Choroba jabloně - o co se jedná?



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 77.140 (?)
27.6.2014 8:31

Pane Jaroslave, zapoměl jste ještě na jednu možnost.Pěstovat odrůdy staršího i novějšího šlechtění byť vnímavější na strupovitost.Integrovanou ochranou se dají eliminovat a otevře se pro malopěstitele škála pestrosti chutí.Ve vší úctě k rezistentům, tuto pestrost nenabídnout nemohou.
Plody ošetřených jabloní 2x před květem a 2x po květu dle mého názoru mají stejnou zdravotní nezávadnost jako ty neošetřené.Je to uměle udržované klišé.U komerčního pěstování je situace jak popisujete - nepoživatelná!!
Odrůdová rozmanitost je pro mě prioritní (od rezistentů až po náročnější odrůdy).A to bych doporučil zahrádkářům já. - Mičurin II

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 136.141 (?), 27.6.2014 6:45

Začátečník by si měl dobře přečíst zahrádkářskou literaturu, tady najde jen rady k nějakým detailům, všeobecné zahrádkářské vzdělání tady nenajde! J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.42 (?), 27.6.2014 14:47

Ne, to asi ne, ale evidentně tu může od zkušenějších získat představu, jakouže to nemocí jeho jabloň trpí, pakliže není schopen z obrázků v zahradnické literatuře chorobu jednoznačně a s jistotou identifikovat. Právě to se totiž v mém případě stalo.

Jinak samozřejmě souhlasím, že vyhlídky nejsou příliš růžové...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 77.140 (?), 27.6.2014 8:31

Pane Jaroslave, zapoměl jste ještě na jednu možnost.Pěstovat odrůdy staršího i novějšího šlechtění byť vnímavější na strupovitost.Integrovanou ochranou se dají eliminovat a otevře se pro malopěstitele škála pestrosti chutí.Ve vší úctě k rezistentům, tuto pestrost nenabídnout nemohou.
Plody ošetřených jabloní 2x před květem a 2x po květu dle mého názoru mají stejnou zdravotní nezávadnost jako ty neošetřené.Je to uměle udržované klišé.U komerčního pěstování je situace jak popisujete - nepoživatelná!!
Odrůdová rozmanitost je pro mě prioritní (od rezistentů až po náročnější odrůdy).A to bych doporučil zahrádkářům já. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 27.6.2014 9:38

No jo, jenže ne každý záhrádkář je zkušenostmi a odborností tak vyzrálý jako Vy a také ne každý zahrádkář je schopen a ochoten tomu obětovat tolik času a péče jako Vy. Mnozí pěstují jednoduchým stylem "kup, zasaď a sklízej". Pro takové zahrádkáře, jsou resitenty požehnáním. A protože paní tazatelka doteď vůbec netušila, že existuje nějaká strupovitost, myslím že i ona spadá (alespoň nyní) do této velmi početné skupiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 96.86 (?), 27.6.2014 10:24

No, on rezistent také potřebuje péči. Řez, hnojení i minimální chemickou ochranu. Nestačí ho jen zasadit. Pěstitel se tomu musí věnovat, aby získal aspoň minimální znalosti a stále se zdokonaloval Jinak, ať se na to vykašle a naseje távu (ale i trávník potřebuje péči). Mnoho známých to tak i udělalo a dokonce lituje, že lezli někam na venkov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 27.6.2014 10:40

... ale bavíme se na téma chemické ochrany (viz. strupovitost na James Gerieve v úvodním příspěvku) a v tomto ohledu jsem reagoval na doporučení pana Polehly pro zahrádkáře, co sázet. Čiliže pro člověka, který ještě do pěstitelského umu a znalostí nepronikl a výhledově pronikat příliš nehodlá, jsou rezistenty vhodnější volbou, než klasické starší odrůdy, vyžadující intenzivní fungicidní ošetření. Nejen vhodnější volbou, ale v podstatě jedinou rozumnou možností. Napsal jsem proto "požehnáním".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 77.141 (?), 27.6.2014 11:50

Já jsem přece reagoval na vyjádření pana Jaroslava, který doporučuje všem jenom rezistenty.Jiná volba tam nezazněla, tak jsem ji doplnil.Každý ať se s tím porve jak umí a jakou chce podstoupit péči.Jednoduchý recept zasáď - čekej - sklízej sice funguje ale výsledky jsou mnohdy žalostné.Čekat s rukama v klíně a nečinně koukat co na mě zbyde, nepodílet se a nepokusit se o ovlivnění kvality ovoce by mě nebavilo.A že může pěstitel ovlivnit hodně. - Mičurin II (470m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.6.2014 12:31

Nemíchal bych zde dvě rozdílné kategorie. Jabloně, které nevyžadují péči a jabloně rezistentní protu strupovitosti. To není totéž a je třeba to rozlišit. Mezi nerezistentními odrůdami existují takové, které, když vysadíte na semenné podnoži, budou růst a uspokojivě plodit. i když se jim příliš věnovat nebudete. Boikovo, Smiřické, Boskoop, Matčino. Nejsou rezistentní, ale strupovitostíb trpí málo. Mezi rezistenty jsou taky takové. Zuzana, Produkta, Selena, Angold, aj. Naopak Topaz, Goldstar, či Sirius sice strupovitostí trpět nebudou, ale péči v podobě řezu, výživy, probírky potřebují, jinak jejich ovoce nebude nic moc.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 27.6.2014 13:05

Mám obavu, že tak trochu přecházíme do oblíbeného tématu "hledáme ideální jabloň". Jenže problém paní Hanky je ten, že si vysadili před dům darovanou jablůňku a těšili se na první úrodu krásných zdravých jablíček. Jablůňka letos poprvé zakvetla, ale na prvých plůdcích se objevily šedočerné nevzhledné skvrny. Paní Hanka se tu dověděla, že vysazená odrůda patří do skupiny silně citlivých na strupovitost, a že bez základního chemického ošetření se na ní pěkných, zdravých jablíček asi nikdy nedočká nebo jen výjimečně. Co teď? Začít studovat postřiky a koupit si patřičnou výbavu nebo vyměnit stromek za méně choulostivý (= vrátit se o tři roky zpět) a nebo se s tím smířit a ponechat to osudu? Ani jedna možnost z nabízených není příliš radostná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.169 (?), 27.6.2014 13:42

A tak taky jedna veselá: přeroubovat. blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika