Golden Delicious Smoothee



Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.72 (?) 
12.3.2019 16:08, zobrazeno: 2658x

Zdravím, zajímaly by mne zkušenosti z odrůdou Golden Delicious Smoothee, zda má oproti jiným klonům červené líčko, jak rodí, náročnost na fungicidy. A kde se dá zakoupit, popřípadě alespoň rouby. Díky za info. Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.27 (?), 12.3.2019 17:35
Golden Del. Smoothee z vlastnej skúsenosti nepoznám, ale o klonoch Goldenu som si niečo študoval a myslím si že nepredstavujú oproti klasickému G.D. nejaké signifikantné zlepšenie (či je to už klon B, Smoothee, Reinders a ďalšie). Odchýlky vo výzore sú malé, chuťové odchýlky prakticky nie sú. Uvedený klon Smoothee bol objavený ešte pred 60 rokmi a širokého uplatnenia sa nedočkal. Pestujem klasický Golden a chuťovo je to vynikajúce jablko, ale je mimoriadne náročné na pestovanie. Najväčšou nevýhodou je veľký sklon k chrastavitosti a tým vyššia potreba fungicídnej ochrany než pri iných odrodách. V tomto nie sú výnimkou ani jeho klony, vrátane G.D.Smoothee. Odporúčal by som Vám skôr upriamiť pozornosť na iné žltoplodé odrody, odvodené od Goldenu, ktoré sú chuťovo na výške a navyše sú odolné voči chrastavitosti - napr. Goldrush, Sirius, Opál, Luna, Heliodor. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.3.2019 17:43

Jedinou výhodou G.D. Smoothee je menší sklon k rzivosti slupky, což je fyziologická choroba mající význam jen pro obchod, pro malopěstitele vůbec. Citlivost ke strupovitosti je stejná, tedy vysoká.
   Ve shodě s I.H. si myslím, že třebaže kultovní originální Golden je jen jeden, z praktického hlediska jsou rezistentní kříženci lepší - chuťově stejně kvalitní a vůči houbám odolnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 12.3.2019 17:43

Podle této stránky načervenalé líčko nemá, je údajně odolnější proti rzivosti slupky, ale se strupovitostí to bude zřejmě stejné jako u ostatních klonů GD.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.27 (?), 12.3.2019 17:55
Jeden klon Goldenu sa trochu viac odlišuje od pôvodného klasického G.D. - je to klon Parsi da Rosa, objavený nie tak dávno myslím niekde v Južnom Tirolsku. Má hranatejší a pretiahlejší tvar než klasický Golden, ružové líčko a mal by byť pestovateľný aj vo vyšších polohách než pôvodný G.Del. S odolnosťou na chrastavitosť to ale lepšie ani tu nebude.IH (P.S.: Tie plody na foto 1 sú pravdepodobne "strihnuté" giberelínmi...)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.10 (?), 13.3.2019 9:54

Citlivostí na strupovitost jsem si vědom, přesto jsem Smoothee chtěl vyzkoušet.Občas se ve školkách odrůda objevila, teď jako by se zem slehla. Co se týče odolných žlutoplodých odrůd, tak pěstuji Sírius, Orion,Opál, Lunu. Heliodor jsem také měl, bohužel místa není nazbyt, tak jsem ho vyřadil. Také zkouším Primeru a Biogolden. A samozřejmě pěstuji Gold Bohémii, ta ač není řazena mezi rezistenty, je u mne odolnější a chuťově vynikající, tu si považuji.Ve sklepě ve stodole mi vydrží do půlky dubna ve slušné kvalitě.Rouby jsem kdysi získal přímo od šlechtitele p. Thoře.Žlutoplodé odrůdy mám v oblibě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.86 (?), 13.3.2019 12:31

Pokud holdujete žluťákům, měl byste vyzkoušet Solaris. Jedná se o pevný, chuťově velmi povedený Vf rezistent (ne/odolnost stejná jako u Topazu).

Mittw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika