Dukát



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?) 
26.11.2013 22:22, zobrazeno: 23590x

Díky vstřícnosti a ochotě pana Vysloužila, mám k dispozici nějaké jím vypěstované plody odrůd, které jsem ještě neměl možnost ochutnat. Jedním z nich je i velmi chválená odrůda, vyšlechtěná Antonínem Dvořákem s názvem DUKÁT (Golden Delicious x Coxova reneta). Sám autor popisuje chuť jako sladkou, jen málo navinulou, výrazně aromatickou, výbornou. Já bych charakterizoval chuť jako sladce navinulou s jakýmsi mírně kořenitým, svíravým koncem. Snad je to jakýsi náznak renetovitosti. Specifickou příchuť Coxovy renety, popřípadě Bláhova oranžového, či Kidd´s Orange jsem nezaznamenal. To jsou odrůdy opravdu chuťově výraznější. Ovšem musím se přiznat, že jsem čekal chuť mnohem horší,  jelikož tuto odrůdu zapsanou do Lpo v roce 1970, již skoro nikdo nepěstuje. Musím však konstatovat, že i když to není žádný "koxovkově" výrazný trhák, tak celkový dojem je velice příjemný. Pro mě určitě zajímavější, než odrůdy pocházející ze stejného křížení, jako třeba Denár, ale i kupříkladu Šampion. Na stupnici "dobrá, velmi dobrá, výborná", bych dal určitě velmi dobrou. Možná, že se tato zapadlá odrůda jabloně přestala pěstovat díky silnější náchylnost na hořkou skvrnitost. A jaké máte s Dukátem zkušenosti Vy?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.11.2013 7:38

Hořká pihovitost je sice problém, ale řešitelný. Mně víc vadí, že plody ve sklepě silně vadnou. Zajímavostí je, že kamarád na vysočině u Nedvědic ve vyšší (550m), ale slunečné poloze měl Dukáty větší, chutnější lépe vybarvené a trvanlivější. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 27.11.2013 8:26

Na Dukát si pamatuji z zahrádky měho dědečka před cca 20 lety. Na hořkou pihovitost si u něj nevzpomínám, ale stále mi v paměti zůstala jeho výborná chuť. Plodnost jestli si dobře pamatuji bývala střídavá, ale vždy jsem se na tohle jablko těšil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 27.11.2013 9:59

Dukát jsem míval jako zákrsek na M4. Byl na téměř celodenně osluněné části zahrady. Plodnost byla všelijaká. Plody byly veliké.
Hořkou pihovitostí trpěl asi tak, jako v současné době můj Goldstar. Oproti Goldstaru měl však větší plody a atraktivnější vybarvení. Podle mě však Goldstar chutí Dukát předčí a má i podstatně delší skladovatelnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 27.11.2013 11:08

Dukát jsem pěstoval hodně a musím konstatovat, že na Valašsku na zatravněném sadu s jižní orientací dával téměř nepřekonatelnou kvalitu nad jinými, které lze zde pěstovat. Hořká pihovtost dosti záležela na podnoži (bujně rostoucí - větší náchylnost). Co jsem nezjistil, že by vadnul ve sklepě, to Zvonkové vadlo více. Mne vyhovovalo vybarvení, velikost a téměř okamžitá možnost konzumace. To jiné zimní odrůdy neposkytují běžně. Uznávám, že podzimní jablko z vyšších poloh se do určité míry stává zimním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 29.11.2013 19:16

Naprostý souhlas s Ronym. Dukát jsem pěstoval na mírném jihovýchodním svahu asi 400mnm a jeho kvalita byla, stejně jako u Spencera, skutečně špičková. Chuťově o stupeň níže pak byla Bláhovo oranžová, Spartan, Wealthy, Matčino a další odrůdy, pěstované zhruba v osmdesátých létech (a dříve). Pořadí podle výnosů by bylo samozřejmě jiné. Teplá poloha, zejména hodně slunce samozřejmě podpoří vyzrávání a tím i chuť plodů, většinou však na úkor délky skladovatelnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 35.40 (?), 30.11.2013 8:15

Dukár jsem pěstoval asi 10 let. Měl jsem ho na M9. Trpěl pihovitostí tedy více než silně. Postřiky jsem používat nechtěl. Pořád jsem mu dával šanci, ale nakonec jsem ho vykopal. Jinak plody nic moc velikost.  Sad 400m. Ještě před vykopáním jsem Dukát omylem narouboval na semenáč a plody byly ještě menší. Takže za mě dukát nic moc a více bych ho nechtěl. Naopak pěstuji Melodii a nedám na ní dopustit. plody velmi kvylitní, téměř nečerviví. V minulosti zde někdo psal, že nechápe, proč se ještě tak kyselé jablko jako melodie prodává, ale každá odrůda má své.

Jindra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 5.12.2013 19:37

U nás 350m n.m. je jedno z nejlepších. Dukát milují i vosy a sršně. Právě chuť dukátu mne vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 15.1.2015 18:14

Dukát má zde svoje vlákno, jak vidíte, tak bych prosil pro větší přehlednost vkládat příspěvky o něm do tohoto vlákna. Děkuji za pochopení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 31.12.2015 18:06

Letošní chuť plodu Dukátu - nasládlá, plnější, se šťavnatou dužninou, bez výraznějšího aromatu, ale celkem příjemná. Co na to říkáte, pane Prášku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika