Grávštýnské červené a Jadernička moravská



host - 83.176 (?) 
5.10.2018 14:23, zobrazeno: 4696x

Uvažuji o zasazení těchto dvou druhů. Podle popisu zní dobře, ale neměla jsem možnost zkusit - jak by se dala popsat chuť - chutnají vám? Nemají pozdní plodnost? Dle vaší zkušenosti - trpí na nemoci? Děkuju

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 107.19 (?), 5.10.2018 14:40

já bych nevysazoval žádnou jablon podle názvu, 100 lidi, 100 chutí. Tedy najděte si tu svou.

Ujasněte si co od své jabloně čekáte, chuť má opravdu každé jablko.

PavelJC

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.63 (?), 5.10.2018 15:31

S Gravštýnským zkušenosti nemám, nicméně obě odrůdy mi přijdou spíš vhodnější na průmyslové zpracování než do sklepa k jídlu a na uskladnění.
Jaderničku na semenáči - vysokokmen znám velice dobře.
Obrovský, dlouhověký solitérní strom který hravě přežije dvě až tři naše generace.
Tu moji bohužel zabilo jmelí které jsem nebyl schopen odstranit. Jinak by přežila i generaci čtvrtou...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.10.2018 19:03

Obě odrůdy patří k velmi chutným. Společné mají ještě to, že rostou bujně, tvoří obrovské stromy jsou celkem nenáročné na teplo a pozdě vstupují do plodnosti. Jinak jsou každá jiná.
Grávštýnské je časně podzimní, má lahodné voňavé plody, které dlouho nevydrží.Na tak velký strom bývá plodnost spíš střední.
Jadernička plodí hojně drobných plodů, které se dají jíst hned po sklizni ale taky poměrně dlouho vydrží. Pro vysoký obsah cukru jsou oblíbenou surovinou na pálení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Yasma - (3) - 54.82 (?), 19.9.2019 9:45

Grávštýnské mám 100 let starý strom na podnoži jabloň lesní.
Ten kdo měl možnost si kousnout do dozrálého jablka Grávštýnské tak jak má být, po zbytek života bude hledat chuť která by to překonala. Dnes staří lidé mne prosí abych jim připomněl tu chuť, která jím v mládí utkvěla, když k tomuto stromu chodili. Ale jak jsem psal musí být plně výzrálé a je to jako by se zakousnul do džusu s nezaměnitelnou chutí :)
Gravštýnské jsem ve výsadbě rozmnožil a byť je to triploid pokoušim se jej selektivně křížit.
Letošní foto.

Gravštýnské 2019
Gravštýnské 2019
Gravštýnské
Gravštýnské
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika