Deliga



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?)
14.8.2018 13:31

Jmenované odrůdy tu byly mnoho desetiletí, proto jsou žádané a stále pěstovány.Přednosti se předávají v tomto případě generačně vzhledem převážně extenzivnímu pěstování a dlouhověkosti selských sadů.

Ale jak se ostatní odrůdy mají dostat do podvědomí a najít si cestu do zahrad pokud jim není v periodikách věnována žádná pozornost.Zahrádkář již 12 či 15 let neplní funkci vzdělávací ale přísně komerční.Zaměření na jedno šlechtění.To se mele stále dokola jako obehraná nekonečná smyčka.Kdy byly naposled zveřejněny a objektívně posouzeny odrůdy staršího šlechtění jak našeho tak zahraničního.Na zahraniční novošlechtění je přísné embargo.Maximálně neojektivní statě o klubovkách s 20 postřiky.O jejich chuťových a plodových vlastnostech ani čárka(čest vyjimce z letoška o ovoci z postsovětských republik).Naivní je ten kdo jim tuto masáž věří.Já jsem tuto jednosměrku opustil už před 15 lety.Z článků jsem vycítil, že tu někdo chce určovat můj směr pěstování a co by jím mělo být.Nyní mám odrůdy z českého, novozélandského, amerického, kanadského, belgického, hlandského, japonského a dalších šlechtění.Každá má své plusy a mínusy.Výsledkem je však pestá paleta chutí.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 13.8.2018 20:21, zobrazeno: 4106x

Ani ve vyhledavači jsem nenašel samostatné téma na tuto odrůdu.Tedy tak činím.Zveřejňuji snímky prvního plodu naroubované Deligy loni do palmety.Je asi o třetinu menší než současnice Jarka.Jsem opravdu zvědav na kvalitu dužniny a chuti těchto zapomenutých odrůd pokud je letos dopěstuji.Copak asi provedly pokud se má na ně zapomenout.Zahrádkář prostě mlčí.Prosím ušetřete mě povídaček o překonaných odrůdách.- Mičurin II (470 m)



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.72 (?), 14.8.2018 11:03

To máte tak. Matčino, Grávštýnské, Čistecké, Jaderničku, Spartana, Coxovu, Jonathan, Smiřické, Gascoigneho,... žádné renomované školky nenabízejí, na pultech obchodů je nenajdete. Přesto je lidé pěstují, shánějí rouby, vysazují. O jiných už tolik neslyšíme. Prostě jsou odrůdy, které se prosadit umějí, cestu na zahrady si našly.  Jiné to nedovedou. 
   Myslet si, že když nějaká odrůda kdysi dostala jméno, má navždy právo růst v každé třetí zahradě,  je nejen bláhové, ale v praxi - při každoroční invazi odrůd i nemožné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 14.8.2018 13:31

Jmenované odrůdy tu byly mnoho desetiletí, proto jsou žádané a stále pěstovány.Přednosti se předávají v tomto případě generačně vzhledem převážně extenzivnímu pěstování a dlouhověkosti selských sadů.

Ale jak se ostatní odrůdy mají dostat do podvědomí a najít si cestu do zahrad pokud jim není v periodikách věnována žádná pozornost.Zahrádkář již 12 či 15 let neplní funkci vzdělávací ale přísně komerční.Zaměření na jedno šlechtění.To se mele stále dokola jako obehraná nekonečná smyčka.Kdy byly naposled zveřejněny a objektívně posouzeny odrůdy staršího šlechtění jak našeho tak zahraničního.Na zahraniční novošlechtění je přísné embargo.Maximálně neojektivní statě o klubovkách s 20 postřiky.O jejich chuťových a plodových vlastnostech ani čárka(čest vyjimce z letoška o ovoci z postsovětských republik).Naivní je ten kdo jim tuto masáž věří.Já jsem tuto jednosměrku opustil už před 15 lety.Z článků jsem vycítil, že tu někdo chce určovat můj směr pěstování a co by jím mělo být.Nyní mám odrůdy z českého, novozélandského, amerického, kanadského, belgického, hlandského, japonského a dalších šlechtění.Každá má své plusy a mínusy.Výsledkem je však pestá paleta chutí.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 14.8.2018 14:08

Jmenované odrůdy tu byly mnoho desetiletí, proto jsou žádané a stále pěstovány.Přednosti se předávají v tomto případě generačně...

Částečně máte pravdu, ale odrůdy jako Spartan, Jonagold, Angold, Desert, aj., ty tu nejsou po generace, ty se musely prosadit samy.

Zahrádkář již 12 či 15 let neplní funkci vzdělávací ale přísně komerční.

S tím Zahrádkářem s Vámi musím trochu souhlasit. Ano, je to komerční časopis, ale s tím se nedá nic dělat, není to žádná státem dotovaná učebnice (aspoň si myslím). Vydělávají na reklamě, něco za prodej. Jsou odkázáni na odbyt a počet čtenářů. Taky si myslím, že mnohastránková pojednání o jedné trvalce a stále se tenčící prostor pro ovocné stromy a keře není správný směr, ale možná je to jen můj úhel pohledu ovcnáře - ostatně probral jsem to ve vlákně Kam kráčí Zahrádkář. Jestli je časopis nakloněn víc jednomu šlechtitelskému ústavu, to nevím, ale pokud ano - čí je to chyba? Není to spíš problém těch šlechtitelů, kteří nemají potřebu do Zahrádkáře proniknout?  Jak víme, když něco napíšete a pošlete do redakce, oni Vám to, sice se zpožděním, obvykle otisknou. 
   Ale nepřeceňujme vliv onoho jednoho časopisu. Dnešní pěstitelé hledají inspiraci, rady i konkrétní zboží úplně jinde než v jednom tradičním tištěném periodiku.  Dobré odrůdy si místo na slunci najdou. Stačí pohlédnout, jak rychle se šíří odrůdy jako Santana, Jazz, Honeycrisp či Admirál. Důsledkem jejich nástupu ovšem nebudo to, že tu bude růst víc jabloní, nýbrž že některé jiné jim ustoupí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 26.9.2018 20:57

Deliga - 2018 - Verierova palmeta

Česká odrůda (G.Dlelicious x Gascoigneho šarlatové).Registrována je od roku 1998.První plod na palmetě na západní straně zdi budovy.Vybral jsem ji pro svoji vhodnost do přísně vedených stěn a také ze zvědavosti.,zda je příčinou v jejím nerozšiřování chuť a nebo co tedy.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 6.10.2021 12:42

Deliga - 2021 - Verierova palmeta

Deliga se začíná konečně na přeroubované palmetě prosazovat.Letos pět plodů.Jeden znich jsem při posledním Ca postřiku urazil ve stísněných podmínkách zádovým postřikovačem.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 27.11.2021 14:28

Před dvěma lety jsem měl první dva plody a nebyl jsem nijak moc nadšen.Ovšem letošní plody jsou vynikající.Milé překvapení této zapomenuté odrůdy.Nechal jsem je na stromě déle než před dvěma roky a vyplatilo se.Dnešní ochutnávka v kategorii 1A.Konzistence dužniny příjemná, šťavnatost perfektní, chuť velmi příjemná aromatická a plody nádherně vybarvené pravidelného lákavého tvaru.Frňák mě přecejen pří výběru odrůdy nezklamal.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 29.9.2022 15:24

Deliga - 2022 - Verierova palmeta

Loňské velké chuťové překvapení.Doufám, že potvrdí kvalitu.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
paja - (13) - 106.6 (?), 9.10.2022 20:08

Mám dva dotazy. Na jaké podnoži Deliga je a jak rychle roste - málo, středně?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 10.10.2022 13:22

Deligu jsem narouboval na zesílené plodonoše na původní odrůdu palmety Banánové zimní které je na podnoži M7.Tedy upravuju palmetu za zelena ale loni jsem nechal dva plododoše Jarky a Deligy volně růst na rouby pro kamoše.Jarka dosáhla skoro dvojnásobné délky než Deliga.V příloze je uveden velmi dobře zpracovaný popis této odrůdy.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika