Heliodor



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
17.10.2013 17:30, zobrazeno: 95789x

Za popularitou  "vesmírných" žlutoplodých rezistentů - Sirius, Opál, Luna, Orion se krčí, možná neprávem, odrůda Heliodor. Pro její podrobnější hodnocení je ještě krátká doba, ale jablíčko je to kvalitní

Heliodor
Heliodor
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.10.2013 18:38

Heliodor jsem vysadil před 6 lety u zetě a zatím spokojenost, o negativech nevím.
Takto hezky se mi letos vybarvila většina plodů Siriuse. Jenom Goldstar se mi letos nevybarvuje, Asi jsem to loni na podzim přehnal s hnojením. Protože každoročně bohatě plodí, dal jsem dost kompostu a přidal hydrokomplex. A myslím, že to je nyní důsledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10007) - 70.240 (?), 18.10.2013 15:20

Stejně jako Topaz, tak i Goldstar zdrobňuje, naroubovaný na tom samém stromě. Už ani nevím jakou má vlastně chuť, protože je nedobrý. Škoda, že už se neobjevuje v prodejnách. Rád bych si ho připomněl. Myslím, že to nebude tak špatná odrůda, jak psal Kuky. A Kuky jak letošní Karmína? Nebyly by nějaké fotky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.10.2013 15:58

Tomu zdrobňování lze zabránit řezem a výživou. U 12 letého Goldstaru jsem ještě drobné plody neměl a poslední roky sklízím z vřetene okolo 30kg, někdy i dost přes 30.
Ani u Topazu jsem nemíval nějak drobné plody, až na loňský rok, kdy začal churavět a letos jsem ho už musel zlikvidovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4448) - 38.136 (?), 19.10.2013 18:18

Goldstar je chutově výborný, ale u mně trpí nedostatkem vápníku v plodech. Taky je už konzumně zralý, trhal jsem ho dnes. Pro uskladnění se asi musí podtrhnout. Chtěl jsem ho přeroubovat, je to docela hezký stromek, ale je rozhodnuto. Na jeho místo přijde Ariwa. Karmína letos odpočívala. Jablek byla jen jedna přepravka. Minulý rok dvě.

Karmína
Karmína
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 149.80 (?), 18.10.2013 17:18

Pre Heliodor je typický hranatý tvar plodov, aký uvádza napr. Fytos alebo stránka Zahradnictví Na Zázvorce.

Pestujete, pane Miloši, zaručene Heliodor? Pred 2 rokmi som držal stromček Heliodor v ruke a zvažoval jeho výsadbu. Nakoniec som ostal verný mäkšej dužnine a väčším plodom u Siria a Orionu. Ani Luna, po ktorej som usilovne "pídil" hneď po jej zverejnení zo strany Fytosu, ma v porovnaní so Siriom nenadchla. Zdrobňujúci Opál tiež neplánujem začleniť do sortimentu. Skôr by som skúsil nahradiť bujný chronicky pehovitý Angold prevrúbľovaním Otavou alebo Merkurom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 19.10.2013 12:27

Kdo Vám zaručí jistotu pravosti odrůdy? Ani visačka renomované školky nevyloučí chybu. Položím-li vedle sebe plody odrůd Sirius, Opál, Luna, Heliodor, Orion, k tomu i ne zcela typické Otavu, Goldstar, Biogolden a zamíchám je, nevěřím, že je někdo všechny správně zařadí. Všechny jsou kvalitní, nicméně všechny by ocenily trochu teplejší klima, než mám. Na rozdíl třeba od Vandy, Seleny, Rosany, Rozely, Angoldu, Lipna či Jonalordu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.38 (?), 19.10.2013 20:47

Súmerné guľaté jabĺčko na snímke, ktoré ste, pane Miloši predstavil ako Heliodor, mi z "hviezdenej rodiny" najviac pripomína odrodu Luna, ale tie červené škvrnky na šupke som u Luny zatiaľ nevidel. Ktovie, čo to vlastne v škôlke naočkovali? Najlepšie by nám poradili šľachtitelia z ÚEB Střížovice. Ja by som sa napr. od nich veľmi rád dozvedel históriu vzniku vesmírnych názvov. Väčšinu z nich spája žiarivo žltá základná farba šupky, tak ako nedávno naznačil p.Vlastimil, pripomínajúca hviezdu na oblohe. Sorta Heliodor sa však vymyká nielen názvom, ale aj tvarom plodov. Myslím si, že hranatý tvar pripomína kryštál polodrahokamu Heliodoru. Preto zrejme tvorcovia sorty zvolili tento názov. Čo myslíte?

Plody
Plody "hviezdnej" Luny z r.2012 na vrcholu palmety Pinova (snímka mobilom).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 208.234 (?), 21.10.2013 0:09

Heliodor sa vymyká "hviezdnej" žltoplodej skupine nielen hranatým tvarom plodov, ale podľa údajov z Fytosu by mal mať najtvrdšiu dužninu, tak ako tvrdý polodrahokam. Možno práve táto vlastnosť evokovala u šikovných šľachtiteľov zo Střížovic nápad pri vymýšľaní názvu odrody. Ak niekomu rodí Heliodor, potvrdí nám, či je jeho dužnina tvrdšia ako napr. u odrôd Sirius, Orion, Luna?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.10.2013 8:11

V mojí chladnější poloze mají hranatější tvar a tvrdou dužinu krom Goldstaru skoro všechny žlutoplodé rezistenty (Opál zatím neplodil a Sirius jen pár plodů), tedy Otava, Heliodor Orion i Luna. Je vidět, že teplejší klima by jim slušelo víc. Chuťově mi ale přesto (možná právě proto) vyhovují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika