čistecké lahůdkové



host - 131.85 (?)
7.12.2007 22:50

Také pěstujeme toto ČIstecké lahůdkové v nadmořské výšce 350 m n. m. Je to odrůda velmi plodící, 40 letý srom dává bez jakékoliv ochrany 50 -60 kg ovoce. Je velice odolné proti strupovitost  i padlí. U nás je určeno pro přímý konzum 10% a zbytek se setřese na zem a moštuje. Jeho výtěžnost moštu je 70-75 %, což je velice ekonomické při platbě za kg vkladu před moštováním. Tonda

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 11.6.2007 20:16
Rouby samozřejmě nabídnout mohu (nejspíš v zimě). Někdo z účastníků chatu nabízel, tuším, i na podzim stromky.
   Skoro přesně před 25 lety na chmelové brigádě v Petrovicíh u Rakovníka přišla stížnost na naše brigádníky, že otrhali místnímu občanovi celý strom čistecké lahůdky. Šel jsem se starým manželům za studenty omluvit a nechal jim svou adresu s prosbou o rouby.  Velké bylo mé překvapení, že za pár měsíců mi skutečně balíček přišel. Zbylými rouby jsem přerouboval zatoulané pláně na návsi. I když časem v mé zahradě Čistecké ustoupilo odolnějším odrůdám, ten strom na návsi stojí dodnes.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185), 12.6.2007 7:52
Školky Mcely - Čistecké lahůdkové mají v sortimentu na internetu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.85 (?), 7.12.2007 22:50

Také pěstujeme toto ČIstecké lahůdkové v nadmořské výšce 350 m n. m. Je to odrůda velmi plodící, 40 letý srom dává bez jakékoliv ochrany 50 -60 kg ovoce. Je velice odolné proti strupovitost  i padlí. U nás je určeno pro přímý konzum 10% a zbytek se setřese na zem a moštuje. Jeho výtěžnost moštu je 70-75 %, což je velice ekonomické při platbě za kg vkladu před moštováním. Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 8.12.2007 8:57

Lahodnou chuť Čisteckého mám rovněž velice rád. Strupovitostí však, alespoň u nás, trpí mimořádně silně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 82.60 (?), 8.12.2007 19:16

Právě čistecké velmi trpí strupovitostí - ač chuťově výjimečné, přeroubovávám! Pochopitelně, tam, kde se strupovitost nerozšíří, nemůže napadnout ani čistecké...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jerome - (18) - 82.60 (?), 8.12.2007 19:30

V prastarém magazínu Květy (asi 1986) jsem nalezl pár slov o Čisteckém - jistý, již tehdy v požehnaném věku Dr. Bouchal, o něm píše "...říká se, že je to vlastně Princezna Luisa Kanadská a že známý ovocnář Herles ji dostal z Kanady a jenom přejmenoval. To je ale veliký omyl (a dr. Bouchal prý přitom zašermoval holí), s Herlesem z Čisté u Rakovníka jsem o této odrůdě několikrát hovořil. Měl Luisu z Ameriky a česáči měli jablka rádi, dala se jíst již při sklizni, no a ohryzky házeli na zem. Z jejich semínek vyrostly stromky a jeden z nich dal ovoce ještě lepší, křehčí než Luisa - a ten potom Herles množil pod názvem Čistecké lahůdkové. Jde tedy o semenáče Luisy kanadské z volného opylení."

Tolik Dr. Bouchal o Čisteckém (které je skutečně velmi náchylné na strupovitost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 9.12.2007 10:31

Škoda, že se někdo nepokusil vyšlechtit pokřížením Čisteckého rezistentní  odrůdu. Podobně, jako  se to podařilo s Fantatzií, která Čistecké chuťově trochu připomíná a strupovitostí trpí taky velmi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 11.9.2008 10:28

Ještě další sentimentální zajímavost:

Vypráví se, že president Masaryk měl jablka velice rád a přál si vždy ta z té Čisté, ta Čistecká... z toho prý vzniklo i pojmenování odrůdy.

Zda je to pravda, nevím, ale je to hezké.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.120 (?), 9.4.2010 22:40

Cistecke máme - na Pardubicku. Nikdy jsem nejedla lepší jablko. Pokud nejsou na prodej, tak trochu strupovitosti nevadí. Je pravda, že dlouho nevydrží a tak je pak moštujeme. Mošt je samozřejmě výborný, sladký.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.178 (?), 15.10.2010 23:37

My máme čistecké lahůdkové přesně k tomu účelu, tj. ne na prodej, ale pro chuťové potěšení a na mošt. Zrovna ho popíjíme.. z této odrůdy je skutečně nejsladší:-)). A to ho cca před 20 lety táta narouboval na úplně starou renetu a jak plodí!! v předhúří Novohradských hor!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika