Hvězdné odrudy - rezistenti a žlutoplodé odrudy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
24.10.2018 10:08

Admirál ano, Opál spíš ne. Ale jak je psáno mnohokrát, nadmořská výška samotná je hodně orientační a nic nevypovídající údaj. Svahy Pálavy mají stejnou výšku jako město Jeseník a podmínky naprosto odlišné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 13.10.2018 21:08

Nehodlám dělat advokáta odrůdě Sirius, ale neochutnáváte příliš brzy pane KUKY? Je to přeci pozdně zimní odrůda, se skladovatelností do Dubna. Do konzumní zralosti se dostává teprve koncem Listopadu až začátkem Prosince. V této době obsazuje první místa na degustacích v Lysicích.

Pan Miroslav Přasličák napsal v Ovocných stezkách : "Sirius  je pozdně zimní odrůda se sklizní v polovině října, její optimální skladovatelnost je do dubna. Plodí středně velká až velká, žlutá jablka, jejichž chuť je velmi dobrá až výborná. Při dokonalém vyzrání patří k nejchutnějším odrůdám vůbec. Hodí se do teplejších poloh, avšak, pokud neuspěcháme sklizeň, má špičkovou chuť i ve středních polohách. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí."

Jinak samozřejmě ctím přísloví "proti gustu žádný dišputát."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.10.2018 9:01

Porovnám-li Sirius a Lunu, volím Sirius. Velké velikostně vyrovanané plody, dlouhá skladovatelnost, zdravý triploidní růst. Luna má sklon přeplozovat a zdrobňovat plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 21.10.2018 8:30

Zdravím, já jsem před několika lety ochutnal Opál v Globusu a hned jsem ho musel mít. Je na M9, úrodu mám třetím rokem. Plody z prvních dvou byly k jídlu až v lednu, vynikající. Letos se mi hrozně přeplodil i přes částečnou probírku. Je drobný, ale je vynikající už rovnou ze stromu. Asi tím horkým létem. Jsem zvědav, jak to bude se skladovatelností, jestli nebude výrazně horší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.219 (?), 21.10.2018 8:48
Bohous: Opál je jednou z českých odrôd, ktoré spravili "dieru do sveta". Populárny je v USA a pestujú ho aj v západnej Európe. To že sú jablká menšie nevadí, na konzumáciu sú často vhodnejšie než tie nadmerne veľké. V Anglicku (kde je Opál hojne pestovaný) ho dokonca úmyselne nechávajú preplodiť s cieľom dosiahnuť práve menšiu veľkosť plodov. Také totiž - údajne - značná časť konzumentov v Anglicku preferuje. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 24.10.2018 8:18

Děkuji za reakci. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda se Opál a Admirál hodí do vyšších poloh (500m.n.m.). Máte s tím zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.10.2018 10:08

Admirál ano, Opál spíš ne. Ale jak je psáno mnohokrát, nadmořská výška samotná je hodně orientační a nic nevypovídající údaj. Svahy Pálavy mají stejnou výšku jako město Jeseník a podmínky naprosto odlišné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 27.12.2018 17:14

Zrovna před chvílí jsme provedli rodinnou degustaci žlutoplodých odrůd z jednoho stromku, o kterém jsem psal dříve. Opal dozrál a chuťově předstihnul Sirius. Heliodor boduje vzhledově a vzhledem k mastné slupce nemá sklon ke ztrátě šťavnatosti, chuťově však zaostává jak Siriem, tak za momentálně chuťově vynikajícím Opalem. Rozhodně nechci přijít o žádnou z těchto žlutoplodých odrůd.

Opal nahoře, Sirius pod ním
Opal nahoře, Sirius pod ním
Heliodor
Heliodor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?), 28.12.2018 15:00
Jiří II: Vďaka za túto súkromnú degustáciu, dosť netrpezlivo som na ňu čakal. Je veľmi cenná aj tým, že ide o plody z jedného stromu, čo je mimoriadne vzácna a možno aj premiérová udalosť. To že Heliodor bude najväčší "fešák" som očakával. Mám ho ako jediný z tejto trojice a je to naozaj krásne jablko (napokon, 2 tituly "Jablko roka" v celoslovenskej súťaži o najkrajšie jablko nie sú asi náhodné - foto 6). To že Opál chuťovo predstihol Sirius ma trochu prekvapilo, zdá sa že aj príspevky ďalších pestovateľov tak trochu búrajú imidž Siriusu ako chuťovo špičkového a najmä dlho skladovateľného jablka. Ale možno je to len tohtoročným počasím. V degustačnej súťaži Lysice 2018 napokon Sirius dominoval. Pridám ešte fotky, ktoré sa týkajú názvov uvedených odrôd (Opál a Heliodor sú drahokamy, pričom Opál nemusí byť len žltý, Sirius je jasná hviezda na oblohe). Hoci preferujem červenú farbu jabĺk, pekné žlté jablko je tiež ozajstnou pastvou pre oči. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 28.12.2018 15:32

V chuti Opalu jsem cítil jakousi exotickou příchuť, něco jako chuť tropického ovoce. Vůbec se nedivím, že s ním chtějí pěstitelé proniknout na trh v Anglii a v USA. Takovou příchuť Sirius nemá, přestože je to jinak velice chutný sourozenec Opalu.

Název Heliodor, podle řečtiny "sluneční dar", je opravdu výstižný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.106 (?), 28.12.2018 16:05
"...že s ním chtějí pěstitelé proniknout na trh v Anglii a v USA...". Už sa nepochybne stalo, Opal je na Západe už jednoznačne etablovaný a aj masovo pestovaný ako žiadaná odroda. Je tak trochu smutné, že takéto úspechy českých šľachtiteľov (nielen Opál, ale aj Rubinola, Topaz, Lucy, Admiral...) doma akosi nenachádzajú adekvátu odozvu a ocenenie. Kiež by sme boli na svetovej špičke aj v iných oblastiach... Mňa ako "čechoslováka" to napĺňa hrdosťou. Šľachtitelia ako páni Tupý, Loudovci, Zima, Černý, ale aj tí z Holovous, či páni Buzrla, Kumšta a ďalší by mali byť oslavovaní ako skutočné celebrity (a nie tá záplava exhibionistických šašov a zlatokopiek, ktoré sú len pseudocelebritami). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika