Choroba Admirálu



Stránky: 1,  2,  3   
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?) 
16.8.2017 10:42, zobrazeno: 15121x

Zdravím všechny pěstitele jabloní. Na prvních plodech stromku Admirál (2015) se objevily postupně tmavnoucí skvrny - viz foto. Připadá mi to jako hnědá skvrnitost, kterou trpí hlavně Dukát. Stromek mám ještě ve školce, kde je kvalitní vyhnojená půda, lehce zásaditá (podle testu). Podnož J-TE-H, druhý stromek na M7 má plody O.K., je ale v jiné části zahrady. Nejedná se o poškození kroupami ani vosami. Má někdo zkušenosti se specifickými požadavky na pěstováním Admirálu? Zkusil jsem postřik 1,5% Kalkosanem, zatím se to nijak neprojevilo. Děkuji za radu, Bohouš.

Admirál
Admirál
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.8.2017 10:51

Je to fyziologická hořká pihovitost. Postřik rozpustným vápníkem (Kalkosan) je správný, ale působí hlavně preventivně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 16.8.2017 11:07

Děkuji za radu, je to tedy podobný problém jako s Dukátem. Nepomohlo by preventivně i vápnění půdy, resp. přihnojování ledkem vápenatým? Mám zkušenost, že Dukát v některých půdách vůbec nelze pěstovat, v hlubokých výživných černozemích je to podstatně lepší. Doufám, že Admirál nebude tak citlivý. Zdraví Bohouš. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.8.2017 11:38

Já doufám taky. Údajně u starších stromů na bujnější podnoži se choroba tolik vyskytovat nebude. Ale nikdo zatím nemá starý strom Admirálu, tak uvidíme. U Dukátu to platilo, akorát na těch vyšších tvarech byly plody drobné. To by u triploidního Admirálu být nemělo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 16.8.2017 12:46

A to jste na takové žížalce nechal 4 plody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 16.8.2017 14:55

Náchylnost k hořké skvrnitosti je dosti nepříjemná odrůdová vlastnost. U Admirálu Miloš psal, že postižené plody neztrácely na chuti, ani se nezkracovala jejich skladovatelnost. Tak hurá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 16.8.2017 15:19

Chci alespoň nějaký sklidit, abych si ověřil, jestli je to opravdu taková bomba a stojí za to přeroubovat 5 letý zákrsek Golden Del. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 16.8.2017 17:47

Že to je bomba tvrdí kde kdo. smiley Mám ho taky všude možně naroubovaný. Plody Ti, Bohouši, můžu zatím jen závidět. yes Ať si na nich pochutnáš. cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.97 (?), 16.8.2017 19:19

Už má ten slavný Admirál choroby a to že je prí bomba, všichni to chválí.Jak to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.112 (?), 16.8.2017 20:31
Bohouš: Admiral je len jedna z odrôd jablone. Výrazy ako "slavný" a "bomba" by som ja osobne nepoužíval, ale to nie je podstatné. Žiadna odroda nie je dokonalá a bez chýb, Admiral nie je výnimkou. Na vlákne "Admiral" môžete nájsť môj príspevok o mínusoch Admiralu. Paradoxne, mám 3 stromky Admiralu (2 na M26 a 1 na M9), dva staršie rodia už 3 či 4 roky, ale zatiaľ som nemal ani jeden plod s pehovitosťou (?!). Skúsenosti iných (napr. aj dr.Vysloužila či Vaša) sú opačné, takže ten sklon k pehovitosti tam zrejme bude. Napokon netajili sa tým ani jeho šľachtitelia keď ho púšťali na trh. Podľa mňa jeho klady jasne prevažujú, najmä odolnosť chrastavitosti, výborná chuť a predovšetkým excelentná dĺžka skladovateľnosti aj v bežnej pivnici bez straty kvality - tzv. shelf-life (to som opakovane dokladoval aj fotkami). K tým postrekom kalciom: ak sa už pehovitosť prejavila, tak je už neskoro. Ja dávam postreky kalciom od konca júna à 10 dní takmer všetkým jabloniam až do zberu (používam Florasin Calcium aj s obsahom bóru). Ešte pridám fotky, aby som iba nekecal - ako doklad že si s tou absenciou pehovitosti u Admiralu nevymýšľam. Na foto 1-3 sú plody staršieho Admiralu na M26, na foto 4-5 mladšieho na M9, fotené dnes. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika