Hniloba a opadání jablek



Stránky: 1,  2   
bybyn - (2) - 44.52 (?) 
26.8.2017 11:58, zobrazeno: 9028x
Dobrý den. Nevím o jakou odrůdu se jedná, ale na jabloňi plné ovoce došlo již několikátý rok k hnilobě a následnému opadání 90% úrody. Prosím o radu. Děkuji.




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.106 (?), 26.8.2017 12:31

Může to být důsledek krup (pokud u vás byly), nebo zapracovaly vosy. Letos jablka u nás (je jich málo díky krupobití) naďobávají i ptáci. Stačí trošku naďobnout a jablko hnije.

Jinak, pokud to je zimní jablko, bych tipla Ontário.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.106 (?), 26.8.2017 12:33

ps - proti vosám pověste na strom pár PET lahví s trochou piva (ne s cukrem, ten láká i včely).           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 26.8.2017 20:24

Já už to vím, prosím, hečenlightened! Na vině je obalečangry. Vlastně člověk, pěstitel sobě dává na prdel-protože ta jabka ráčí nechat válet pod ovocnáčicrying. Čarodějný je to kruh-málo ptáků, hodně muchcheeky. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 45.1 (?), 26.8.2017 22:00

Řekl bych, že opět máte pravdu. Obaleč začne, létavý hmyz dodělá. Mě se už několik let nedaří na obaleče vyzrát, špatně se trefuji s dobou postřiku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 27.8.2017 8:45

Úžasně funguje feromonový lapač-zalený skládací domeček s vkládací bílou lepovou deskou na jeho podlaze, se zavěšeným válečkem pod jeho stříškou napuštěným atraktantem. Manipulace jednoduchá, časově asi 5minut, finančně únosné, bio... Většina samečků se vychytá, samičky sice kladou, ale neoplodněná vajíčka. Dále pomáhá důkladné sbírání opadu i odstraňování podezřelých plodů přímo ze stromu. Na srážení nahnilých kusů ve výšce používám tágo z lískového maxiprutu. Pivní pasti dávám, ale nikdy ne na strom, který je právě pro hmyz nejlákavější, vždy kousek vedle, zároveň tak, aby na flašku co nejvíc svítilo sluníčko. SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.143 (?), 27.8.2017 19:30

Dobrý den pane SPCH, chtěl bych se Vás zeptat, jestli v průběhu sezóny vyměňujete feromonovou náplň. Také používám domeček a podle návodu jsem po 8 týdnech vyměnil kapsli (váleček). Staré se mi nechtělo vyhazovat tak jsem si vyrobil lapač svépomocí z PET lahve - odříznul oba konce, natřel lepem a na drátek napíchl starý (dle výrobce vyčpělý) feromonový atraktant. Přišlo mi, že v PETce se na starou náplň v srpnu chytilo více obalečů než na vedlejším domečku s novou náplní (na stejném stromě). Na jiném stromě jsem měl PETku od začátku, kapsli jsem nevyměňoval, a i v srpnu se vychytávala 2. generace obaleče.

Dále bych se Vás ještě chtěl zeptat kdy domečky s ferom. lapačem vyvěšujete? Já to letos docela podcenil a vyvěsil až v 3. týdnu v květnu. Ihned po vyvěšení se nalepilo docela dost obalečů a i opad červivých jablek kvůli 1. generaci obaleče byl znatelný. Příště bych to viděl raději začátkem května. A když vidím kolik se toho vychytá, dám PETku s lepem a atraktantem na každou svoji jabloň (alespoň ze začátku, než se množství obaleče podaří trochu snížit). Cena za samotný feromonový atraktant je určitě příznivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 27.8.2017 22:18

První generaci zneužívám pro samoprobírku, chajdalópku startuju až v druhé půli července. Začátkem června kosím v sadě a přilehlé louce-porost mívá přes metr, lehce zavadlou hmotu navysoko mulčuju kolem stromů pod koruny-u kmenů nechávám luft asi 20cm. Materiál sesedá, hřeje, láká žížaly, za těmi se stahují krtci, ti si podají i zakuklence, okolní volný trávník je krtinců prost.  Loňské domky věším na stromy v okolí mého sadu -na obecní, méně udržované-návnadu důkladně poválím dlaní přes hadřík po desce zahr.stolu. Lep.desku dávám i tam čerstvou. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.188 (?), 27.8.2017 22:35

Pěkné. A díky za tip s tím poválením staré návnady, vyzkouším ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.82 (?), 27.8.2017 8:51
Bybyn: Nepoškodené jablká nezvyknú zo stromu padať, ak nenastanú extrémne podmienky (napr.dlhodobé sucho, víchrica). Niektoré odrody majú sklon k opadávaniu plodov v čase dozrievania, napr. Melodie, Rosana, Prima, Gravštýnske. To ale nie je Váš prípad. Tiež je neobvyklé aby nepoškodené jablko začalo na strome hniť. Príčinou hnitia býva narušenie povrchu plodu, čím vznikne vstupná brána pre moníliu. Ako tu už bolo spomenuté, najčastejšie hnijú plody poškodené obaľovačom, hmyzom (osy, sršne), vtákmi, krupobitím, otlčením o konáre alebo navzájom pri silnom vetre a pod. Preto by bolo dôležitou a podstatnou informáciou z Vašej strany uviesť, či tie popadané plody neboli červivé, alebo inak poškodené. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika