Elstar



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
10.10.2013 22:53

Asi dám na Vás a brzy tu jednu větévku Shalimaru odříznu. Abych nedráždil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 9.10.2013 22:31, zobrazeno: 29869x

Elstar - 2013 - štíhlé vřeteno

I přes napadení sviluškou urodila nádherné čisté a vybarvené plody. - Mičurin II





Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 10.10.2013 12:51

Na západ on našich hranic často prodávaná (a tedy i pěstovaná) odrůda. V Nizozemí snad nejčastější. U mě selhala, dobře nedozrává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 10.10.2013 21:51

No hlavně že jste si narouboval Shalimar, který se sklízí skoro počátkem listopadu čili asi o měsíc později než Elstar.Jistě bude mít tu nejvyšší kvalitu. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.10.2013 22:53

Asi dám na Vás a brzy tu jednu větévku Shalimaru odříznu. Abych nedráždil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 10.10.2013 23:16

Tak zle jsem to nemyslel.Stačí když napíšete druhý díl veledíla o zaplevelování našich zahrádek zahraničními odrůdami.Jistě bude vyhověno.První díl jste již prezentoval v letošním měsíčníku za frenetického potlesku svazu - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.10.2013 9:13

Je to můj názor a stojím si za ním. Nemusíte s tím souhlasit.
  Možná jsem ovlivněn sousedy, kteří otřesou ze svých starých stromů kvalitní Matčina, Panenské, Grávštýny a prodají po koruně do výkupu. Vedle v trávě jim živoří pár zakrslých M devítek Goldenů, Melrosí s pár plody velikosti mandarinek. V pokoji na míse mají marketová jablka s nálepkou Pink Lady a tvrdí, že je kupují proto, že jablkům se tu prostě nedaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.110 (?), 27.9.2019 18:47
TELSE - novšia odroda, pochádzajúca z kríženia Topaz a Elstar (foto). Prvá úroda, podpník M-25, mladučký stromček. Jedno jablko práve ochutnávam. Oranžová farba je príjemná, menej všedná, vizuálne priemer. Konzistencia dužiny je bezchybná, šťavnatosť stredná, chuť sladko-kyslá, veľmi dobrá. Kyselinky po Topaze sú jasne poznateľné. Celkove hodnotím ako zreteľný nadpriemer. Šampion ktorý ochutnávam zároveň sa mi zdá o niečo lepší. Ono ale každý "rookie" v mojej záhrade to má ťažké, keď v prvej päťke hrajú také hviezdy ako Jonathan, Coxova, Golden Del., Admiral či Jonagored. Mnohí sa tak musia uspokojiť s "checking-line". IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 12.10.2013 17:08

Velká škoda, že se zde Elstar nestal tržní odrůdou, jako je tomu jinde. Svoji vnitřní kvalitou a velikostí plodů by si to jistě zasloužil. Možná, že je to také proto, že se jedná v plodnosti o přísně alternující odrůdu. Tedy, že pravidelně po úrodě další rok vynechává. Tedy alespoň sousedovi. Přisoudil bych to jeho "bez údržbovému provozu" (bez zásahovému), ale mám dojem, že jste o tom psal i Vy sám, pane Vlastimile. Přiznám se, že Elstar není úplně můj "šálek kávy", ale vysokou kvalitu plodů minimálně na úrovni např. tržního Jonagoldu, musím potvrdit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 29.10.2013 12:40

Chtěl bych se někoho zeptat, ale nejspíš hlavně pana Vlastimila, jak je to s odrůdou ELSTAR. Podle mých starších fotek identifikoval pan Vlastimil tuto odrůdu. Já předkládám další fotky a to kupovaného Elstaru (více vybarvených) a pak opět ty tradiční ze zdejší severní části koruny stromu. Chuť je ale matoucí. Zatímco u kupovaných lépe vybarvených plodů je dužnina sušší, méně pevná, tak u zdejších plodů je naopak tvrdší, šťavnatá, perfektně harmonicky sladce navinulá. Řekl bych, že po sklizni snad není lépe chutnajícího jablka. Možná, že je tato chuť i lepší, než ta pozdější, řádně konzumní. Se suchou duninou této odrůdy jsem se nesetkal poprvé. Takže co je vlastně Elstar?

Elstar (kupované plody)
Elstar (kupované plody)
Elstar (kupované plody)
Elstar (kupované plody)
Elstar (kupované plody)
Elstar (kupované plody)
Elstar (zdejší plody)
Elstar (zdejší plody)
Elstar (kupované a zdejší plody)
Elstar (kupované a zdejší plody)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 30.10.2013 13:02

Plody Elstaru mám ze středu koruny jako Vaše stromy.Jinak lehce vybarvenější až mramorované.Chuť a koezistence dužniny dle popisu.Ze suchou dužninou jsem se ještě u svých Elstarů nesetkal.Kupované jsou možná nějaká barevná mutace.Celočervený Elstar nabízejí Belgičané pod názvem Bel-El.Je u nás registrován ale v nabídce jsem ho nikde nezaregistroval.Pan Mart nám tuto belgickou krasavici nedávno představil.Škoda, že nejsou snímky ostřejší.Ke své škodě mají zahrádkáři z pěstování těchto odrůd obavy.Zbytečně. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika