Freiherr von Halberg



Stránky: 1,  2   
host - 224.210 (?) 
18.9.2019 22:55, zobrazeno: 6768x

Dobrý deň, V Piešťanskom Plantexe ponúkajú odrodu Freiherr von Halberg na podpníku MM106 (Internet Shop). Viem že sa jedná o pomerne novú odrodu kríženec Pinova a Topaz. Ak by mal niekto aspoň nejaké skúsenosti s tohto odrodou bol by som rád ak by sa s nimi podelil. Nerád kupujem stromky cez internet radšej zájdem sám do predajne, ale mám to cca hodinu jazdy tam a hodinu naspäť čo cenu stromčeka celkom dosť predraží. Zaujíma ma predovšetkým chuť, skladovateľnosť a či náhodou netrpí na pehovitosť ako Topaz.

Vopred ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 19.9.2019 7:23

Podľa nemeckých stránok sa jedná o aromatickú, sviežu odrodu s chrumkavou dužinou. Chuťovo sa podobá skôr na Topaz, plody majú hmotnosť okolo 200 g. Obsah kyselín uvádzajú 5-7 g/L a cukornatosť 14° Brix. Je to diploid, dobrý opeľovač a disponuje autoreguláciou úrody. Z popisu by som usudzoval, že deklarované vlastnosti bude dosahovať v teplejších polohách. Na priloženom obrázku príliš lákavo nevyzerá, no dajú sa nájsť aj krajšie fotky. Neviem, či má vôbec niekto v našich končinách aj praktickú skúsenosť s touto odrodou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 94.198 (?), 19.9.2019 15:28

Práve o tú praktickú skúsenosť sa mi jedná, mám Topaz na MM106 zasadený cca od roku 2006 žiaľ neviem sa nijako zbaviť tej pehovitosti. Chuťovo mi Topaz vyhovuje ale vďaka pehovitosti je úroda pomerne malá, oproti iným stromom porovnateľnej veľkosti a veku cca 10-20%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.67 (?), 20.9.2019 21:16

Až teraz som si všimol že cena tohto stromčeka je v Plantexe závratná. Kým ostatné jablone stoja väčšinou 5.90Euro, Freiher von Hallberg, Kanadská reneta a Gräfin Goldach ponúkajú za výhodných 15 EUR.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.23 (?), 21.9.2019 6:22
224.67: Veď to nemusíte kúpiť. Za 15€ si môžete nakúpiť cca 20kg jabĺk v obchode. Stromček po zasadení môžete mať v záhrade 20 i viac rokov, za ten čas vám môže dať desiatky metrických centov jabĺk. Za túto premrštenú cenu ho ale kupovať nemusíte, jablká sa dajú nakupovať priebežne v obchode. IH. (Ešte správny názov tejto odrody - keďže v textoch sem-tam vypadne nejaké to písmenko: Freiherr von Hallberg).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 94.198 (?), 21.9.2019 11:19

Dobrý deň, Opísal som to s katalógu Plantex, tam je jedno písmeno "l", ale to nie je podstatné. Chcel som len získať nejaké info o tejto odrode od reálnych ľudí ktorí tú odrodu pestujú v našich podmienkach, reklamné informácie z internetu si viem vygoogliť aj sám. Chcel som sa vyhnúť situácii, že po niekoľkých rokoch práce v záhrade zistím že mám iba ďaľšiu chuťovo "univerzálnu" odrodu ktorá trpí pehovitosťou rovnako ako Topaz. Topaz bez pehovitosti (a ďaľších chorôb) by som bral všetkými desiatimi. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 21.9.2019 11:30
Táto odroda je na Slovensku nová, je prakticky vylúčené, že by ju niekto kúpil v Nemecku pred pár rokmi a už mu aj zarodila. Takže skúseností od 'reálnych ľudí' tu na fóre sa asi nedočkáte. Na viacerých fotkách na webe sú ale plody F.v.H. s evidentným postihnutím chrastavitosťou a pehovitosťou, takže nejaké veľké nádeje v tomto smere nemusia byť naplnené. Inak to že Topaz u Vás trpí pehovitosťou je pre mňa prekvapujúce, v mojich podmienkach túto fyziologickú poruchu nikdy nemal. Ale každá záhrada je, samozrejme, iná. Ak chcete mať odrodu chuťovo trochu podobnú Topazu, skúste Karneval, jeho zdravotný stav je vynikajúci. Podmienkou ale je, aby Ste mali záhradu v teplejšej, alebo aspoň strednej polohe. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.198 (?), 21.9.2019 11:47

Dobrý deň, Karneval aj Merkúr mám na základe Vašich kladných hodnotení, minulý rok ste mi na tomto fóre radili kedy mám obrať prvú úrodu Karnevalu, dal som tam vtedy aj foto. Čo sa týka pehovitosti vo vašej záhrade ju nemá ani Admirál napriek tomu že u všetkých ostatných pestovateľov sa v nejakej menšej či väčšej forme vyskytuje. Ja som od Nitry čo je pomerne teplá oblasť cca 40 km severne od Šurian na severnom okraji podunajskej nížiny ak to tak môžem nazvať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 21.9.2019 19:42

Pehovitosť u Topazu môžem potvrdiť aj ja (Trnava), nie však pri všetkých plodoch. Vápnikom som nestriekal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.13 (?), 21.9.2019 23:01

Ja som tento rok striekal Florasin Calcium 3x, na jeseň som zakopal cca 100g vápenatého dolomitu a 15g Boraxu. Hnojenie som obmedzil na minimum iba cca 75g Cereritu z guánom, zvýšil som početnosť zálievky, výsledok 0 bodov ako každý rok. Pomerne veľký opad plodov a pehovitosť. Samozrejme malá časť plodov je zatiaľ bez vonkajších príznakov pehovitosti. Podľa skúseností z minulých rokov sa prejaví až pri skladovaní. Nedarí sa mi prinútiť strom k väčšej násade plodov, kvitne pekne ale zostane iba málo plodov. Výsledkom je každoročný bujný rast výhonov. Kedysi som mal strom odrodu neviem, bol zasadený ešte pôvodným majiteľom záhrady a u toho sa prejavovala pehovitosť iba pri malej úrode. Narástli krásne pomerne veľké jablká ale totálne nepoužiteľné. Pri preplodení boli jablká menšie ale pehovitosť bola iba minimálna a minimálne sa prejavila aj pri skladovaní. Topaz mám na MM106 a trpí takými zvláštnymi výrastkami v podstate po všetkých konároch čo sa podobajú na malé korienky. Postupne sa to zväčšuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika