Enterprise



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.124 (?)
29.3.2014 7:11

Ano, pane Tibore, hrušky by nemali byť uskladnené spoločne v malém nevetraném priestore, inak dozrejú či prezrejú výrazne skôr. U vetranej pivnice je riziko menšie. Vo Vašom prípade bude zrejme limitujúca vlhkosť. Skúste ju zmerať, ak je pod 80%, treba ju riešiť. Jablká s drsnou šupkou bývajú na nízku vzdušnú vlhkosť háklivé. Tehla je výborným vodičom vlhkosti ale bohužial aj teploty. Preto je dnes zakázané projektovať RD z klasickej pálenej plnej tehly. Veľká vrstva zeminy nad a okolo pivnice je výborná vec, ílovité minerály sú nenahraditeľné aj z hľadiska fyzikálneho. Ako rád by som vtedy kopal hlbšie. Som na našej ulici zrejme jediný, kto si za novostavbou RD postavil pivnicu. Využil som výškového rozdielu 120 cm medzi nulou RD a úrovňou družstevného poľa za domom. Spodná voda je však vysoko, preto som nemohol kopať hlbšie pri zachovaní priechodnej výšky. Aj tak bolo nutné na podlahe vybetónoať malinkú šachtičku s ponorným čerpadlom pre prípad náhleho roztopenia veľkej vrstvy snehu po zime. Inak by hladina vody v pivnici stúpla po lýtka. Dlážka v pivnici je tehlová, pod ňou sú vrstvy: piesok, kačírek, íl. Je zaujímavé, že kôstkovinám ani viniču vysoká hladina spodnej vody v záhradke neprekáža. Glejotok som zatiaľ nezbadal. Človek by asi nemal veriť všetkému, čo sa v príručkách a knihách o záhrade napíše.laugh

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 8.219 (?), 28.3.2014 0:37

Zdravím Vás pane Tibore! Pivnicu na vínko a ovocie som vlastnoručne postavil z betónových kvádrov. Strop je z vložiek Miako vnútri vystriekaných PUR penou. Vložky sú kladené do oblúka, takže strop nie je rovný, ale ako v starých pivniciach. Zvrchu je izolovaný dvojitou izoláciou. Pivnica je zasypaná z 80% zeminou, nad ňou je trávnik, ktorý pokračuje v rovine nula okolo RD. Vstupné dvere sú plastové, kúsok steny okolo dverí je proti západnému slnku chránený PST a tehlovou primurovkou. To všetko však nestačí a letné slnko vyhreje pivnicu až na +18. Vrstva zeminy je stále slabá, naakumulovaný chlad je cez leto nedostatočný.

Vetranie mám vyriešené dvomi PVC rúrami 110 mm. Jedna prívodná na spodu a jedna pri strope odvádzajúca teplejší vzduch. Do nej mám vložený lacný poľský ventilátorček priemer 100 s príkonom 15 W/230V, aký sa používa napr. na odsávanie vzduchu na WC. Čas odsávania vzduchu je naprogramovaný na spínacích digitálnych hodinách za 200 Sk. Napriek vysokej vlhkosti v pivnici čínske spínačky už dlhé roky fungujú bez problémov a klíma v pivnici je stále svieža. Pozor na drevené a papierové predmety, tie je dobré z pivnice odstrániť, inak splesnivia. Najjednoduchší spôsob ako pivnicu vychladiť v čase zberu jabĺk na +5 st. Celzia, vidím v lacnej prenosnej klimatizácii 230V. Vývod teplého vzduchu z klimatizácie je možné napojiť na PVC rúry odvetrania. V decembri sa pivnica vplyvom vonkajších teplôt vychladí aj sama, aj v najväčších mrazoch neklesá pod +5. Spodná voda má vždy plusovú teplotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 28.3.2014 21:32

Opět Vás zdravím p.Palo

Berete to poctivě... chválím.

Netušil jsem, že už to máte tak vymakané. Já mám sklep na ovoce součástí domu, který jsme před 3 roky koupili.  Dveře ze sklepa vedou do malé místnosti, ze které se dalšími dveřmi jde buďto do garáže nebo jinými na dvůr. Sklep je klenutý z červených, pálených cihel a nad ním je 1metr hlíny.  Ta místnost má strop na úrovni terénu a je tam betonová dlažba, na kterou svítí jen dopoledne.Je to na JIH. Sklep musím řešit, protože až do půlky listopadu nebo začátku prosince (11-12.měs.) mám zde teplotu 14-16st.C.

A sucho. Takže budu chladit (řešit) 10.a11. měsíc a kopat studnu. A další sklep na Hrušky. Prý se jim vůbec nelíbí když jablka produkuí při zrání cosi, co je urychlí ve zrání.Tak prý mají být zvlášť. ...?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.124 (?), 29.3.2014 7:11

Ano, pane Tibore, hrušky by nemali byť uskladnené spoločne v malém nevetraném priestore, inak dozrejú či prezrejú výrazne skôr. U vetranej pivnice je riziko menšie. Vo Vašom prípade bude zrejme limitujúca vlhkosť. Skúste ju zmerať, ak je pod 80%, treba ju riešiť. Jablká s drsnou šupkou bývajú na nízku vzdušnú vlhkosť háklivé. Tehla je výborným vodičom vlhkosti ale bohužial aj teploty. Preto je dnes zakázané projektovať RD z klasickej pálenej plnej tehly. Veľká vrstva zeminy nad a okolo pivnice je výborná vec, ílovité minerály sú nenahraditeľné aj z hľadiska fyzikálneho. Ako rád by som vtedy kopal hlbšie. Som na našej ulici zrejme jediný, kto si za novostavbou RD postavil pivnicu. Využil som výškového rozdielu 120 cm medzi nulou RD a úrovňou družstevného poľa za domom. Spodná voda je však vysoko, preto som nemohol kopať hlbšie pri zachovaní priechodnej výšky. Aj tak bolo nutné na podlahe vybetónoať malinkú šachtičku s ponorným čerpadlom pre prípad náhleho roztopenia veľkej vrstvy snehu po zime. Inak by hladina vody v pivnici stúpla po lýtka. Dlážka v pivnici je tehlová, pod ňou sú vrstvy: piesok, kačírek, íl. Je zaujímavé, že kôstkovinám ani viniču vysoká hladina spodnej vody v záhradke neprekáža. Glejotok som zatiaľ nezbadal. Človek by asi nemal veriť všetkému, čo sa v príručkách a knihách o záhrade napíše.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.4.2014 19:49

Údaje o cv. Enterprise vytiahol p.Petr z P. z môjho príspevku vo vlákne Pozdně zimní rezistentní odrůdy-hodnocení 

Nic jsem z žádného příspěvku "nevytihol". Hodnocení pochází s databáze pana Přasličáka. Pokud byla již objevena a uvedena ve vlákně Pozdně zimní rezistentní odrůdy-hodnocení, tak jsem si toho nevšiml.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 26.12.2014 22:20

V souvislosti z náhradou za odrůdu Red Delicious do vyšších poloh jsem si vzpomněl na tuto americkou "top" odrůdu, která má v sobě údajně obsaženo i křížení Starkrimson + Mac Intosh. Má to být trvanlivá odrůda se silnější slupkou vhodná i do drsnějších poloh. Kdo by dokázal popsat něco z chuti Enterprise?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 16.67 (?), 15.1.2015 14:48

     Zdravím. Můžete se prosím někdo vyjádřit k této odrůdě. Zejména k chutnosti plodů atd. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?), 28.10.2015 22:32

Tak letos mi Enterprise již slušně zarodila, jak vysazená v řadě tak ve "školce".Jelikož je více jablek, tak je uskladním  a postupně budu degustovat, o kvalitě plodů pak napíšu.Martin








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 31.12.2015 18:14

Tak to jsem zvědavý, co jste zjistil, nebo co zjistil Miloš. Více mi chutnal drobný plod odrůdy Fuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.10.2016 17:00

V letošním roce plody Enterprize vypadají dobře. Když se ale dívám na stav jejich zralosti, obávám se, že do mojí chladnější polohy to jablko není. To ovšem platí o Idaredu taky.

Enterprize
Enterprize
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 30.3.2017 15:10

Zdravím pány, co mají Enterprize, mohl by mi někdo z vás poslat jeden roub prosím? Teď ustřihnout, podržet v lednici a po neděli poslat? Předělávám starý strom (tedy dva) a kůra už jde po naříznutí odloupnout. Tady v Uh už máme skoro letní počasí.  Děkuji moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika