Citrónové zimní



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?)
11.7.2019 12:35

Laco430k: Zaujímavý príspevok, určite sa aj medzi tzv. "starými" odrodami nájdu také ktoré majú vynikajúcu skladovateľnosť (´shelf-life´). Možno ešte niekto pridá svoju skúsenosť s nejakou ďalšou odrodou, ktorá sa už dnes bežne nepestuje.

Každopádne Ste Citrónovému zimnému vybrali veľmi zdatného súpera na porovnanie. Prajem Vám aby Admiral u Vás prosperoval bez pehovitosti, tak ako u mňa. V takom prípade s ním určite budete spokojný.   IH 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 168.254 (?), 6.3.2019 23:36

Pane doktore, dosud jsem si myslel, že na pálenku je nejlepší panenské. Ale to mám jen vyčtené, nikdy jsem je samostatně nedával kvasit, ale vždy jen ve směsi. Opravdu je jadernička lepší? jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.3.2019 9:54

Nevím, z Panenského jsem nikdy nepálil. Ale traduje se, že jadenička je nejlepší. I Rudolf Jelínek prodává jedinou (co vím) jednodruhovou jablkovici s názvem Jadernička moravská. Co mohu potvrdit je, že mošt ze samotných jadeniček je tak sladký, až je skoro nepitelný.
    Osobně nepovažuji výběr odrůdy u jablkovice za až tak podstatný. Důležitější je dokonale zralé ovoce, správné vedení kvasu a kvalitní vypálení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.254 (?), 7.3.2019 16:44

Jo již jsem si vybavil, odkud to mám. Přivezl jsem asi před třemi lety asi 200 kg panenských do pálenice a tam je vysypali na hromadu. A když jsem vybavoval papíry, tak mně palič říkal, abych to příště nedělal, abych si to nechal vypálit zvlášť, že panenské jsou nejlepší a je škoda míchat je  s něčím jiným.  Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.200 (?), 17.3.2021 11:15

Mám v zahradě po dědovi jeden strom této neuvěřitelně vitální odrůdy Citrónové zimní a potvrzuji vše, co o něm bylo řečeno - veliká, pěkná a šťavnatá jablka dává v podstatě bez jakékoliv péče. Na jaře jsou ve sklepě mezi posledními. Pokud jde o výrok, že když je dobré do štrůdlu, nestojí jinak za nic,  nesouhlasím. Dobrý štrůdl potřebuje dobrá nakyslá jablka, jako je citronáč. Bez té kyselinky je to jen fádní sladký dezert. Jablka se skvěle hodí i na moštování ve směsi. Ráda bych odrůdu naroubovala na mladou podnož, ale bohužel to neumím. Tak snad ještě vydrží.

Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 17.3.2021 13:03

Dano, roubování jabloní pokládám za nejjednodušší, s největší nadějí na zdar! Raději to zkuste-buď sama, nebo si někoho sjednejte. Kdyby ten Váš konkrétní strom odešel za předky, tak by Vás jistě bolelo, že jste mu neumožnila dále fungovat, byť na jiných kořenech... Možná ta jabloň letos nenabízí výhony vhodné k roubování, tomu se dá pomoci zmlazením -středně až silně radikálním seříznutím a přihnojením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 11.7.2019 10:02

S odstupem času, když jsem si už zvyknul na to, že jde skutečně o Citrónové zimní, zašel jsem do venkovního sklípku (skladovací podmínky jsou tam ideální jen zhruba od půlky října do konce března - teď už je tam kolem 14 stupňů), kde jsou uskladněné poslední zbytky jablek a vybral jsem citrónové zimní (z darovaných - na snímcích je to první vepředu)
a pár ostatních, blíže neurčených jablek (na snímcích vzadu). Ostatně, nejvyšší čas na úklid a vyletnění sklepa.
Zkusil jsem i ochutnat, citrónové zimní je už z formy -  chyby jsou vidět na snímku, a kyselost je už jen velice jemná (nebo překrytá sladkostí?), nicméně je stále křupavé, s poměrně pevnou konzistencí, a stupeň vadnutí neruší příliš vzhled ani požitek z ochutnávky.
V dobrých skladovacích podmínkách by mu bylo jistě lépe i v této době.
   Vracím se k tomu proto, že jsem si je letos narouboval, zároveň jsem koupil Admirál a po jeho zakrácení jsem jej (jako prevenci proti hryzcům)
narouboval na stejný strom jako citrónové. V příštích letech, bude-li mi přáno, mohu porovnávat (chuťově asi ne, ale
co do skladovatelnosti v jedlé podobě) moderní a klasickou odrůdu.

ještě foto
ještě foto
ještě foto
ještě foto
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 11.7.2019 12:35

Laco430k: Zaujímavý príspevok, určite sa aj medzi tzv. "starými" odrodami nájdu také ktoré majú vynikajúcu skladovateľnosť (´shelf-life´). Možno ešte niekto pridá svoju skúsenosť s nejakou ďalšou odrodou, ktorá sa už dnes bežne nepestuje.

Každopádne Ste Citrónovému zimnému vybrali veľmi zdatného súpera na porovnanie. Prajem Vám aby Admiral u Vás prosperoval bez pehovitosti, tak ako u mňa. V takom prípade s ním určite budete spokojný.   IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 11.7.2019 13:23

Děkuji,

trochu bych si Vás dovolil opravit, "zdatného súpera" jsem vybral Admirálu :-)

Letos budu mít patrně alespoň tucet plodů (již dříve naroubovaného) Zvonkového, tam myslím také bude skladovatelnost dobrá(vloni jsme nečekali a poslední snědli v dubnu - byly ostatně jen 4 ks), nu uvidíme.

Mimochodem ta ostatní jablka jsem také okoštoval, pochopitelně jsou to bez vyjímky tzv. "jabĺčka pre bezzubých", (přesněji pro lidi bez zubů a bez chuťových buněk), tzn. že by po nich nikdo nesáhl ani v nouzi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika