Co právě sklízíte?



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?)
3.10.2011 21:42

Je to převažující odrůda v úseku ze kterého jsou vidět Chotěborky. Ta álej začíná kvést v době, kdy ostatní odrůdy dokvétají na jednoletém dřevě.  Podle pozdního kvetení by to mohlo být Hevábné pozděkvěté, Krátkostopka královská, nebo Podzvičinské.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 2.10.2011 13:04

Chuť pnaneského by, myslím, obstála. Dobrá je dlouhá konzumní zralost. Bohužel neobstojí velikost plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.18 (?), 3.10.2011 14:43
U cesty jsem posbíral pár jablek Panenského a vyfotil spolu s ping-pongovými míčky. Míčky mají průměr 40 mm a jablka jen o něco víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.75 (?), 3.10.2011 14:58

Panny také mívají malá ňadérka, takže uvedená velikost je pro tahle jablíčka úplně přirozená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 3.10.2011 14:58

Ad host 246 18:
Můžete říci neco podrobnějšího o odrůdě Vysočina? Hlavně co se týče růstu?  Podle názvu jsem čekal otužilou a vitální odrůdu, tak jsem s ní loni přerouboval stromek na severním svahu, kde náročnější odrůdy obtížně dozrávaly. Jenže rouby slabě rostou, plody ještě nebyly . 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 3.10.2011 20:08

Pane Vinšálku,

jaká odrůda jabloní je v aleji mezi Vilanticema a Hustířany. Letos jsem jí projížděl 13.5.!! a byla v plném květu. Bohužel nemám na podzi čas si tam zajet.

Není to jedna z odrůd, co díky pozdnímu kvetení unikne primární infekci strupovitosti. Letos zřejmě unikla i mrazům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 3.10.2011 20:58

Bohužel, pokud si vzpomínám, tak v aleji od Vilantic k Hustířanům je více odrůd. Musel byste upřesnit, v kterých přibližně místech jste dotazovanou odrůdu viděl. Bohužel, já jsem letos po uvedené silnici nejel, protože jezdím na Velichovky přes Nouzov. Nebyl by to problém se tam zajet podívat, ale myslím, že by to bylo zbytečné, protože všechny aleje od Jaroměře až k uvedeným obcím, mají naši rómští spoluobčané už dávno oklácené. A jablka prodané ve výkupnách.

Jestli později kvetoucí odrůdy snáze unikají primární infekci strupovitosti jsem nikdy nezkoumal. Z pozdě rašících a kvetoucích odrůd pěstuji už 25 let Melroze. Někdy asi před 15 lety jsem z důvodů silné zaneprázdněnosti v jarních měsícíh vynechal všechny postřiky proti červivosti a strupovitosti. U Melroze zhruba asi třetina plodů byla středně napadena strupovitostí(na rozdíl třeba od Golden Del. a Idared, kde většina plodů byla téměř nepoživatelná).

  Na druhou stranu, pozdní kvetení je z hlediska pozdních jarních mrazíků zřejmě výhodné. Kdy kvetl letos(poprvé) výše uvedený Sir Prize si už také nepamatuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 3.10.2011 21:42

Je to převažující odrůda v úseku ze kterého jsou vidět Chotěborky. Ta álej začíná kvést v době, kdy ostatní odrůdy dokvétají na jednoletém dřevě.  Podle pozdního kvetení by to mohlo být Hevábné pozděkvěté, Krátkostopka královská, nebo Podzvičinské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 4.10.2011 20:35

Ani jednu odrůdu, kterou uvádíte neznám. Do 7O. let jsem žil jinde a tam se tyto odrůdy nepěstovaly. A zde jsem se o staré odrůdy přestal zajímat.

 Nicméně jsem se dnes byl na tu álej podívat a máte pravdu, že pravá strana áleje tvoří jednu odrůdu, na té levé to je trochu promíchané. Ty stromy tam jsou prý asi 4O let. Bývalý kolega z Vilantic mi říkal, že tam byly vysazeny krajové odrůdy, ale také už neví jaké. Pokusí se mi to zjistit a tak dám vědět.

 Přivezl jsem odtud několik plodů dvou odrůd. Neumím umístit obrázky na internet, tak až "uženu" vnuka, tak je zde ukáži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 9.10.2011 12:50

Pro p. Víítka.

Prosím, dokázal by někdo identifikovat odrůdy na obrázku? Stromy byly vysazovány asi před 40 lety jako krajové odrůdy.

Obr. č.1 - Na této fotce jsou plody z jednoho stromu po levé straně aleje.

Obr. č.2 -  Foto z pravé strany aleje u Vilantic. Po rozkrojení plodu v pětipouzdrém semeníku semena buď chybí, nebo tam je jen jedno a má tvar čočky.

Obrázek č.2
Obrázek č.2
Obrázek č.1
Obrázek č.1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 9.10.2011 16:55

Tak mi to nedalo a zajel jsem se tam taky podívat. Všechny jablka mají krátkou stopku v úzké rzivé jamce jako Krátkostopka královská.  Plody jsou nepravidelné hranaté a nemají výrazné lenticely. Takže jsem Krátkostopku královskou vyřadil. Grahamovo a Hedvábné pozděkvěté vypadají jinak. Podzvičinské jsem viděl na výstavě v Třebihošti. Tam vypadalo jako Charlamowski. Literatur ale uvádí Podzvíčínské pozděkvěté, nebo také Podzvíčínské žluté pozděkvěté. Takže to Podzvičinské to také nebude...

Jiné pozděkvěté odrůdy neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika