Řechtáč soudkovitý



Stránky: 1,  2   
host - 143.194 (?) 
29.3.2007 21:57, zobrazeno: 24796x

Zdravím všechny kolegy a milovníky jablek. Chtěl bych zmapovat tuto odrůdu zkráceně soudek, neboť ji považuji za téměř neexistující. Na výstavě v Lotiměřicích ji měli jen jednu mističku. Jinak se neobjevili ani na pravidelné obrok pořádané výstavě starých krajových odrůd v Lednici.

A ti kdož ji mají, sdělte prosím ,jaké máte z této odrůdy dojmy.

Juraj Kafka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 204.1 (?), 31.3.2007 6:33
Tady na Plzensku jsem se setkal se soudky jak jim tu vetsinou rikame casto v nepeknem stavu prerostly vysokokmen na planeti nebo semenaci jiz vpokrocilem veku mohutnym kmenem jablka vetsinou v horsi kvalite sam jsem dvakrat rouboval zajemcum tuto odrudu velky zajem oni uz neni supermarkety skazily reputaci stare odrudy propadly.x
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.138 (?), 12.4.2007 6:35

Můj děda soudek asi tak před 60 lety narouboval na semenáč. Ten dosud plodí. Je ve špatném stavu, ale deset,dvacet let ještě vydrží. Je to kouzelné staré jabko. Snadno zapamatovatelné,kořenité chuti. Je málo šťavnaté nebo lépe řečeno je suché. Vydrží asi do vánoc. Plodí pravidelně zdravé ovoce.Dost opadává. Není to určitě odrůda na intenzivní pěstování na malé zahrádce, ale když dáte na mez za stodolu jeden kousek na semenáči jako solitéru nebudete litovat.

Poloha stromu Havlíčkobrodsko 450m.n.m písčitokamenitá, chudá půda.

Mirek Pavelka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 12.4.2007 11:48

Neplést Řechtáč soudkovitý a Soudeček zlatý - není to ta samá odrůda.
Je mi líto osudu starých odrůd - Matčina, Jaderničky, Panenského, Malináčů....
S řehtáči jsem se rozloučil ještě s poměrně lehkým srdcem, těžko konkurovaly i tehdejším sortám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.202 (?), 19.4.2007 23:38

Já si na toto jablko nemohu stěžovat, neb jsem nepoznal lepší zatím. Poznal - dezert, galu, bohemii...Ale z  těch co mám  z těch starších jsem nepoznal. Pravda je to kyselejší jablko, ale má specifické aroma i příchuť, slupka je pevná chruplavá. Je to jablko podzimní vhodné ke konzumu přímo i k kratšímu skladování. Jablka jsou to velká, lehké váhy (velký jadřinec i sušší dužnina), na slunci nádherně žíhaně vybarvená, v konzumní zralosti dostávají oranžově růžovo bílou barvu i neosluněné části plodu.  Problém je značný propad plůdků a tak jistá diverzita ve velikosti plodů. Jabloň plodí každým rokem. Je v pokročilém věku a tak jsem vzal rouby a narouboval na mladé pláně. Rouby jsem bral z vrchu koruny, aby se předešlo jisté mutaci z vlků. Ujaly se i dvouleté rouby  příslušné tloušťky  s květními pupeny roubované za kůru. Květy jsem tehdy vyštípal a nyní 4. rok po roubování se tvoří již první nové květy. Dřevo roste bujněji ale má tenké letorosty u starších se tvoří převislá koruna. Proti strupovitosti je středně odolné, poraněné plody jsou napadány monilií (i černou formou) ovšem ne tak intenzivně jako průsvitné letní či lebelovo.

Jablko je vhodné ke konzumu a zejména pak na křížaly, nehnědne a je suché hned. Křížaly mají kyselkavěsladkou chuť -  vhodná pochutina k televizi.

Vysokokmen s vybarvenými podlouhlými plody vypadá pěkně.

Samozřejmě mít více podnoží tak vyzkouším i jiné staré odrůdy, leč...

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.4.2007 20:19
Vyzkoušejte je na různých větvích téhož stromu.Což o podnože, jenže málokdo má dostatek místa na zkoušení starých odrůd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.105 (?), 15.9.2008 22:57

Je to moje milované jablko z dětství - sklízeli jsme je na školní zahradě a nesměli jsme ani ochutnat, přesto se to podařilo a od té doby toužím tu chuť znovu okusit - zahrada už neexistuje. Jak krásně chřestila jadérka uvnitř... je to pravá nostalgie po dětství... Zdraví Vás Dáša.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.221 (?), 5.10.2021 14:54
Tento druh jablka mám na zahradě a doposud sklízím. Jabloň už je dosti stará ale má každý rok velmi bohatou úrodu jablka jsou velká Soudkovitá od sluníčka někdy krásně načervenalá a velice chutná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 95.212 (?), 19.9.2008 9:52

Řechtáč soudkovitý je opravdu výtečné jablko s nezaměnitelnou chutí. Na severu Čech v Podještědí se mu také říkalo "Voučí hubičky", "Voučinky" apod. Mapuji zde staré odrůdy, zatím vím pouze o 2 fyzicky existujících stromech této odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.2 (?), 25.9.2008 15:45

u našeho domu máme také strom "soudku". je to od Libercecca 50 km v obci Rokytá v bývalých sudetech.Jestli ho chcete vidět není problém

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika