Desert



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
10.8.2018 21:25

Jak říkáš, Jirko, papír snese všechno. Že charakteristika z pera autorů odrůdy bude trochu "přihrávat",  to se dá očekávat. Jsou odrůdy, které budou plodit velká jablka vždy, bez ohledu na agrotechniku - Krasava, Aneta, Jonalord, Jakob Fischer, Admirál. Jiným je třeba pro dostatečnou velikost pomoci - řezem, probírkou. K takovým patří podle mě i Rozela. Z jiné dílny pak Dione či Diamant.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 3.8.2018 22:01

Zdravím Vás pane Hlavatý, to máte pravdu že jsem opatrný s novými odrůdami. Důvodem mojí opatrnosti jsou mnohá dřívější zklamání z toho, že jsem dlouhá léta nebyl schopen vypěstovat pěkná a chutná jablka, která jsem viděl a ochutnával jinde. A musím říct, že to nebylo vždy způsobeno jen nevhodnými odrůdami a místními půdními a klimatickými podmínkami, ale často také mými chybami. To se potom bortí plány do budoucna a vytrácí se motivace na pěstování. Snad jsem se nyní konečně dostal z nejhoršího a budu se jen těšit z vlastního ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.211 (?), 7.8.2018 20:48

Desert sa už pomaly vyfarbuje do oberačkovej zrelosti (foto), ktorá sa uňho prakticky kryje s konzumnou zrelosťou.

Takže jesť priamo zo stromu, prípadne nechať len pár dní odležať - a zahryznúť. Potomok Coxovej renety a Golden Del.-u, za ktorého sa slávni rodičia nemusia hanbiť.        IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.225 (?), 8.8.2018 21:28
Prvé Desertíky dnes obraté (foto). Sfarbením sa Desert podal na Coxovu renetu, tvarom plodov viac na druhého rodiča - Golden Del. Chuťovo je to "niečo medzi", nie je to ani Coxova, ani Golden, ale chuťová kvalita je naozaj vysoká. Napokon aj vizuálne plody nevyzerajú najhoršie a sú aj dosť veľké. Odroda s vysokým štandardom po každej stránke (ak neočakávate dlhšiu skladovateľnosť, tú Desert nemá). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 10.8.2018 15:33

Jiří II - Jirko Jirko kdyby ste nestrácel čas svojí netektní ironií a přečtl si moje příspěvky na téma Rozela, zjistil byste mnoho zajímavého z praxe pěstování této odrůdy.Tedy ztručně.Rozele se musí dát čas.Mě začala dávat velikostně uspokojivé plody až 4 nebo 5 rokem po nástupu do plodnosti.Jinak jsou to chuťově a vizuálně velmi kvalitní plody.Můj oblíbenec viz dnešní foto.

Ta myšlenka udělat ze žlutoplodých odrůd mix stromek se mě velmi líbí.Dobrý nápad. - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 10.8.2018 18:25

Zdravím přítele Mičurina II a omlouvám se mu za tu ironii. Střížovickým šlechtitelům opravdu fandím. Zde na fóru často pročítám témata o zkušenostech zahrádkářských pěstitelů s jejich odrůdami a na základě toho se rozhoduji, kterou z nich budu pěstovat v extenzivních podmínkách. Vámi popisovanou vlastnost Rozely o malých plodech v prvých létech plodnosti jsem musel nějak minout.

V pomologii Jádroviny od p. Dušana Nesrsty,  je u Rozely tato charakteristika:  "Odrůda s atraktivním plodem. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s důslednou červnovou probírkou pro zvětšení plodů a letním průklestem větví. Rezistentní proti napadení strupovitostí. Odolnost proti napadení padlím jabloňovým je rovněž vysoká. Je určena pro všechny pěstitelské oblasti s dostatkem vláhy v půdě." ...usuzoval tedy jsem na malou velikost plodů z důvodu nedostatku vláhy v půdě, přestože ve stejných podmínkách dokáže např. Angold, Orion a Sirius plodit jablka standartní velikosti.

Charekteristika Rozely podle ÚEB Střížovice se poněkud odlišuje: " Plodnost velmi raná, bohatá, pravidelná, bez nutnosti probírky. Odrůda do středních i vyšších poloh, pěstitelsky snadná, vhodná pro extenzivní i intenzivní způsob pěstování, z důvodu vysoké plodnosti je třeba dbát o dobrou výživu." ...papír prostě snese všechno.

Rozele dám na vaši přímluvu ještě šanci, ale nyní je pro mne kandidátem na přeroubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.8.2018 21:25

Jak říkáš, Jirko, papír snese všechno. Že charakteristika z pera autorů odrůdy bude trochu "přihrávat",  to se dá očekávat. Jsou odrůdy, které budou plodit velká jablka vždy, bez ohledu na agrotechniku - Krasava, Aneta, Jonalord, Jakob Fischer, Admirál. Jiným je třeba pro dostatečnou velikost pomoci - řezem, probírkou. K takovým patří podle mě i Rozela. Z jiné dílny pak Dione či Diamant.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.8.2018 7:29

Desert je konzumovateľný okamžite po obratí zo stromu, ale po párdňovom "odležaní" sa jeho výborná chuť ešte o niečo zvýrazní. Je v nej niečo z oboch jeho rodičov (Coxovky aj Goldenu), pritom ale nie je ich imitáciou. Chuť Desertu je harmonická, s dostatkom cukrov aj kyseliniek, dokonale vyvážená. Zároveň je aromatický a na jesennú (u mňa skôr neskoršiu letnú) odrodu aj dostatočne šťavnatý. Pár dní po obratí sa ešte zvýrazní jeho oranžová farba (viď fotky). Tá je tiež tak trochu jeho bonusom - takto sfarbených jabĺk medzi odrodami až tak veľa nenájdeme. Tento rok (keďže plodov mám už viac) vyskúšam aj jeho skladovateľnosť, resp. sa pokúsim odsledovať po akom čase od obratia už začne strácať kvalitu. To že skladovateľnosť nie je jeho silná stránka je známe, nezaškodí ale vlastná skúsenosť. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 16.8.2018 16:04

U mne vytvořil Desert podobně efektní zbarvení, jako má odrůda Karneval. Základní žlutooranžová barva napovídá, že sklizňová zralost se blíží a bude se ochutnávat laugh

Vybarvení Desertu
Vybarvení Desertu
Desert 29.srpna
Desert 29.srpna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 10.10.2018 9:14

ahojte, hladam, no neuspesne, ak viete, prosim poradte eshop s desertom, idealne na m26/mm106. dakujem. tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.187 (?), 10.10.2018 11:24

Arbia, Malenovice u Zlína.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika