Jablko Modi



host - 43.70 (?)
16.3.2013 13:49

Chci se zeptat zdejších odboníků s jakým úspěchem a kvalitou se dá pěstovat Angold ve 450 m n.m. v těžké jílovité půdě na semenáči. Předem děkuji za odpověď.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.28 (?), 16.3.2013 1:05

Važený anonime

Musím Vas předem upozornit, že jste nepochopil muj příspěvek. A je trestné obhajovat něco s čímž beztak sám ani nemáte s touto novinkou zkušenost alespoň 10 let. Jestli jste příznivcem Galy nebo Vám chutná tak je to čistě vaše věc, ale pro většinu zahradkářů, kteří si dají tu práci se stromkem, když si vzpomenou absolutní propadák. Tato odruda je maloplodá a hodně sladká. Vždyť Elstár dopadl téměř uplně stejně. Nezlobte se na mě, ale když tu píšete jak je Gala náročná na agropěstování tak to se mi určitě vubec nevyplatí jí jenom zasadit.  Vy jste mě tady vypálil s Jonagoldem, ale to je vaše ostuda. Já jsem měl možnost se starat o jonagold Decosta v 450 m. n. m. v jílovité pudě a viděl jsem i výsledky J.G. Prince z Popradu a bylo se na co koukat. Jablka byly i z horších oblastí velikostně a i barevně podobné Bohémii. A chuťové vlastnosti jsou vynikající. Jonagold je rozhodně méně strupatý než Idared. Já jsem vubec nepsal o tom, že tu Gala nedozraje ale o tom v jaké velikosti a za jakou cenu. Nevím naco se tu naši šlechtitelé předhánějí s novinkami, když stačí jedno pokušení z Kauflandu u několika lidí. Podle vašeho názoru, že mi z kauflandu chutnají pomeranče odrudy Navelina tak si je asi zasadím na zahradu a nebo fíky to by u nas už mělo rust a uzrát.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.16 (?), 16.3.2013 12:33

S odrůdou Modi nemám žádné zkušenosti. Jen mě udivuje, jak jste ji rychle bez zkušenosti odsoudil na základě dost pofidérních argumentů. Sortiment u nás pěstovaných orůd pochází i z teplejších míst než je Itálie.  Třeba ´Kidd´s Orange´je z Nového Zelandu.

On i ten Jonagold je kříženec dvou teplomilných odrůd, které u nás nejsou tak dobré jako na jihu, že.

Srovnávat Jonagold s Galou nelze. Gala je podzimní sladké jablko, zatímco Jonagold je sladkokyselé zimní. Co se týká strupovitost, považuju Jonagold za jednu z nejháklivějších odrůd. Neříkám, že Gala není také náročná na ochranu, ale v tomto ohledu jsou minimálně rovnocené. Prostě dvě odrůdy, které vás bez chemické podpory neuspokojí. Pokud stejně musím provádět ochranu proti strupovitosti, zlikviduji i sazovitost.

Diskuse se ale týká Odrůdy Modi. Ta by měla mít se strupovitostí podstatně menší problémy.

Zdrobňování je otázka řezu a probírky. Rozhodně to není o klimatu. Gala se musí řezat uplně opačně než Jonagold. Gala musí růst vesele. Větve musí růst nahoru. Na vodorovných a převislých větvích zdrobňuje. Pro jonagold jsou zase vhodnější smuteční tvary.

  Samozřejmě chuťově je Jonagold špičková odrůda. V zemích, kde není kult Rubínu jsou v degustacích na prvních místech Jonagoldy.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 43.70 (?), 16.3.2013 13:49

Chci se zeptat zdejších odboníků s jakým úspěchem a kvalitou se dá pěstovat Angold ve 450 m n.m. v těžké jílovité půdě na semenáči. Předem děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.3.2013 20:23

Angold je odrůda do nepohody a nebudete mít s jeho pěstováním problémy, ani když bude na semenáči. Určitě to potvrdí i další pěstitelé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 16.3.2013 17:56

Co se týká strupovitost, tak ja Jonagold vůbec nepovažuji za jednu z nejháklivějších odrůd. Proti stupovitosti jabloně nestříkám iba jednou proti obaleči jablečnému. Ale souhlasím s Vámi, že je to chuťově špičková odrůda.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 16.3.2013 17:57

.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.134 (?), 19.3.2013 19:03

zdravím

Ja odrudu Modi neodsuzuji, ale jenom varuji před horlivostí a upozornil jsem jenom na zklamání, které muže nastat . A potom výčitky zklamaných pěstitelu na doporučovatele novinky. Já si myslím, že Vami uvedeny Nový Zéland není ani teplejší než v Anglii. A díky studenému oceanskému proudění je klima hodně vlhké a větrné. Ale zase si připoměňme jak dopadlo pěstování G. Schmid v našich podmínkách a přitom kolika lidem chutná. Jonagold pochází z Holandska kde je více podobné klima našemu, samozřejmě zima je tam mírnější. Jinak zkoušením novinek se meze nekladou, ale výsledky nebudou úplně věrohodné.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.16 (?), 19.3.2013 21:09

Zdravím též,

Jonagold nepochází z Holandska, ale z USA (NY). Holandské jsou některé jeho mutace. Je dost překvapující, jak rozdílné vlastnosti mají různé mutace (konzumní zralost, velikost plodu, růst, mastnost slupky, chuť). Ani bych se nedivil, kdyby některé mutace měly jiný původ.

Granny Smith je jednou z nejpěstovanějších odrůd na Novém Zélandě.

Hlavní sorty Italského sortimentu jsou shodné s našimi.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika