Jablko cervene zihani, svetla naruzovela duzina, ruzovy stavnaty most



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
11.10.2017 13:03

Šťavnatý mošt - to je něco, co si úplně představit neumím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 107.18 (?), 3.10.2017 10:55, zobrazeno: 3944x

dobrý den,

četl jsem tady příspěvek ohledně moštování a vhodných odrůd. Vzpoměl jsem si na dnes již dávno pokácený strom, bohužel nevím jaká odrůda to byla. Mohli by jste mi prosím pomoci poradit, dát pár tipu podle mých indícicí. Chápu že bez fotky stromu, květu, plodu to je víc než hádání z křištálové koule, ale děkuji za jakýkoliv tip.

jablka měla výtazné cervene zihani, řekl bych na žlutém podkladu, žíhání na osluněné části. Jablka z vyšších partii stromu byla podstatně vetší a červenější (tedy asi měla odrůda ve vínku i zdrobnování polodu?), dozrávala tak v pulce září, jíst se dala ji ze stromu, dlouho nevydržela a moučnatěla, odhadem do prosince, V plné zralosti měla takový mastný film (možná se to až projevovalo ve sklepe), čeho jsem si opravdu cenil a proc uvažuji, že bych ji opět vysadit je především štavnatá chuť, nasládlá vůně, dužina byla bíla, směremke slupce nařůžovělá, stejně jako výsledny most, který byl růžový a tmavnul neochotně, možná až za 1-2 dny v ledničce. Strom je pokácený cca 7let, starý musel být tak 25-30, to jen že asi nejde o nejnovější odrůdy.

Tedy suma sumárum se můžu chytit jen toho vyrazného žíhání, kdy s výrazným osluněním byly plody téměř červené, doba zralosti září - říjen, ve sklepe do prosince - Vánoc, naružovělá dužina a mošt.

Děkuji za rady, rád bych stejnou či podobnou odrudu vysadil právě na mošt ve vyšším tvaru.

Mám hlavne zimní jabka na čtvrkmenech či zákrscích, ty jsou na mošt vhodná až v listopadu a navíc ten růžový štavnatý most takový nemají.

ještě jednou díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.19 (?), 9.10.2017 10:49

mate nekdo zkušenost s moštováním odrud Wealthy či Holovouský malináč?

Snad to byla jedna z techto odrůd na které podle vzpomínek se snažím přijít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.10.2017 13:03

Šťavnatý mošt - to je něco, co si úplně představit neumím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 107.19 (?), 13.10.2017 9:11

pod pojmem šťavnatý mošt si představuju vyvážené cukry a kyselinky, rozhodne z toho nebyl mošt fádní (příliš sladký)..

Omlouvám se za toto téma, celé je to věštění z křišťálové koule, ale aspoň mně to donutilo začít u sebe. 

Prošel jsem řadu odrůd jabloní, snažil jsem se najít co nejpodobnější popis nakonec mi z toho vyšlo že by se mohlo jednat o :

1) holovouský malináč (pro tuto sortu mi hraje především habitus stromu, byl takovy převislý, narůžovělá dužina, žíhání a červená barva plodu, stejne jako doba dozrávání)

2) gdaňský hranáč (údajne ma také narůžovelou dužino pod slupkou, dozravání také sedi, habitus asi podobný?, červené žíhání asi nemá).

3) wealthy (barva plodu aspon v červených variantach vypadá obdobně, sedí sklizen, nevím jaká je dužina, někde jsem četl zmíňku o narůžovělé dužině.)

pokud máte někdo zkušenost s moštováním těchto odrůd, prosim zkuste mi popsat výsledný mošt co do ochoty hnědnout, jelikož já si vybavuji že moje věštěná odrůda moc ochotně nehnědla.

případně pokud na vzhled jabka, barvu dužiny a dobu dozrávání sedí i jiné odrůdy prosím o doplnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika