Hledám zvláštní jabloň



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 53.136 (?) 
27.12.2009 20:49, zobrazeno: 93150x

Promiňte že se zde naprosto neodborně budu dotazovat, můj děda měl na své zahradě jabloň, rodila žlutá jablka velice výrazné kyselé chuti, dužina byla taková moučnatá, výborné na vaření. Ta jablka měla i zvláštní široký tvar, byla poměrně velká. Lidem kteří je neznali příliš nechutnala, já je naopak miloval. Nyní vlastním domek se zahrádkou a marně po takové jabloni pátrám abych si ji zasadil a opět si pochutnal.

Vím že děda sám netušil, co je to za druh, říkali jí s babi podle chuti naprosto jednoduše,,citrónka,, Bohužel ani jeden z nich už nežije a strom nějaký trouba porazil s tím že je starý i když bohatě rodil.

Pokud by mi někdo dokázal poradit a třeba jen nasměroval správným směrem, budu mu strašně vděčen.

děkuji Milan

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 53.136 (?), 27.12.2009 20:52

vzhled byl dost podobný tomuto  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.35 (?), 27.12.2009 20:58

Dobrý den,

u nás na východě Čech se nějaká taková jablka pěstovala a říkalo se jim syrečky - asi pro žlutou barvu a plochý tvar. Snad by se ještě někde ve staré zahradě našla. Já o syrečcích vím jen z vyprávění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.136 (?), 27.12.2009 23:25

Omlouvám se, špatně jsem vložil odkaz, v uvedených stránkách to je jablko označené "hedvábné pozděkvěté,,

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 28.12.2009 8:24

mám na zahradě jednu starou jabloň mi neznámé odrůdy - jablka jsou to poměrně nízká, široká, dosti šťavnatá a nakyslé chuti. Dozrávají v září (letos až v druhé půli, jindy bývají dříve), základní barva je ale zelená, slabounce žíhaná červeně, dožluta se vybarví až během skladování. žena jablkům říká "přesnídávková", protože se velmi snadno rozvaří na kašičky a pyré...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.114 (?), 22.2.2012 17:08

Mám na zahradě podobnou jabloň, stáří přes 90 let. Veliká jablka, nejprve zelená pozdějí nažloutlá s vínovými proužky, matná. Dozrávají koncem léta.Chuťově připomínají víno a asi proto jsoui hojně navštěvovány vosami ap.Málokteré dozraje bez jejich bodnutí.Babička jim říkala štrůdláky a jsou vynikající jak k jídlu, pečení nebo v kompotu.Také by mne zajímal odborný název.Vendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 28.12.2009 8:26

Podle Milanem zadaných indicií přesně určit odrůdu asi nepůjde. Větších širších žlutých jablek je, zejména mezi staršími a lokálními odrůdami celá řada. Pomohlo by možná upřesnit, kde se dědova zahrada nacházela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 28.12.2009 19:24

Co třeba tohle

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 53.136 (?), 28.12.2009 20:40

Kousek od Dubí, úpatí Krušných hor (severní čechy) vše tam dozrávalo o týden dva později, jablka nevadla, kůra stále krásně hladká s velice intenzivní vůní, okolo stopky hnědé(nevím jak to pojmenovat) Ze zelených nezralých, se stala žlutá s drobnými hnědými tečkami. Ani náznak červené nebo jiné barvy, občas hnědý strup. Opravdu zvláštní byla ta moučnatá bílá dužina.

Štrůdl z tohoto jablka naprosto, bezkonkurenční. Vím že i děda za svého života pátral, co je to zač a ničeho se nedopátral.

díky za každou informaci Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 53.136 (?), 28.12.2009 20:51

tak to Boikovo obrovské bych vyloučil, to jablko které hledám mělo takový dost pravidelný tvar, žádné bouličky, hrbolky, výstupky jako vidím třeba na Ontariu a bohužel i na některých fotkách toho Boikovského

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika