Florina



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?)
28.5.2019 21:41
Tereza: Lucy je interesantná odroda, kvalitná po každej stránke (vzhľad, chuť, zdravotný stav, skladovateľnosť, tvarovanie koruny, včasná rodivosť, nepadá zo stromu pri dozrievaní atď.). Môže byť ale problém s jej dostupnosťou, keďže podľa niektorých informácií ÚEB predal jej licenčné práva do zahraničia. Ak by Ste o Lucy mali záujem a nebola by dostupná, môžem Vám poskytnúť materiál na štepenie. IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
            
host - 226.177 (?), 21.5.2019 20:32

IH: Vďaka za info a foto. Prečítala som si aj ostatné príspevky o tejto odrode. Názor, že je odroda "prekonaná", nemá na moje rozhodnutie až taký významný vplyv, je to viac vec vkusu aj chute pestovateľa. Vzhľadom na obmedzený priestor v záhrade (môžem pestovať len 3-4 stromy-zimné odrody) hľadám zimné, spoľahlivo plodiace rezistentné odrody, vhodné aj na bio pestovanie do teplej oblasti (vedeli by ste odporučiť ďalšie overené aj "prekonané", ale môžu byť aj "trendy" odrody).
Uvažujem, asi Florinu skúsim, vzrast vyhovuje a bez pokusu niet výsledku. Okrem toho, 100% istotu úspechu pri pestovaní akejkoľvek odrody nie je schopný garantovať nikto, beriem do úvahy aj negatívne odozvy, ktoré môže mať s tou či inou odrodou ktokoľvek.


(Ešte jedna otázka mimo témy. Existuje objektívne kritérium, na základe ktorého sa považuje odroda za "prekonanú“??...).
Tereza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.112 (?), 21.5.2019 21:04
Tereza: Takže 4 zimné jablone, rezistenty a spoľahlivo rodiace... FLORINU Ste si už vytipovali. Ja mám (tiež v teplej nížinatej oblasti) dobrú skúsenosť s RUBINOLOU. Ďalej by bolo dobré mať pre zmenu žltoplodú odrodu - odporučil by som SIRIUS alebo GOLDSTAR. Mojím obľúbencom je ADMIRAL - odroda s bezkonkurenčnou dĺžkou skladovateľnosti (ešte teraz ho mám v pivnici v skvelom sviežom stave). Pri tejto odrode sa môže vyskytnúť pehovitosť plodov, netreba ju prehnojovať dusíkom. V teplej oblasti môžete pestovať aj FUJI (klasické, alebo niektorú červenšiu mutáciu, napr. FUJI ZHEN AZTEC, FUJI FUBRAX) - nie je to síce "rezistent", ale chorobami netrpí a vyniká výbornou chuťou a dlhou skladovateľnosťou. Ak máte rada jablká ktoré majú aj kyselinkový "říz", tak vhodným kandidátom by bol TOPAZ alebo KARNEVAL. Ale to je už viac než 4... a ďalších vhodných kandidátov je celá kopa. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 27.96 (?), 22.5.2019 8:32

Před 10-15 lety jsme byli z Floriny nadšeni, teď ji přeroubovávám.

Jablko je sice plodné a velmi dlouho vydrží, ale nikomu od ledna už nechutná. Není tam žádná kyselinka a nevím proč, ale naprostá většina plodů je uvnitř v ohryzku plesnivá. Ta houba se moc nešíří (většina plodů vydrží), ale je tam. Ačkoliv vydrží velmi dlouho (i do května), tak mi osobně přijde chutnější na podzim, tak max. do prosince, pak už je to takové "bláto". Nevím nakolik má vliv poloha - u Prahy cca 240 m n.m., vyhovující meruňkám a broskvím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 22.5.2019 10:07

(Ešte jedna otázka mimo témy. Existuje objektívne kritérium, na základe ktorého sa považuje odroda za "prekonanú“??...).
Tereza

Ano, jisté objektivní kritérium existuje. A sice, jestli odrůdu školky množí a zahradnictví prodávají.
A pak je tu kritérium druhé, subjektivní, a to obliba a poptávka pěstitelů.
   Existují letité odrůdy, které nezapadly a stále si udržují příznivce: deliciousy, grávštýny, jaderničky, coxovky, boskoopy, nonetitky... Potom máme odrůdy kdysi nadějné a populární a dnes o nich málokdo ví: Baumanova reneta, Sudetská r., Bernské růžové, Oldenburg, Carola, Clivia, Bancroft, Alkmene a plno dalších. Samozřejmě i tyto mají své oblíbence, co se jich nezbaví, ale je jich málo.
 Kam zařadit Florinu? Na to si každý odpoví sám. Já ji dávám do té druhé skupiny. Jako nový stromek bych ji - při dnešní nabídce - rozhodně nevysadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.59 (?), 23.5.2019 20:17

Ano, jisté objektivní kritérium existuje. A sice, jestli odrůdu školky množí a zahradnictví prodávají.
A pak je tu kritérium druhé, subjektivní, a to obliba a poptávka pěstitelů.


Vysvetlenie je celkom ok, je v ňom kus objektivity. Či škôlka množí, čo je predajca schopný predať, alebo opačne, po čom je dopyt, to žiada predajca od škôlky, aby množila, závisí od uhla pohľadu...
V žiadnom prípade nemám úmysel spochybňovať názor odborníka. Mala som trochu času a stihla som prelistovať ponuku 5 predajcov ovocných stromov v SR. Berúc do úvahy negatívne odozvy na túto odrodu, na moje prekvapenie až 4 z nich Florinu ponúkali. Samozrejme, týchto 5 predajcov nie je obrazom celého Slovenska, chcem len povedať, že až také úplne beznádejné to s touto odrodou u nás asi nie je...
Pretože jablká (aj hrušky) sú moje najoblúbenejšie ovocie, určite sa neobávam, že by mi Florina (M9) poskytla takú veľkú úrodu, ktorú by som nestihla skonzumovať, kým budú plody ešte kvalitné. Svoje rozhodnutie nezmením.

pre IH: vďaka za tipy. Nad Fuji alebo mutáciami som rozmýšľala. Malo by bez problémov prežiť skladovanie vo vetrateľnej pivnici pod domom. Okrem tých odrôd, ktoré ste mi poradili, uvažovala som ešte nad Pinovou, Merkurom a Red Topazom, mám radšej sladšie jablká a Topaz (priamo od pestovateľa bol na môj vkus na hrane). Čo sa týka Admiralu (prečítala som si diskusiu s argumentami za aj proti), na skúšku, či sa vydarí, by sa miesto našlo.
Tereza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.24 (?), 23.5.2019 21:01
Tereza: Vaša "tvrdohlavosť" je mi sympatická 😃. Takisto skvelá formulácia viet a bezchybný pravopis. Ale k veci: Pinovu neodporúčam - nie že by to bola nekvalitná odroda, ale má dosť mínusov : chuť je len priemerná, nie je to rezistent (vyžaduje konvenčnú ochranu fungicídmi), dužina je príliš tvrdá, šupka je príliš tenká (v pivnici síce vydrží dlho, ale "zošúverená"), plodí nadmerne a bez prebierky výrazne zdrobňuje plody. Medzi Topazom a Red Topazom nie je chuťový rozdiel. Merkur je fajn, moja obľúbená odroda - chuťovo kvalitný, prevažne sladký (ale nie fádne) so zaujímavou arómou a krásnou oranžovou dužinou, šťavnatý, je to rezistent. Merkur je ale skôr jesenná odroda - oberám ho v septembri. Výhodou je že sa dá jesť priamo zo stromu a zároveň vydrží dosť dlho v pivnici, v kvalitnom stave tak do februára.Z ďalších rezistentných odrôd ktoré by Vám mohli vyhovovať stojí za pozornosť Lucy (je tu o nej vlákno aj s mojimi príspevkami) a Rajka. Z nerezistentov je klasickou kvalitnou neskorozimnou odrodou Braeburn, zaujímavý je aj poľský Ligol. Osvedčenými chuťovo špičkovými zimnými odrodami sú Jonagold a jeho mutácie (Jonagored, Red Jonaprince, Jonagold Marnica a i.), tie sú ale náchylné na chrastavitosť a náročné na postreky proti nej. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 101.44 (?), 24.5.2019 9:57

A nebo pak je tu ještě jedna chutná "bezúdržbová" odrůda - Rozela smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.79 (?), 28.5.2019 21:09

Mikeš13: Súhlasím s Vami, Rozela je chutná a "bezúdržbová" odroda, mám s ňou skúsenosť. Pestovala som ju, ale vlastnou nešikovnosťou som o ňu prišla. Určite ju vysadím znova.

IH: Prekvapilo ma, že niekto z účastníkov fóra si všíma formulácie aj pravopis. Po prečítaní Vašich príspevkov na vlákne Lucy nemôžem reagovať inak než yes za "celkový umelecký dojem" cool.
Odrodu Lucy som nepoznala. Myslím, že by sa mi mohla páčiť. Aj Váš komentár “z jej života” je zaujímavý s množstvom cenných informácií a zaujali ma aj foto. Mala som nesprávnu informáciu, že Pinova je rezistent, takže nie je, škoda. To, že má tvrdú dužinu by mi (zatiaľ) nevadilo, ale požiadavka konvenčnej ochrany nespĺňa môj ideál o bio pestovaní.
Tipov mám dosť a miesta v záhrade málo... Florina a Rozela určite. A do jesene mi zostáva dosť času na rozhodnutie, ktoré odrody ešte vyberiem. Ďakujem.

Tereza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?), 28.5.2019 21:41
Tereza: Lucy je interesantná odroda, kvalitná po každej stránke (vzhľad, chuť, zdravotný stav, skladovateľnosť, tvarovanie koruny, včasná rodivosť, nepadá zo stromu pri dozrievaní atď.). Môže byť ale problém s jej dostupnosťou, keďže podľa niektorých informácií ÚEB predal jej licenčné práva do zahraničia. Ak by Ste o Lucy mali záujem a nebola by dostupná, môžem Vám poskytnúť materiál na štepenie. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.53 (?), 31.7.2019 16:50
Tak čo, Tereza? Nerozmysleli Ste si to s tou výsadbou Floriny? U mňa po radikálnej prebierke súčasný stav Floriny vidno na fotkách. Opäť vysoká úroda, listy aj plody sú krásne čisté. U mňa je Florina odroda s fantastickou rodivosťou, bez alternácie, s pekným výzorom plodov, nadpriemernou chuťou a spoľahlivo odolná chorobám. Nepoškodzuje ju hmyz ani vtáky, skladovateľnosť je veľmi slušná. Dosť kladov pokope pri jednej odrode, aby Ste nad jej výsadbou uvažovali. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika