Gala



Stránky: 1,  2,  3   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 15.55 (?) 
9.9.2018 17:30, zobrazeno: 8617x

Dnes som si kúpil v Kauflande jablká odroda Gala sú nádherné a chuťovo špica, zo zvedavosti vždy kúpim par kusov rôznych odrôd, myslel som si nebudú chuťovo nič moc, ale bol som prekvapený chuťov tejto odrody.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.9.2018 7:16

Gala je podľa mňa jedna z najaromatickejších odrôd (vôňa a chuť), aké poznám. Okrem toho je aj vzhľadovo veľmi atraktívna, v teplých oblastiach sa dokáže kásne vyfarbiť. V chladnejších oblastiach to zrejme pravidlo nebude. Má, samozrejme, aj dosť negatív. Je náchylná na chrastavitosť, častokrát zvykne praskať v okolí stopkovej jamky, vyžaduje prebierku, inak zdrobňuje, svojou intezívnou vôňou a farbou priťahuje hmyz, najmä osy. Na obrázku je fotka tohtoročnej Galy v plnej zrelosti.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 105.36 (?), 22.9.2019 20:20

Je gala vhodná do "severnejších" podmienok? Sever SR, 340 m.n.m, dolina. 
Jablko mi chutí, len neviem, či je dobre to síliť a kupovať si ju do nasich podmienok. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.30 (?), 23.9.2019 9:38
Ja by som povedal že odroda gala ktorú mám na záhrade východ Slovenska 350m dosť trpí strupovitostou veľmi rýchlo dochádza k šíreniu ochorenia po ukončení chcem ochrany aj v letných mesiacoch kde iné odrody problém nemajú gala trpí. Ja si myslím že jej pestovanie vo vyšších polohách si vyžaduje dosť značnú starostlivosť ako u golden delicius. Radšej Fuji ta znáša ochorenia lepšie a chuť je dosť podobná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.9.2018 20:04

Já jsem si kdysi koupil pár jablek v Plantexu a rozhodl jsem se tuto odrůdu sehnat. Včera jsem už něco sklízel v 210m. Na Vysočině v 480 jsou stejně chutné, ale menší, strupovité a praskají.

Gala
Gala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 9.9.2019 23:36

letošní Gala Schnitzer. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Peter1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (75) - 46.45 (?), 22.9.2019 20:34
S galou je to presne tak..dobrá prebierka zavlaha a jabka sú pekné veľké, treba odhadnúť dobu zberu lebo praskajú pri stopke ja som na severe Talianska dozrievajú s Elstarom takmer súčasne ale elstar vedie... chrumkavý, sladkokysly,sviezi... všimol som si ale že sú akoby dve mutácie elstaru jedna capatejsia druhá viac natiahnutá..tá capatejsia má menšie skvelé plody a len ťažko zmucnatie, tá väčšia mucnatie a chuťovo je trošku horšie na tom, keď sa nenechá prezrieť je dobrá aj tá, ale tá capata s leklejsou šupkou je skvelá aj prezreta.. gala je dobré jablko sladké, ale ak niekto pozná marcový breaburn alebo Fuji..tak to je paráda...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.142 (?), 2.10.2019 23:12

Nemá niekto Galu v severnejších/ chladnejších polohách?
Chcel by som vedieť, že ako je to s chrastavitostou, a rodivostou.

Severovýchod SR, 350 m.n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 242.255 (?), 3.10.2019 6:45
V 480m mám velké množství malých strupovitych plodů dobré chuti. Nechal jsem 3 větve a přerouboval terminál. V Třebíči umí Galu asi jen pan Polehla. Naopak v 210m bez fungicidů velmi atraktivní plody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1594) - 77.140 (?), 3.10.2019 9:44

Galu už nepěstuji.Začínala mít již tržní parametry ale nemohl jsem ji zajistil potřebnou kvalitu skladování.Po sklizni jsem naskladnil kolem 15 ÷ 20.září kdy teplota v mém sklepě dosahovala běžně 15 nebo 16 *C.Zjevně jí to nevyhovuje, začala brzy vadnout a ztrácet kvalitu.Když jsem letos obdržel zajímavý genetický materiál a potřeboval místo, logicky byla jako adept na přeroubování

Jinak plodnost v 480 m solidní, nutná probírka, nejlépe pěstovat ve tvaru štíhlého vřetene a udržovat pod stromkem bezplevelnou mísu.Chemická ochrana standartní.Základní ošetření proti houbovým chorobám 2x před a 2x po odkvětu.Stejně jako u všech jabloní které pěstuji ať mají přídomky jakékoli.Klidně to zkuste.Vyberte ji chráněné a slunné stanoviště.Chuťově rozhodně nesklame.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika