Hvězdné odrudy - rezistenti a žlutoplodé odrudy



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.170 (?) 
6.12.2013 23:32, zobrazeno: 58122x

Zdravím

Zakládám toto vlákno pro sdělení Vašich zkušeností s pěstováním hvězdné série střížovických rezistentů(Orion, Sírius, Heliodor..) a Gold Bohémie. Otava. Sir Prize, GoldStar, Prusvitné l....

Jelikož mám radeji žlutoplodé jablka a mají malou propagaci, proto tímto zahajuji téma na diskuzi o pěstování a oblibě žlutých jablek.

sadař vlada

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 7.12.2013 9:16

Letos se mi urodily první Opály na přeroubovaném Jonagoldu. Jonagold trpěl bez chem. ochrany strupovitostí. Jablka se chutí i tvarem podobají Goldenu, krásně zářila v podzimu na stromku. Jinak moje rodina preferuje červená jablka. Jiřina

Opál
Opál
Nahoře Opál, dole Jonagold.
Nahoře Opál, dole Jonagold.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.199 (?), 10.12.2013 22:16

Paní Jiřino, gratulujem! Opál na Vašej snímke ja ako vystrihnutý z kvalitnej databáze. Líčko má naozaj šarmantné.cheeky

O pestovaní Orionu, Siria a Opálu som už viackrát písal a priložil snímky dozrievajúcich plodov. Orion mi pripomína chuťou aníz. Často majú niektoré plody pomarančovo prekrytú šupku. V otázke chuti "hvězdných" odrôd súhlasím s hodnotením p. Juraja. Na prvé miesto kladiem Orion. Mojím problémom je však teplá pivnica, takže tieto skvelé zimné sorty pestované v pomerne teplej lokalite mi bohužiaľ nevydržia dlhšie ako do Vianoc.crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 7.12.2013 10:34

Se žlutými odrůdami je problém s prodejem. Vystavené vedle červených se neprodají. Například Zvonkové bylo neprodejné. To je moje zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.12.2013 11:41

Pěstuji Goldstar, Sirius, Sir Prize, Otavu, Opal, u zetě Heliodor a do letošního jara holovouské Andego. Všechno to jsou výborné odrůdy, mnohokrát jsem o nich zde psal, tak se nechci opakovat a také nechci zde být nařčen ze zaujatosti.

Tak jenom stručně. Nejvýše hodnotím Sirius, spolu s Goldstarem patří ke špičkovým pozdně zimním odrůdám.
Opal z nich hodnotím na posledním místě. Vytýkám mu drobnější plody a slabou rodivost.

S tou barvou dávám Ronymu za pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 12.180 (?), 7.12.2013 14:53

Výše uvedené cv nepěstuji, ze žlutoplodých mám Rezistu a naprosto mi vyhovuje. Roubuju ji i na mé semenáče (na vřetena), po dosažení konzumní zralosti si zatím podržuje výtečnou chuť a nahrazuje mi GD. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 10.12.2013 13:47

Zdravíčko.Vypadá to na ne zrovna velkou popularitu žlutoplodých odrůd.Také jsem toužil mít pro zpestření aspoň jednu odrůdu.Cesta však byla dlouhá.Po výsadbě Denáru (u švagra) a u sebe postupně Otavy, Zvonkového,Goldstaru jsem všechny zavrhl z chuťových důvodů.Po letech zkoušení jsem se konečně dočkal.Je to Orion.I když má více kyselinek tak to přejdu pro jeho zvláštní a originální chuť.Jen mě zaráží jeho malá propagace.Na netu jej nabízí jen pár e-shopů a jinak skoro nic.Je snad důvodem horší plodnost či málo kvalitního množitelského materiálu nebo snad vysoký zájem ze zahaničí?Kdo ví.Sirius ani Opal jsem nejedl tedy nehodnotím. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 10.12.2013 14:39

Mít místa nazbyt, tak bych vysadil určitě více žlutoplodých odrůd. Mám pro ně docela slabost. Pěstuji Biogolden, který mě chuťově uspokojuje (zajímavá anýzová příchuť v prvních týdnech po sklizni). Jeho chuť v době skladování jsem v jiném vlákně připodobnil k odrůdě Sirius, od které byla k nerozeznání. V budoucnu bych nějakého "žluťáka" ještě rád uvítal (Luna, Otava, Orion, nebo i staré žlutoplodé odrůdy, které jsou ještě občas k vidění podél silnic).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 226.194 (?), 10.12.2013 18:04

Eště připomenu jednu věc, až bude v oběhu číslo - novinka, která je křížencem Opalu a Fuji. Tak možná změníme zase hodnoty, ale to je ještě v plenkách. Jen vím, že to nebude žluté, ale bude mít něco červené barvy. Dá se ovšem předpokládat, že to bude spíše do těch teplejších poloh.          Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 226.194 (?), 10.12.2013 18:00

Orion - toť chuťovka mezi hvězdnými "žluťáky". Řekl bych, že je o něco více vhodnější do vyšších poloh nežli Sirius - další z chuťových špiček UEB Střížovice. Jinak oba dva jsou triploidy, takže nehrozí zdrobňování plodů. Nedostatkem je samozřejmě s tím související bujný růst a neochota reagovat na naše zásahy. Proto počítejte prostě s tím, že korunky těchto odrůd budou prostě vyžadovat více prostoru.  S podnoží M 26 - ideál do zahrádky.  Orion snad může trpět v začátcích také hořkou pihovitostí. Pro jeho jedinečnou chuť bych mu to odpustil a zaujímá místo na mé zahradě v 500 mnm. Sirius jsem ponechal jiným níže položeným pěstitelům. Zajisté tam odvede dobrou práci.  Opal - diploidní chuťovka snad nejlepší z nich, řekl bych že podstatně trvanlivější jablko, srovnatelné s Topazem i Siriem. Po probírce střední velikost plodů. Mňamka na únor - duben.  Podobně jako Luna, která oproti Opalu vyniká vyšší plodností, ale díky tenké voskově žluté slupce se snáze otláčí a vadne, ale překvapivě vydrží sladká šťavnatá dobře do konce března. Obě odrůdy chci ještě zkoušet ve svých nadmořských výškách, myslím že Luna by tam byla spolehlivější, ale já si tu chuť Opálu ujít nenechám. A už mi rostou dva mladé stromky doma. Goldstar, Heliodor, Otava mi svou průměrnou nakyslou chutí připomínají Topaz a ten já sním jen na konci jeho konzumního období, jinak je pro mne nedobrý.  Vyzdvihuji ještě Goldbohemii, jakožto jablíčko mých studií, kdy jsem po degustaci sehnal rouby a už krásně plodí v naší zahradě. Jablka střední a velká, strom neřežu. A chuť i konzistence dužniny je výtečná, slupka jemná i když mírně vadnoucí.   Jinak dám za pravdu, prodávají se lépe červená jablka. I jako stromky.  Co se týče žlutých sloupcovek UEB Střížovice, chuťově vyniká Moonlight, i když je spíš světle zelený s oranžovým líčkem než žlutý (v příznivých podmínkách).  Sonet zachutná v září - říjnu přímo ze stromu, jijak později už je to jen voňavá voda.           Závěrem tedy chuťové špičky žluté barvy Opal, Orion, Sirius, Luna jako pořadí mnou hodnocených od nejlepších po nejhorší. Ale zaplať Pán Bůh za takovou Lunu, protože si myslím, že bohatě uspokojí většinu zájemců.     Dobrou chuť           Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika