Delikates



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
22.9.2019 9:27

Je trochu škoda, že nových odrůd je mnoho, ale nových chutí už méně. Jenom kolik je kříženců a klonů Jonagoldu! A ruku na srdce, liší se v chuti nějak výrazně jeden od druhého? Mám pocit, že odrůdy, které by chutnaly trochu jinak než jablečný mainstream - jako byly dřív např. Matčino, Zvonkové, Red Delicious, Panenské, malináč,  by se dnes nedostaly ani do zkoušek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.9.2019 9:27

Je trochu škoda, že nových odrůd je mnoho, ale nových chutí už méně. Jenom kolik je kříženců a klonů Jonagoldu! A ruku na srdce, liší se v chuti nějak výrazně jeden od druhého? Mám pocit, že odrůdy, které by chutnaly trochu jinak než jablečný mainstream - jako byly dřív např. Matčino, Zvonkové, Red Delicious, Panenské, malináč,  by se dnes nedostaly ani do zkoušek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.9.2019 17:13

Ovocnaření je i o návratech. Loni touto dobou jsem ve vlákně Těchobuzické odrůdy chválil jablko Dione. Letos musím vyseknout poklonu ještě hlubší. To proto, že v loňské sezóně plodily snad všechny odrůdy nadprůměrně, zatímco letos je to víceméně bída. Pro Dione to ale neplatí. Velká úroda krásných jablek, ač nerezistent čisté plody bez ochrany.  Odrůda stará něco přes 20 let upadla trochu v zapomnění. Pro mě však znamená návrat mezi špičku podzimních a raně zimních jablek.

Dione
Dione
Dione
Dione
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 23.9.2019 12:13

Vrátíme se zpět k odrůdě Delikates, což je předmětem tohoto vlákna.Dnes jsem ochutnal první plod.Chuť vyvážená a svěží, dužnina hustá, jemná a šťavnatá.Na první úrodu spokojenost.Vyplatí se dát váhu chuťovému hodnocení odborníků a pomologů kteří publikovali před 14 lety a dále nazad.Naslouchám jim a zatím mě nezklamali.Delikates jsem pořídil na základě jejich chuťových a plodových hodnocení.Zase to sedí.Dobrá volba.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.239 (?), 14.10.2021 14:51

Dobrý den, máte prosím nějaké další informace o chuti Delikates? Snažím se porovnat Delikates a Vandu.

Zakládám zahradu v 370 m.n.m., větrný vršek, plné slunce, 6 jabloní, rezistenti bez postřiků. Vloni jsem vysadila

Allegro, M9, letos již jedno jablíčko, spadlo 10.8.

Merkur, M26

2x Rubinola, M26

Lucy, M26, jedno jablíčko, 14.10. stále nejde otrhat

Rajka se neujala, proto letos řeším znovu tento jeden stromek.

Protože nemám zkušenosti, z různých zdrojů se mi těžko srovnávají doby zralostí a vše mívám tak o 14 dní později, než bývá uváděno, nebo než v Praze. Domnívám se, že spíše než další zimní jablko (Rajka) mi chybí podzimní, sladké, k jídlu v průběhu září až počátkem října. Nevím, zda jej mohou nahradit padané Rubinoly. Proto prosím o porovnání Vandy a Delikates, nejlépe někoho, kdo má obě. Mnohokrát děkuji. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 14.10.2021 15:55

Za sebe můžu akorát napsat: DELIKATES - MŇAM. Ten název sedí. Vanda je ostřejší, kyselejší, ale taky chutná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.239 (?), 14.10.2021 19:15

Děkuji Vám moc za rychlou reakci, tak je Delikates MŇAM objednán :). Jen doufám, že bude konzumní nebo alespoň nějaká zralost opravdu již v té mezeře během září, jak deklaruje prodejce ("Plody se sbírají začátkem září."). Tedy mezi Allegro a Rubinolou.

Trochu v pojmu "konzumní zralost" tápu. Například Rubinolu jsem si koupila na základě výborných, dle mě zralých plodů, prodávaných v zahradnictví (u Berouna) něco po 10. říjnu. V listopadu ty zbylé v papírovém pytlíku na balkoně mi připadaly již trochu se ztrátou chuti, jen sladké, již nerozeznatelné od Bohemie z vedlejšího pytlíku. Dnes jsem v tomtéž zahradnictví ověřovala telefonicky, že konzumní zralost Rubinoly opravdu začíná až koncem listopadu, počátkem prosince. Možná to balkon urychlil, ale domnívala jsem se, že počátek konzumní zralosti by měl znamenat "kdy nejdříve".

Naproti tomu jablka Allegro ještě nyní mají ve Fytosu, kde jsem kupovala stromek, i když udávají skladovatelnost jen do poloviny září. Předpokládám ale, že by mělo jít o skladovatelnost v běžném sklepě a oni to umějí líp.

Stromky nakoupeny, bude to překvapení. Ještě jednou děkuji :). Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 15.10.2021 11:33

Měl jsem možnost ochutnat Delikates ze stromku na slabě rostoucí podnoži M26. Mně ty rouby Delikatesu silně rostou, vyholují a nekvetou. Ale pokud to byl skutečně Delikates, tak takováto líbivá chuť pravděpodobně uspokují většinu konzumentů. Skladovatelnost Delikatosu možná nebude nějak zvlášť dlouhá, spíše naopak, ale to by mohl napsat ten, kdo má s touto odrůdou větší zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika