Dutina v jabloni ve které se drží voda



host - 37.229 (?)
2.1.2007 19:20
Dutinu vylijte betonem.To je daleko nejlepší. Zpevní to i celou dutinu stromu. Z.D
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 25.204 (?), 16.7.2006 13:26, zobrazeno: 46543x
Mám starý strom Gaskoňské šarlatové. Snažím se jej udržovat. Má plodnost střídavou, ale i za tu jsem ráda. Boužel se u země v kmenu vytvořily dutiny ve kterých se drží voda. Bojím se že kmen vyhnije a strom odumře. Poraďte, čím mohu dutiny vyplnit, abych stromu neublížila. Děkuji za odpověď.
Hana Bretšnajdrová.

hana.bret@seznam.cz
606930835
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 85.27 (?), 7.8.2006 21:01
Doporučuji zakrýt dutinu v kmeni - plechem, lepenkou, starým PVC linem, které můžete třeba přibít ke kmeni tak, aby do otvoru nepršelo. Současně bych odrůdu (pro jistotu) přirouboval na větvičku mladého zdravého stromku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.229 (?), 2.1.2007 19:20
Dutinu vylijte betonem.To je daleko nejlepší. Zpevní to i celou dutinu stromu. Z.D
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ramon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174), 2.1.2007 20:32
Když budete dutinu vylévat betonem, musíte ji určitě zakrýt PVC. beton saje vodu, zmrzly by a rozpraskal celý strom.... no rpostě by to dělalo neplechu... i když mám pcoit že se už nedoporučuje vubec velévat betonem. ted nevím :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.1.2007 20:48
Pravdu má kolega, který doporučuje ránu pouze zakrýt Vylití betonem se skutečně dříve doporučovalo. Dnes už ale ne. Beton totiž ke dřevu nepřilne úplně a za čas se mezi dřevem (často tlejícím) a betonem vytvoří štěrbina, do níž voda zateče a nemůže odtéci ven. Až budete odumřelý strom kácet motorovou pilou, poznáte, co umí řetěz zaseklý do betonu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 1.251 (?), 11.1.2007 13:11
Já bych ještě doplnil. Shnilé dřevo, které tam v dutině je, bych dle možností vyškrábal, to taky nasává vlhkost a zespodu směrem do kmene nahoru bych do dutiny udělal ještě druhý otvor zespodu, který by jednak s horním otvorem provětrával a vysušoval dutinu a jednak by odváděl vodu, která by se přes střechu přece jen do té dutiny dostala. Nejsem sice odborník, ale mám takový pocit, že pokud mají odborníci zachránit nějaký vzácný strom , kde se dovnitř kmene dostala vlhkost a střed kmene vyhnil, tak otevřou nějakou štěrbinu po celé délce té vyhnilé části, tou štěrbinou vytahají kompletně všechno vyhnilé dřevo až na tvrdé jádro a  potom vnitřek kmene naimpregnují něčím, co se snáší s živým stromem a je proti hnilobě. Přirozeně dutinu shora zajistí proti dešti. Pokud je ten kmen dostatečně mechanicky pevný a udrží korunu. Musím upozornit, že takovou větší dutinu nevidí rádi včelaři, vyhledávají je totiž ulétlé roje a ohrožují okolní včelstva šířením včelích nákaz.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 11.1.2007 14:14
Ten popis je přesný. Týká se však cenných stromů v parcích, u ovocného stromu v zahradě je to naprosto neefektivní práce, snad jen u mimořádného stromu, kde nejde o úrodu, nýbrž o estetiku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 177.124 (?), 17.1.2007 15:34
Dobrý den, nechci se vyjádřit k dutině v stromě, zaujalo mě však, že se snažíte zachránit stejný starý strom, o záchranu kterého prosím v jednom příspěvku níže já - mně neznámé onemocnění jabloně. Také se snažíme zachránit jabloň Gaskoňské šarlatové. Jistě mi dáte za pravdu, že by se těžko hledalo chutnější jablko, i když jde o starou odrůdu. To nás vede k tomu, abychom se ten strom snažili zachránit. Kromě toho, že se budu snažit ten strom naroubovat asi do všech ostatních jabloní, co u nás v sadu máme, povedlo se mi na netu zjistit, že existuje jakýsi příbuzný Gaskoňského, jmenuje se Degas. Je to buď novošlechtěnec, nebo  něco takového, ale možná by stálo za úvahu si stromek sehnat. Snad bude mít alespoň něco z kvalit Gaskoňského. To už asi jako malý stromek ve školce neseženeme. Zdraví Božíková JBozikova@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.124 (?), 19.1.2007 13:58

Nejlepší rada na odstranění dutiny ve starém ovocném stromu je následovná:

1. V tomto období odebrat kvalitní rouby.

2. Zakoupit kvalitní podnož.

3. Naroubovat nový stromek.

4. Starému stromu s úctou poděkovat.

5. Vykopat a použít dřevo na topení.

Všechna uvedená řešení od předešlích kolegů jsou použitelná pouze jako dočasná řešení.

S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 6.3.2009 16:21

Paní Božíková, ještě existuje také DELIGA (Delicious x Gascoygneho). Také jsem milovala GŠ, starý odumírající strom jsme zlikvidovali loni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika