Car Alexander?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
17.10.2019 17:42

U nových nebo zahraničních odrůd by někdy stačilo, kdybychom se seznámili s požadavky na jejich pěstování a sklizeň. Kdysi jsem z neznalosti málem zrušil jabloň Granny Smith ve správné poloze -  210m. Sklidil jsem jablka koncem září a nedala se sníst. Teď, když je sklízím obvykle až v listopadu, jsou to má nejatraktivnější jablka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 68.117 (?), 16.10.2019 20:05, zobrazeno: 2357x
Je toto odrůda Car Alexander nebo Grávštýnské? Jablka jsou týden po sklizni hodně aromatické a mají příjemně sladkokyselou chuť. Ve skladu vydrží do prosince, pak začínají hnít. Sklizeň probíhá od 28.9 do 4.10. Strom plodí každý rok a hodně. Plody bývají hodně velké (letos to ale kvůli letnímu suchu neplatí). Stáří stromu je cca 40 let.
jablka
jablka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 17.10.2019 10:33

Z fotky to nepoznám, ostatně Cara Alexandra ani neznám. Ale proti Gráfštýnskému mluví několik argumentů:
1. Obvykle se sklízí dřív než na přelomu září a října
2. Stromy neplodí každý rok a úrody nebývají extra velké
3. Plody jsou dostatečně velké jen při menší úrodě
4. Do prosince jablka v běžném sklepě nevydrží
5. Před 40 lety se stromky Grafštýnského neprodávaly (koneckonců ani Cara)
Jediné, co hovoří pro G. je, že jablka týden po sklizni voní

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 17.10.2019 13:25

Jako Cara Alexandra jsem loni odhadl čtyři darovaná jablka na obrázku, pocházející z hodně starého polokmenu. Chutnala výborně, příjemná šťavnatá dužina se snadno kousala a celkový dojem z konzumace byl víc než jen dobrý. Zůstává mi otázka, proč takové chutné odrůdy kterým se u nás dařilo bez zvláštní péče, byly nahrazovány odrůdami nevhodnými do našich podmínek.

Car Alexander?
Car Alexander?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.124 (?), 17.10.2019 16:41

Ony nebyly nahrazovány samy od sebe. Oni je nahradili ti, co je pěstovali. A nahrazují je dál. Stačí se podívat, o jakých odrůdách se tu píše. U řady z nich je vhodnost do našich podmínek přinejmenším problematická.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 68.117 (?), 17.10.2019 17:09
A je to škoda. Staré odrůdy měly něco co ty nové nemají (svoji schuť). Dnešní odrůdy jsou pouze plřeslazené parodie na jablko.
jablko 2
jablko 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.10.2019 17:42

U nových nebo zahraničních odrůd by někdy stačilo, kdybychom se seznámili s požadavky na jejich pěstování a sklizeň. Kdysi jsem z neznalosti málem zrušil jabloň Granny Smith ve správné poloze -  210m. Sklidil jsem jablka koncem září a nedala se sníst. Teď, když je sklízím obvykle až v listopadu, jsou to má nejatraktivnější jablka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika