Heliodor



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
27.10.2013 15:12

Máš naprostou pravdu, Miloši. Navíc fotky ve zmiňované databázi jsou kvalitní a nikoliv zakalené nebo barevně neodpovídající. Vzpomínám, jak se čertil kritik fotek této databáze, když jsem upozorňoval na zakalení jeho starších fotek sem vkládaných. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.10.2013 8:33

Nějak se zde ujal termín hvězdné odrůdy. Řekl bych, že nejtvrdší dužninu z nich má Opál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.10.2013 8:50

Přitom Opál ani Helidor žádná hvězdná tělesa nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.222 (?), 22.10.2013 1:23

Opál a Heliodor vynikajú tvrdosťou. Súvislosť názvu s konzistenciou dužniny týchto odrôd je evidentná. Kto vlastne ako prvý na fóre použil termín "hvězdná skupina"? Snímky hranatého či rebernatého Orionu, Siria a Luny by som si veľmi rád pozrel. A verím, že aj Plzeňáci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.216 (?), 26.10.2013 22:32

Vďaka p.Milošovi (Mohu Vás ujistit, že žádný z nich nemá tvar koule ani pravidelné krychle. Ostatně,   najdete je v databázi Šumperáček.) som prvý raz nakuknul do databáze Šumperáček a s prekvapením zistil, že okrem Heliodoru sa u všetkých odrôd "hvězdné skupiny" popisuje tvar plodov guľovitý (koule), event. plocho guľovitý. Pri popisu Heliodoru sú priložené snímky, kde Karel Braun nafotil zrejme aj iné sorty, prosto zmes žltých plodov rôzneho tvaru. Orion má zasa netypicky zelené plody- pravdepodobne nafotené na začiatku dozrievania. Na snímke k sorte Sirius sú všetky plody pokryté hrdzou. Pri všetkej úcte k autorovi databáze, z takejto neobjektívnej fotodokumentácie by šľachtitelia zo Střížovic nemali radosť. Ak by som bol začiatočník a nepoznal skutočné kvality kultivaru Sirius, po zhliadnutí tejto snímky jabloň nekúpim. Na snímkach zo záhradiek diskutujúcich na fóre ani doma som plody "hvězdné skupiny" pokryté hrdzou nevidel. Inak sa mi databáza v štýle Sempra páči.

Cestou do Uh.Ostrohu pre stromček Enterprise som si zmyslel na vzácneho jabloniara p.Vlastimila. Pred obcou Vrbovce totiž svietili na starých roky nestrihaných jabloniach pri ceste posledné citrónky. Nemal som bohužiaľ pri sebe fotiak. Tak ako krásne p. Vlastimil popisoval svietiace plody žltého Orionu v korune jeho vzorne udržiavaných vretien, presne tak žiarili citronky na tmavohnedom pozadí hustej odlistenej koruny. Nádherný pohľad. Napriek tomu, že je v posledných rokoch módou dávať názvy vesmírnych telies novým kultivarom (jadroviny, vinič), som presvedčený, že práve pohľad na svietiace presne guľaté prvé plody novovyšľachtených krížencov medzi odrodami G.D., Topaz, Otava inšpirovali šľachtiteľov pri vymýšľaní príznačných a vydarených názvov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 27.10.2013 0:11

Nic Vám nebrání nafotit a zveřejnit databázi vlastní. Nebo poslat správci databáze kvalitnější fotografie. Jistě je rád zveřejní. Kritizovat umí každý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.216 (?), 27.10.2013 0:59

Predpokladal som, že dobre mienenú kritiku predsa len neprijmete s neľúbosťou. Veď kto z nás sme dokonalý? Ale bohužiaľ. Je mi to ľúto, sme takí akí sme- ako v tej pop- piesni. Podstatné je však podľa môjho názoru to, aby boli záujemci o pestovanie nových odrôd objektívne informovaní. V českých pomológiách a atlasoch to aspoň bývalo vždy dobrým zvykom.

Prezradíte nám pane Miloši, ako je to so vzťahom medzi teplotnými podmienkami pestovania a zmenou tvaru jabĺk od guľatých k hranatým? Vaše skúsenosti sú veru zaujímavé a podľa mňa stoja za zverejnenie. Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 27.10.2013 15:12

Máš naprostou pravdu, Miloši. Navíc fotky ve zmiňované databázi jsou kvalitní a nikoliv zakalené nebo barevně neodpovídající. Vzpomínám, jak se čertil kritik fotek této databáze, když jsem upozorňoval na zakalení jeho starších fotek sem vkládaných. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.156 (?), 27.10.2013 22:20

Kvalita či zakalenie fotiek a na druhej strane ich obsahový význam, ktorý by mal sprostredkovať typický tvar a farbu vyzretého plodu, sú 2 rozdielne veci, Petře. Snímky nedozretých plodov zo zatienených častí koruny alebo plody celoplošne poznačené hrdzou nekorešpondujú s textom popisu odrôd a nepredstavujú dozreté, zberovo zrelé jablko zo zdravého stromu. Za tým si stále stojím. Ani napr. Enterprise, ktorú som predvčerom sadil, nemá v spomínanej databáze typické červené vyfarbenie- na rozdiel od iných popisov a fotografií tejto odrody na nete. Aj kvôli krásnej celočervenej farbe šupky som sa pre ňu rozhodol. Pozri napr. na snímky Enterprise p.Martina z Ostravska. 

A pokiaľ ide o "čertění", nebol si to práve ty, komu vadili moje snímky úrody nafotené mobilom? Hlavne kvôli tebe, aby si bol maximálne spokojný, som presedlal z mobilu na Full HD digitál. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 27.10.2013 23:23

Minulý rok jsem touto dobou sklízel stále ještě zelenou Otavu, nikoliv žlutočervenou jako letos, a přesto se o Otavu jednalo. Plody sice později ve sklepě zežloutly, ale chuťově to nebylo zcela ono. Ale Otava to byla, i když byla vyfocená zelená. Co se týče kritiky zakalených fotek, tak se čertil někdo jiný, já rozhodně nikoliv. Padaly zde výrazy jako "podpásovkár", "o nevinných jablkách" a podobně. To jen pro upřesnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.156 (?), 27.10.2013 23:52

Opäť si, Petře, tradične prekrútil použité výrazy, ale zmysel napísaného si vystihol. Tiež si pamätám a nezabudnem. Dnes by som to napísal rovnako.

Podtrhnuté plody, najmä tie kúpené v marketu, položené na stôl a vyfotené pre účel databáze, často nemajú správne vyfarbenie šupky typické pre danú odrodu. Doma, keď oberám Orion, Lunu a Sirius v štádiu, kedy sa stopky dajú ľahko odlomiť od plodonošov, majú jablká už žltú farbu. Ak by si chvíľu s Otavou počkal do úplného vyzretia, nemuseli byť plody v korune zelené. Tam, kde má slnko prístup do koruny, mávajú Otavy často aj načervenalé líčko. Sadil som Otavu pred rokmi u svokra, ale plodnosť má mizernú. Ostatné sorty- Prima, Rubín, Ontario, Jonathan... svokrovi rodia. Netuším, kde je chyba, ale pravdepodobne to má súvislosť s predajňou. Otavu som kúpil v "skvelej" Jukke.  Takže dobrú noc!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika