupil u místního zahradníka v r. 2007, který ho dovezl ze školky v Želešicích u Brna. Ve starší pomologii jsem si zjistil, že Eva je semenáčem Jonathanu, původem je z Maďarska r. 1949. Její plody jsou překrásně rudě vybarvené, ale musí se sklidit včas, lépe dříve nežli později.
První plody v r. 2009 jsem nechal dozrát na stromě až do 13. srpna a to bylo již pozdě – dužnina byla zcela moučnatá a mdlá bez chuti.
Další rok jsem sklidil několik plodů o týden dříve a taktéž byly plody moučnaté a polosuché.
Letos jsem sklízel již 1.srpna a konečně jsem mohl poznat její chuť. Horní plody z jižní strany stromu byly sice opět skoro přezrálé s počínajícím moučnatěním, ale plody ve spodní části stromku nacházející se ve stínu a také na severovýchodní straně koruny byly velmi chutné a šťavnaté s měkčí dužninou. Překvapilo mě, že po rozkrojení jsem ucítil typickou vůni pro Jonathan. Pro mě vyplynulo poučení, že tuto odrůdu budu muset sklízet v mé lokalitě Slavkovska 240 m n.m. již kolem 25. července, kdy plody možná nebudou úplně dokonale rudě vybarvené, ale konzumně budou skvělé. Nevýhodou odrůdy Eva je zřejmě to, že rychle zraje a konzumační doba je krátká a též hůře odhadnutelná. Příští rok zkusím dát pár plodů do chladna vinotéky. Máte někdo zkušenosti s touto odrůdou?

letní jabloň Eva
letní jabloň Eva
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 83.202 (?), 23.1.2020 16:26
Potrebuje jablon Eva opelovaca? Ak ano, ake odrody su vhodne? Dakujem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
GPavel - (12) - 28.97 (?), 30.1.2020 20:50

Dohledal jsem, že u odrůdy Eva opylovač není nutný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.22 (?), 31.1.2020 14:26
super dakujem velmi ste mi pomohli
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika