Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?)
10.5.2011 21:28

Jsou to dvě různé odrůdy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 135.192 (?), 3.5.2011 18:56
Zdravím Vás pán Vlastimil! Dosť výraznú chuť po Cox´s Renette má aj český Dukát, ale okrem výbornej chuti má samé nectnosti, vrátane fyziologickej škvrnitosti a náročnosti na polohu a výživu, takže dnes už je pestovaný asi iba výnimočne. Chcel som sa Vás opýtať, ako Vám v tomto roku kvitnú odrody Topaz a Orion? Pestujem jablone v ovocnej stene na drôtenke v tvare palmety a u nich dá tvarovanie asi ešte viac práce ako Váš Elstar. Zahusťovanie korún riešim takisto opakovaným letným rezom, najmä kolmo rastnúcich výhonkov. V poslednej dobe prechádzam skôr na vyväzovanie letorastov do šikmej až vodorovnej polohy, aby som spomalil tok miazgy, navodil tvorbu kvetných pukov a neznižoval úrodnosť stromov. Ešte šťastie, že jabloní nie je tak veľa. Vyviazané konáre ostávajú po zime ohnuté a predjarným rezom už iba rešpektujem rozmiestnenie kvetných pukov. Koncom zimy to podľa veľkosti očiek na konároch vyzeralo na veľa kvetných pukov, ale po vyrašení v apríli mi jablone "vytreli zrak". Topaz prvýkrát prakticky nezarodil. Ako je to u Vás? Majte sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 4.5.2011 23:53

Zdravím Vás pane Pal'o.Mám dvanáctiletý vřetenový zákrsek jabloně Topas na M9.Od druhého roku od výsadby pravidelně plodí.Letos je jak kytice.Každý rok provádím probírku, jinak zdrobňuje.Má vyšší nároky na agrotechniku (okopávku, zálivku atd.) jinak nejsou výsledky uspokojivé.Pod všemi stromy udržuji bezplevelné pásy o šířce 1,5 ÷ 2 m.Hnojení uleželým kravským hnojem jednou za 4 roky.Jednou za 8 let při zapravování hnoje doplním fosfor a draslo.To je veškeré hnojení.Co se týče odrůdy Orion.Naši držitelé práv nám ji zase vybarvily v růžových barvách a zatajili nám zřejmě slabší plodnost.Sám uvádíte slabší plodnost.Zatím mám stejnou zkušenost ale mám jen 4-leté vřeteno.Na vzrůst stromku bych očekával více květů.Loni poprvé 3 jablíčka.Chuťově pro mě vyhovující.Letos násada 12-ti květů.Zajímavé je, že 5 květů je na jednoletém dřevě v horní polovině terminálu štíhlého vřetene.Současně vysázená Rozela, Florina a Mantet už dávno pravidelně plodí vzhledem velikosti stromků.Chtěl bych poprosit zde diskutující, jaké oni mají zkušenosti s odrůdou Orion.Zda stejnou, nebo jsou to jenom porodní bolesti mladého stromku. S pozdravem - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 135.192 (?), 5.5.2011 8:37
Dobrý deň pán Július! 4-ročná palmeta Orion na M26 mi tiež kvitne druhý raz-rovnak málo, iba 3 kvety a tiež v hornej časti na mladom dreve. Podobne je na tom s kvitnutím Orionu tuším pan Juraj. Dám tejto odrode šancu do budúcej jari a keď nezakvitne, prevrúbľujem ju. Lenže nie je jednoduché rozpoznať kvetné puky-do poslednej chvíle vyzerajú ako kvetné a po narašení sa ukáže iba rúžica listov. S Topasom netuším, čo sa stalo. Pravideľne hnojím na jeseň kompostom, na jar draslom (K2SO4 alebo NPK) a vlani dostali jablone aj superfosfát. Z jednej strany steny mám riadok jahôd, z druhej tiež ako Vy bezplevelný pás. Pod broskyňami mám vysadenú spústu zímneho cesnaku (Záhorský paličák). Kompost mu robí dobre, je vysoký zdravý, ani som ho na jar nestriekal. Nech sa Vám darí! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 5.5.2011 17:21

Orion mám na podnoži J-TE-E asi 6 let, od druhého roku plodí úplně bez problémů, musím v červnu protrhávat. Letos zase krásně kvetl, sice přišly kroupy na velikonoční pondělí, ale škody nejsou tak velké jak jsem si myslel.Pokud nic dalšího podobného nepřijde, tak úroda by měla být normální.Pěstuji na JM, půda těžká jílovitá, vysoká hladina spodní vody.Stejně tak Topaz, který mám na J-TE-E a na A2 vysokokmeny.Hnojení NPK jednou za 3 až 4 roky jinak při ochraně přidávám listová hnojiva.Před několika lety jsem si nechal udělat rozbor půdy a podle toho jsem hnojil.Jednou za dva nebo tři roky dávám do pásů pod jabloně kompost nebo uleželý hnůj.Protože je zde těžká jílovitá půda, tak jednou za 4 až 5 let vápním dolomitským vápencem.Zdravím Tonda          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.34 (?), 5.5.2011 21:12
Zdravím Vás Tondo! Ďakujem za Vaše info. Tušil som už dávno, že M26 pod Orion nebola zo strany Fytosu šťastná voľba. Podpník J-TE-E istotne lepšie podporuje rodivosť. Na prevrúbľovanie Orionu už nemám vrúble, takže až na budúcu jar. Topaz, Melodiu, Florinu a Pinovu mám na MM104, doposiaľ Topas rodil. Pred týždňom som zakopal pod jablone mletý dolomitický vápenec. Najlepšia by asi bola listová analýza, tá by odhalila, či je príčinou nesprávny pomer živín, ale to nie je lacná záležitosť. Počkám do budúceho roku, či sa Topaz "neumúdri." Majte sa dobre! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.78 (?), 10.5.2011 18:38

Jaký je rozdíl mezi Coxovou renetou a Zlatou renetou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 10.5.2011 21:28

Jsou to dvě různé odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.151 (?), 21.10.2011 23:50

Právě jím Coxovku z letošní sklizně a musím říst : Coxova je nejlepší. Nebo možná jedna z nejlepších, přiznávám, že Topaz, nebo Blaník, Matčino nebo Dezert jsou taky výborné.

Ale Coxka je nej.

Několik let zkouším pěstovat Coxovu ve tvaru Solax a myslím, že tento tvar je pro ni ideální. Konečně jí mám bedny a ne jen pár kusů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.69 (?), 22.10.2011 0:41
Plne s Vámi súhlasím. Je to krásny a typický príklad, že aj staručká Tatra 603 dokáže aj v dnešnej dobe svôjho vodiča bezkonkurenčne prevetrať. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.225 (?), 1.4.2018 16:11
Prvoaprílový žart? Nie, na foto 1 je naozaj Coxova reneta. Reziduá tejto odrody v pivnici dokázali prežiť až do začiatku apríla. Jablká sú konzumovateľné, pravda - kvalitou je to už len tieň tejto inak chuťovo špičkovej odrody. Na foto 2 je Jonathan, ktorý je v tejto sezóne v prekvapivo dobrom zdravotnom stave, dokonca aj výskyt jonathanovej škvrnitosti špecifickej pre túto odrodu je minimálny. Na foto 3 je Heliodor, ktorý tiež ešte vyzerá pomerne dobre, ale jeho čas sa už nezadržateľne blíži. "Šelf-lajfové" hviezdy ale pochopiteľne ležia v úplne iných debničkách. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika