Jablka s dlouhou skladovatelností



Stránky: 1,  2   
host - 125.180 (?) 
12.9.2017 9:23, zobrazeno: 8648x

Jako nejdéle skladovatelné jablko se mi zatím osvědčil Idared, který vydrží až do června. Chtěl bych zasadit ještě další odrůdu s tak dlouho kladovatelnistí. Znáte takové? Co třeba zvonkové?

Doporučili byste i dluho skladovatenou hrušeń?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.110 (?), 12.9.2017 11:03

Idared těžko něco překoná.
Blíží se mu Melrose, Shalimar, Admirál, Karmína, aj.
Zvonkové je sice až do léta kyselé, ale u nás začne brzy vadnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.21 (?), 24.12.2017 13:10
Dve z trvanlivých odrôd - Braeburn a Shalimar - sú si výzorom dosť podobné. Na fotkách je Braeburn vľavo, Shalimar vpravo. Sú to odrody s "kovovým" imidžom, s krásne hladkou šupkou a mimoriadne tuhou konzistenciou. Braeburn je tvarovo viac kužeľovitý, Shalimar skôr elipsovitý. V sfarbení Braeburnu je viditeľné žíhanie, Shalimar má červeň viac "rozmytú", pásiky sú diskrétnejšie. Braeburn má početnejšie a výraznejšie lenticely, ich hustota stúpa smerom ku kališnej jamke. Shalimar má dužinu tuhšiu, ale Braeburn som nechal dlhšie na strome a navyše sa s ním len zoznamujem (prvoúroda), takže veľké závery robiť nechcem. Každopádne je konzistencia jeho dužiny menej tuhá ako som očakával, mohla by byť trochu šťavnatejšia. Chuť je ale výborná - už teraz - harmonická, s optimálnym balansom cukrov a kyseliniek. Čo sa týka chuti Shalimaru, to je dosť smutná kapitola - už som to viackrát písal - bohužiaľ len podpriemer. Čo je naozaj škoda, lebo inak táto odroda nemá chybu (z hľadiska odolnosti, výzoru plodov, dobrej tvarovateľnosti stromu aj dĺžky skladovania). Chutnému jablku pestovatelia odpustia mnohé nedostatky, ale výrazný chuťový handicap je faktor, ktorý podľa mňa spôsobí, že pestovanie Shalimaru skĺzne postupne do stratena. Ale treba to brať tak, že nie každá nová odroda sa musí vydariť. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 12.9.2017 12:10

Dlho vydrží Admiral (cenné je že vo výbornej kvalite). Samozrejme Idared - to je borec v dĺžke skladovateľnosti. Vhodné je aj Fuji, Granny Smith (tie ale nemožno pestovať mimo najteplejších oblastí). V niektorých rokoch vydrží dlho Rubinola, Jonagold a Topaz, ale väčšinou je to tak do marca-apríla. Shalimar je chuťový podpriemer, ale vydrží dlho. Mne tento rok veľmi dlho vydržali Floriny, ale to bola nejaká zvláštna výnimka. Určite sú aj niektoré staršie odrody ktoré sa dajú skladovať dlho, s nimi skúsenosť nemám. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.208 (?), 12.9.2017 12:30

Dlouho mi vydrželo Melrose a Jonalord (už je nemám), teď chci zkusit Ligol, také by měl vydržet dlouho. Kdysi jsme mívali do jara zmiňovaný Idared a Ontario..           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.250 (?), 12.9.2017 12:54

Velmi dlouho vydrží ještě Ontário, Jonathan a Bancroft Red. Uvedené odrůdy jsem pěstoval ale někomu moc nechutnají (hlavně Ontario) ale jdou i horších podmínkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 58.200 (?), 12.9.2017 13:07

Velice dlouho vydrzi taky u nas malo znamy Goldrush (srovnatelne s Fuji, mozna i dyl)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 12.9.2017 13:32

Ten Goldrush môže byť zaujímavý, je to kríženec Golden Delicious-u. Skúsenosť s ním nemám.

Samotný Goldrush sa už použil viackrát ako rodičovská odroda: napr. Bonita (Topaz x G.), Honey Bush (Topaz x G.), UEB 481 (genotyp UEB x G.), UEB 112 (Topaz a G.).   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 12.9.2017 18:14

V Americe je to jedno z nejoblibenejsich jablek, tak jsem ho 3 roky zpatky zasadil tez. Letos v listopadu cekam prvni urodu, tak jsem zvedavy. Akorat jsem moc neprotrhaval a strom vypada jak vanocni.

Tu Bonitu jsem sadil tez, prej je z krizeni Topazu a Pink Lady. Golden Delicious tam zrejme nebude

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.58 (?), 12.9.2017 18:39
Pavel_CZ: S tou Bonitou máte pravdu, uviedol som nesprávne pôvod. Do omylu ma uviedla informácia zo záhradkárskeho časopisu (foto 1,2), čo by sa snáď nemalo stávať (ale OK, stane sa 😃). Správne rodičovské odrody sú na foto 3, tak ako to uvádzate aj Vy. Za chybu sa ospravedlňujem. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika