Jablko Red Devil



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?)
5.10.2013 12:00

Když už se tady znovu otevřela otázka odrůd s červenou dužninou, dovolím si několik poznámek.

Před časem jsem pátral a na webu objevil pro mě přitažlivější odrůdu - Baya Marisa (R; alias Tickled Pink). Nejen že ji vyšlechtili Němci v Bayerisches Obstzentrum (pro mě důvěryhodnější než nějaký vychytralý Švýcar), ale současně je více odolná strupovitosti a mnohem červenější uvnitř než zmiňované Redlove. Rozšířená zatím moc není, ale koupit se dá i nedaleko za hranicemi např. zde .

Pro mne nejsou tyto odrůdy zajímavé chutí (nevyrovná se těm "standardním"), ale svou netradičností a hlavně by mě zajímaly jako příměs do moštu. Věřím, že červená dužnina bude plná antioxidantů = zdravější. :-) Ale těžko říci, jestli neobjevuji již objevené - možná je lepší příměsí např. aronie.

Každopádně fanoušky českých šlechtitelů ze Střížovic potěším, že mimo spousty jiného rozpracovaného materiálu mají i právě červenodužninové. Každopádně u rozdělaných křížení chtějí výsledek špičkové kvality a dokud odrůda nepřevyšuje svými vlastnostmi běžně dostupné, "nejdou z kůží na trh". Nezbývá než si pár let počkat a třeba se dočkáme i českého "rubínoidového" multirezistenta s krvavou dužninou.cheeky

Zdraví Mittwoch

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 30.9.2013 23:04

Dobrý večer. Už jste někdo toto jablko ochutnal. Jakou tedy má chuť. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.153 (?), 5.10.2013 9:12

Tak dnes jsem už nevydržela a jedno jablko /mám tři/ ochutnala. Červenou dužinu má jen náznakově, sami vidíte na přiložené fotce. Jinak má dužinu velice hustou, hutnou až působí suše, voňavou, chuť ještě dost nakyslou, takový dobrý štrůdlák. Určitě potřebuje ještě zaležet, snad další za čas bude lepší i vybarvenější. Jsme v nadmořské výšce 600m, tak i to možná hraje svoji roli a je to první úroda. Já mám raději jablka křupavá, když z nich prýští šťáva, toto bych odhadovala, že postupně zmoučnatí, necháme se překvapit.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 5.10.2013 12:00

Když už se tady znovu otevřela otázka odrůd s červenou dužninou, dovolím si několik poznámek.

Před časem jsem pátral a na webu objevil pro mě přitažlivější odrůdu - Baya Marisa (R; alias Tickled Pink). Nejen že ji vyšlechtili Němci v Bayerisches Obstzentrum (pro mě důvěryhodnější než nějaký vychytralý Švýcar), ale současně je více odolná strupovitosti a mnohem červenější uvnitř než zmiňované Redlove. Rozšířená zatím moc není, ale koupit se dá i nedaleko za hranicemi např. zde .

Pro mne nejsou tyto odrůdy zajímavé chutí (nevyrovná se těm "standardním"), ale svou netradičností a hlavně by mě zajímaly jako příměs do moštu. Věřím, že červená dužnina bude plná antioxidantů = zdravější. :-) Ale těžko říci, jestli neobjevuji již objevené - možná je lepší příměsí např. aronie.

Každopádně fanoušky českých šlechtitelů ze Střížovic potěším, že mimo spousty jiného rozpracovaného materiálu mají i právě červenodužninové. Každopádně u rozdělaných křížení chtějí výsledek špičkové kvality a dokud odrůda nepřevyšuje svými vlastnostmi běžně dostupné, "nejdou z kůží na trh". Nezbývá než si pár let počkat a třeba se dočkáme i českého "rubínoidového" multirezistenta s krvavou dužninou.cheeky

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.42 (?), 3.1.2014 20:19

K odrůdě Baya Marisa mám něco čerstvě. Dneska jsem byl na degustaci v Trebensdorfu (Bavorsko) a Baya Marisa skončila na 42 místě ze 42 vzorků. Oni ji mají i u nás, odhadl bych na nejméně deseti místech. Je z něj hezký, ostrý mošt.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.82 (?), 22.9.2016 9:10

Podkrkonoší a také asi 430 mnm, jílovačka a mrazová kotlinka: stromek jsem pořídil ze zvědavosti za běžný peníz po objevení v ČR (Na Zázvorce u Tatobit) a se stejnou visačkou původu jako dotraz.

Na místní nepříznivé poměry se stromek ukázal jako (v porovnání s ostatní obvyklou směskou tj. co mám a je i u sousedů) jako překvapivě vitální a obecně odolný (problém hlavně rakovina a u mne decimovaný příkladem citlivý Spartan), se strupovitostí ovšem problémky má Red Devil také.

První plod předloni se tak nějak nepočítá tj. aby se dělaly závěry.

Loňská úroda (na jablka po letech nebývale u nás úrodný rok) naznačila, že červená barva slupky po vybarvení začne být velmi atraktivní pro vosy a sršáně, což a ve spojitosti právě navíc se strupovitostí dokonalo dílo zkázy protože konečné slovo měla monilióza plodů - ke konzumu zbylo tak asi jen do 5 ks zdravých jablíček.

Letos na stanovišti a kvůli jarním mrazíkům jsme prakticky bez jablek, nejvíce odolný mrazu se ukázal právě a kupodivu Red Devil a nějaká ta jablíčka přece jen ukázal: ovšem asi 2/3 z toho padlo průběžně za oběť opět strupovitosti a následné monilióze plodů, vosáci a sršáni si dali tentokrát pohov.

Nezvykle teplých, letošních slunečních prvních asi 14 dní v září urychlilo dozrání: včera jsem těch několik málo zbylých jablíček raději už sklidil.

Na řezu jablka lze potvrdit to už známé, tj. že nějak výrazná a plošně červená dužnina a z některých reklamních fotek se jaksi nekoná: ve stopách lze najít červeň pouze do asi 1 cm hloubky pod slupkou.

Příjemně mě (letos) překvapila chuť: i když by jablíčko mělo asi ještě nějaký ten den doma raději dojít, tak je už teď velmi sladké a pokud bych měl zavázané oči, tipoval bych na nějakou tu dražší odrůdu z "marketu" á 50 Kč/kg a výš :-)

Na závěr: na dobrém stanovišti asi jablůňka nezarmoutí, u mne spolu s ostatními odrůdami to bude každý rok sázka do loterie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 22.9.2016 14:33

Jablká s červenou dužinou sú atraktívnym spestrením záhrad, kvalitou ale zatiaľ za tými "bežnými" zaostávajú. Ja mám odrodu Lilla Seemik pôvodom z Pobaltia, a na jeseň som zasadil aj Baya Marisu. Plody ešte neboli. Lístie je tiež sfarbením dekoratívne. Ceny červenoplodých odrôd sú v záhradných centrách nadsadené - nezodpovedajú konzumnej kvalite jabĺk. Nevraviac o ponukách zásielkových obchodov (napr.Starkl) kde sú ceny doslova nehorázne. Ale ako atrakcia - prečo nie?       IH     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.17 (?), 22.9.2016 23:01

Red devil jsem po 2 úrodách zlikvidoval. Chuť nic moc, výrazná náchlynost na strupovitost, napadání vosami... Místo něho již roste dle mého jiný kalibr: Lucy, od té si slibuji mnohem více.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2016 10:25

Red Devil i všechny Red Love považuji trochu za podvod. Dužina sice jakž takž červená je, ale jíst se ty jabka nedají. Ale jako jednorázový marketingový tah to patrně vyšlo, protože lidí, kteří na to skočili, bylo víc než dost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?), 23.9.2016 13:16

Kdyby mě náhodou přepadla touha po červeném zabarvení dužniny plodu, tak si asi vystačím s Julčou - i když ne s celočervenou dužninou :-).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 43.131 (?), 25.9.2017 8:57
Julča-mate na mysli letnu Julia?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika