Delor



Stránky: 1,  2,  3,  4   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
24.9.2014 19:59, zobrazeno: 29329x

Odrůda, která je asi nejpodobnější jablku posledních desetiletí - Rubímu, je Delor. Bodejť by ne, má stejné rodiče. Plody jsou stejně krásné, Delor navíc nevyholuje a vydrží aspoň o měsíc déle. V chuti je ale Rubín přece jen o kousek napřed. Podobně jako Rubín, plodí velká kvalitní jablka i na kmenných tvarech.

Delor
Delor
Delor polokmen
Delor polokmen
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 73.71 (?), 29.9.2014 10:15

Je škoda, že o Deloru se tady moc nepíše. Pro mně je tato odrůda v letošním složitém roce absolutním vítězem podzimních/raně zimních jabloní. Jablíčka narostla velká (některá kolem 10 cm v průměru, bohužel jsem neměl při focení  metr pro porovnání), krásně vybarvená, poškození ptáky je výrazně menší než u Rubínových klonů...

To srovnání s Rubínem a spol. se vždycky nabízí, já u Deloru vidím více kladů nežli p. Vysloužil: růst je bujný, nikoliv však neuspořádaný, letorosty jsou dlouhé, ale s krátkým plodonosným obrostem, takže není jedno jablko na výhon a výnosy jsou vyšší.

Mám asi 7 let přeroubovánu půlku čtvrkmene,  myslím, že na jaře budu pokračovat...


Plody Deloru
Plody Deloru
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 3.10.2014 10:29

O Deloru mohu i letos potvrdit to, co jsem uváděl v minulosti, včetně srovnávání s Rubínem. Letos to je moje nejzdařilejší odrůda na zahradě.


Ke konci července mi část zahrady zaplavila voda, ale nejhorší byly ty kroupy. Některé odrůdy zničily téměř stoprocentně,  některé silně poškodily tak, že vosy, sršně a hniloba měly vítanou příležitost. Úroda patří k nejhorším jaké jsem kdy měl.
Nejméně poničených plodů měl Delor, vedle rostoucí Rubín měl každý plod, který přežil až do sklině, nějak poznamenaný. Kupodivu dost poznamenaných plodů má i jeho další soused, Angold.
K Deloru bych ještě dodal, že mi neroste nijak bujně (štíhlé vřeteno na M26). Možná to je tou každoroční úrodností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.10.2014 11:38

Plody Deloru jsou tvrdší a mají patrně i pevnější slupku než Rubín. U těch se mi při sklizni vždy pár plodů poraní zlomenou stopkou, u Delorů nikdy. Sám nevím, proč ho lidé tak málo pěstují, plody jsou skutečně parádní, nároky malé a skladobvatelnost výtečná. Taky patří k mým nejoblíbenějším zimním jablkům a nic na tom nemění fakt, že v ideální zralosti jsou Rubíny a Jarka o fous chutnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 3.10.2014 18:40

Školkaři ho ve východních Čechách dříve nemnožili. Tak mi ho syn přivezl z Velimi u Kolína, když se vracel z Prahy.
Proč snese Delor oproti Rubínu hrubší zacházení jsem nijak nezkoumal, ale asi to bude jak píšete, včetně té větší odolnosti vůči škůdcům.
Polámané stopky u Rubínů dělají v bedýnkách neplechu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 11.12.2014 0:04

Delor má z rubínových odrůd momentálně snad nejpevnější dužninu a to se cení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.12.2014 7:07

Pokud nebudeme považovat za rubínovou odrůdu i Topaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 11.12.2014 8:13

Sám nevím, proč ho lidé tak málo pěstují...

Možná kvůli tomu nešťastnému názvu. Je totiž shodný s transformátorovým olejem, který obsahoval PCB a v 80 letech kolem toho byla docela aféra. Vymýšlení jmen jde výzkumníkům podstatně húř než vlastní šlechtění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 11.12.2014 14:26

Myslel jsem, že Topaz už připomínat nemusím. Transformátorový olej z názvem Delor neznám, ale něco podobného mi připomíná název Ligol. Po teplém podzimu přijdou plody s velmi pevnou dužninou velice vhod, protože mnoho odrůd díky teplu dosti změklo. V tomto ohledu Delor určitě boduje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.12.2014 14:56

Nepříliš šťastné názvy volené některými šlechtiteli (těchubuzickými) jsou spojené s přehnanou vírou v český jazyk.  Lpění na názvech začínající na "D" : Dulcit, Degas, Delén Delvit, Delor, Deliga tak vedlo k neatraktivním jménům, které se pletou a taky se nevryjí do mysli zákazníků. Názvy jako Topaz, Rubín, Opál, či Melodie sice neříkají nic o svém původu ani o rodičovských odrůdách, ale znějí prostě lákavěji,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika