Fantazie



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?)
1.11.2012 11:26

Vitos a Desert mám vedle sebe. V loňském roce jsem vykopal poslední Fantazii, kterou jsem pěstoval určitě třicet let. Letos potřebuji naroubovat jednu odrůdu dovezenou z ciziny a nemám již místo. Je třeba vyhodit Desert nebo Vitos. Z velkou převahou vyhrál Vitos, takže Desert zruším. Jak sami ale vidíte vše je otázkou chuti a lokalitou pěstování.

Jinak jsem přesvědčen (osobně vyzkoušeno) že když uděláme tajný test, na který připravím plody Vitosu a Fantasie, tak téměř nikdo dle chuti tyto odrůdy nerozezná.

           S pozdravem Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 209.240 (?), 12.10.2015 16:01

Dobrý den, s Fantazií mám jen ty nejlepší zkušenosti, a to od roku 1989.

Strupovitostí trpí minimálně, a to spíše menší plody, já ale Fantazii protrhávám, protože nasazuje opravdu hodně plodů, a to každoročně.Narostou tak velká jablka a jsou pak prakticky bez poskvrny.Je fakt že chutnají vosám, ale ne tolik, jako Rubíny nebo Bohemie, několik lahví s piven do větví jejích řádění utlumí.Ptáci si jich nevšímají.Jíme je až do vánoc a chuťově je celá rodina považuje za jedny z nejlepších.Skladovatelnost výborná!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 31.10.2012 22:11

Srovnávat Desert a Fantazii je stejné jako srovnávat, zda je lepší Golden nebo Mac Intosh. Dužina Desertu je žlutá sladká jemně zrnitá, cítit v ní tóny Matčina, Coxovky, Goldenu. Dužina Fantazie bílá kyprá sladce nakyslá - má cosi z Čisteckého, Cortlandu, Macu, vzdáleně i Gascoigneho. Třebaže můj vkus je trochu bližší Desertu, kouzlo je právě v tom, že plejáda dobrých chutí jablek je tak báječně široká - oproti třeba meruňkám, třešním, borůvkám, rybízu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 1.11.2012 9:25

Myslel jsem to tak, jestli je možné stavět Dezert i Fantazii na stejně vysokou úroveň kvality. Takže asi ano. Zajímalo by mě jestli Fantazii pěstuje i pan Polehla nebo pan Vinšálek. Myslím si, že pan Vinšálek by dal přednost rezistentnímu Vitosu za cenu méně výrazné chuti. Kdežto pan Polehla by dal přednost Fantazii, i za cenu zvýšené chemické ochrany. Oceňuji tento humor pana PP: "víš, já si poslechnu vošinkston a moskvu a vemu si z toho půlku". Kde jsou ty časy, kdy se to tady všelijakými humornými přirovnáními jen hemžilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 1.11.2012 11:26

Vitos a Desert mám vedle sebe. V loňském roce jsem vykopal poslední Fantazii, kterou jsem pěstoval určitě třicet let. Letos potřebuji naroubovat jednu odrůdu dovezenou z ciziny a nemám již místo. Je třeba vyhodit Desert nebo Vitos. Z velkou převahou vyhrál Vitos, takže Desert zruším. Jak sami ale vidíte vše je otázkou chuti a lokalitou pěstování.

Jinak jsem přesvědčen (osobně vyzkoušeno) že když uděláme tajný test, na který připravím plody Vitosu a Fantasie, tak téměř nikdo dle chuti tyto odrůdy nerozezná.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 2.11.2012 10:44

Zdravím pana Boštičku. Jsem rád, že se po dlouhé době zase ozval. Jeho příspěvek ohledně Fantazie a Vitosu nemá chybu. Pro mě to tedy je důležitá informace. Někdy se opravdu může stát, že potomek je lepší nebo minimálně stejně dobrý, jako původní odrůda. Například Lord Lambourne a Rubín. Pokud pan Boštička likviduje Desert, tak by mě zajímalo jaký má vztah ke Coxově renetě. Ovšem já jsem bohužel Desert ještě nechutnal, s důvodů o kterých jsem psal a na nové Deserty teprve čekám. Co se týče Milošova názoru na odrůdy typu Mac Intosh, nebo jen Mac Intoshe samotného, tak jeho názor, že Mac Intosh je jablečná parfumerie, mně nevadí. Každý si může svůj názor svobodně vyjádřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 2.11.2012 17:27

Ano Coxovu renetu považuji po chu ťové stránce za jednu z nejlepších odrůd. Ale pokud sklep nabízí v tuto dobu ke konzumu Desert, Bohemii, Vitos, Deligu, Roselu (nechal jsem pouze jednu ve stěně) a jsem nucen jednu odrůdu přeroubovat, pak mi z toho na přeroubování vychází pořád ten Desert. Když ho např. srovnám s tou Coxkou tak ta ve sklepě třeba scvrkla, ale nezmoučnatěla, kdežto ten Desert zmoučnatí velice brzy (alespoň u mne)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 2.11.2012 20:25

Na chuť Desertu nedám dopustit, ale je pravda, že není na delší skladování. Pro konzumaci je to u mne vyloženě zářijové jablko, maximálně do půl října.

Rosanu jsem zrušil kvůli vysokému propadu před sklizní a protože na konci listopadu už měla měkkou dužninu.

Letos jsem konečně sklidil první košík plodů Deligy. Chutí mě zatím nijak zvlášť neoslovila, ale zatím jsem ochutnal jen jeden plod, nedlouho po sklizni. Tak uvidím, co ukáže později a v příštích letech.

Vitos ani Fantazii nepěstuji.

Dnes jsme se ženou opět degustovali z první úrody Diamantu. Pro mě zklamání. Měkká, blátivá a nakyslá dužnina- nic pro mne. Žena, ale ocenila právě tu nakyslost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 4.11.2012 18:45

Omlouvám se, že jsem musel opravit svůj předešlý příspěvek, kde jsem původně mylně napsal místo odrůdy Rosana odrůdu Rozela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.2 (?), 4.11.2012 19:19

Rosana, Rozela, Rosara, všechno je to růžový, akorát chuť a agrotechnika nepatrně jiné. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 18.11.2012 15:26

Známá z Jihlavy má Fantazii asi 10let, nikdy neměla strupovitost, ničím stromy nestříká, jablka jsou výborná. Nevím, co všichni máte s tou strupovitostí ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika