Braeburn



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
30.10.2019 11:51

Celý měsíčník se těší na Vaši oponenturu, pane Mičurine II.

dříve často uváděné jednoduché přehledy o odrůdách v odborných publikacích pro zahrádkáře založeny na bodovém systému zcela vymizely

Dejte sem odkaz na ten bodový systém, já ho za 40 let neviděl.

přátelé na tabulky nekašlete.Vypoví vám minimálně v jaké sklizňové zralosti se uvažovaná odrůda pohybuje a co si můžete ve své poloze dovolit.Tyto grafy byly sestaveny pro profesionální pěstitele

Přesně tak. Protože byly sestaveny pro profesionální pěstitele, platí pro oblasti, kde se ovoce pěstuje profesionálně. Pokud zahradničíte jinde, tak o tom, co si můžete dovolit toho mnoho nepoví. To si musíte vyzkoušet.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
PepaS - (30) - 217.186 (?), 29.10.2019 21:35

Našel jsem tabulku sklizňové zralosti jádrovin z roku 2010, nemáte odkaz na nějakou novější? Děkuji JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?), 29.10.2019 22:09
PepaS: Josefe, jablká sa nedajú oberať podľa tabuliek... A ak máte na mysli výber eventuálnych odrôd podľa ich deklarovanej oberačkovej zrelosti - tak moja rada je: KAŠLITE NA TABUĽKY a vyskúšajte odrody, ktoré Vás zaujmú vo svojej záhrade - jedine tak uvidíte, ako to bude u Vás. Možno zistíte, že 'železné pravdy' akosi zhrdzaveli... Verím Mendelejovej tabuľke prvkov, ale vtesnať ovocinárčenie do tabuliek - tomu bezvýhradne veriť nedokážem. Nebojte sa experimentovať. Pokusnictví zdar! IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaS - (30) - 217.186 (?), 29.10.2019 22:34

To je sice pravda, ale jako orientace při výběru mohou dobře posloužit, zrovna váhám zda Braeburn zkusit.Testovat nevhodně zvolenou odrůdu /jsem v 500 m/  trvá 4 a více let. JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.26 (?), 30.10.2019 14:21
Také se uvádí, že jabloně na zakrslých podnožích (M9) mají dřívější sklizňovou zralost, než na bujnějších podnoží (A2).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?), 29.10.2019 21:56
Mičurin II: Som rád že čítate moje príspevky 😃. Braeburn nie je zlá odroda, práve naopak. Vyskúšal som ho počas viacerých rokov, teraz zasiahla vyššia moc (zlomenie stromu Braeburnu víchricou). Mohol som ho nahradiť ďalším Braeburnom, ale chuťovo ma neoslovil až tak veľmi, aby som to urobil. Namiesto neho vyskúšam americkú odrodu Goldrush. Ovocinárčenie je aj o opúšťaní starých a hľadaní nových odrôd. Našťastie mi nikto nemôže diktovať, čo mám vo svojej záhrade pestovať, ani to ako mi jednotlivé odrody chutia. Hľadanie a skúšanie nových odrôd má s ovocinárčinou sakramentsky veľa spoločného. Pokusnictví zdar! IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.142 (?), 30.10.2019 10:53

Pane PepaS, k novější aktualizaci přehledu zralosti ještě zřejmě nedošlo.K významné obměně odrůd také ne, tak zatím bez revize.No rozhodně přátelé na tabulky nekašlete.Vypoví vám minimálně v jaké sklizňové zralosti se uvažovaná odrůda pohybuje a co si můžete ve své poloze dovolit.Tyto grafy byly sestaveny pro profesionální pěstitele.Čili důvěryhodnost je nezpochybnitelná.Je zarážející, kdy dříve často uváděné jednoduché přehledy o odrůdách v odborných publikacích pro zahrádkáře založeny na bodovém systému zcela vymizely.Bylo možno se dle nich slušně orientovat při výběru odrůd.Zato vehementně nastoupila nová garnitura "odborníků" kteří rádí určují co pěstovat a které odrůdy jsou nevhodné.Je to založeno pouze na jejich tvrzení a troufám si říci, ne vždy ve prospěch zahradkářů.Proto jim takové nezávislé souhrnné přehledy vadí.Lze si tam jednoduše ověřit pravdivost či nepravdivost jejich tvrzení.Rozhodně raději věřím profesionálním přehledům a tabulkám Ovocnářské unie než subjektivním názorům jadnotlivců zatížených jistou neobjektivností.Zahradkářský měsíčník je toho jasným důkazem.Stejní lidé, stejné názory, stejné šlechtění, stejná doporučení bez oponentury jako jeden muž.Statě o jádrovinách je to nejhorší co tento měsíčník nabízí.Seriozní informace se tam nedostanou.A věřte, zahraničí a naše amaterské šlechtění nespí.To jen oni vám dávají iluzi že nic takového není.

Zahradě a inspirativní ovocnařině zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.10.2019 11:51

Celý měsíčník se těší na Vaši oponenturu, pane Mičurine II.

dříve často uváděné jednoduché přehledy o odrůdách v odborných publikacích pro zahrádkáře založeny na bodovém systému zcela vymizely

Dejte sem odkaz na ten bodový systém, já ho za 40 let neviděl.

přátelé na tabulky nekašlete.Vypoví vám minimálně v jaké sklizňové zralosti se uvažovaná odrůda pohybuje a co si můžete ve své poloze dovolit.Tyto grafy byly sestaveny pro profesionální pěstitele

Přesně tak. Protože byly sestaveny pro profesionální pěstitele, platí pro oblasti, kde se ovoce pěstuje profesionálně. Pokud zahradničíte jinde, tak o tom, co si můžete dovolit toho mnoho nepoví. To si musíte vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.245 (?), 31.10.2019 6:28

To o čem se bavíte je propagační plakát OU z roku 2010. Je poměrně pěkný, dá se z něj určit posloupnost sklizně odrůd a jak se odrůdy kryjí ve slizňové a konzumní zralosti. Profesionální pěstitele zajímá cca 5 odrůd a jejich barevné klony. Nasázet sady, aby se jim nekryla sklizňová zralost hlavních odrůd, by měli být schopni i bez plakátu.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.51 (?), 30.10.2019 17:11
Tomuto druhu humoru zatiaľ nerozumiem, ale budem sa snažiť ďalej... (foto 4). Dôveryhodnosť je teda plne zaručená tým, pre koho je to určené... Nepriestrelné. Hlava XII. Tieto tabuľky som nevidel a ani ma nazaujímajú. Ich výpovedná hodnota je podľa mňa limitovaná. Pre mňa je rozhodujúca moja skúsenosť, aj keď si rád prečítam poznatky kolegov-hobíkov. Obmedzenú výpovednú hodnotu takýchto tabuliek uvediem práve na odrode Braeburn - na fotkách (1-3) sú moje Braeburny v sezóne, kedy sa excelentne vyfarbili, snáď uzná každý že takto 'vykolorovaný' Braeburn nie je až taká všedná záležitosť. V inej sezóne ale Braeburny do takejto farby nedospeli, aj keď som ich oberal o 3-4 týždne neskôr. Takže niekedy bola oberačková zrelosť začiatkom októbra, niekedy až koncom októbra/začiatkom novembra. Rozdiel 3-4 týždne. A to v jednej záhrade, z jedného stromu... Ako môžu tabuľky zohľadniť rozdiel v priebehu počasia v danom roku, nadm.výške, kvalite pôdy, orientácii svahu, konfigurácii terénu, druhu podpníka, veku a hustote výsadby, spôsobe rezu, chemickej ochrane, zálievke, intenzite hnojenia... atď., atď., atď.? Nenechajte sa oblbnúť nejakými tabuľkami, nebojte sa experimentovať, skúšať aj zdanlivo nemožné. Nenechajte sa 'zatabuľkovať', záhradkári-hobíci. Pokusnictví zdar! IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 31.10.2019 7:12

jednoduché přehledy o odrůdách v odborných publikacích pro zahrádkáře založeny na bodovém systému

Můžete prosím nafotiti a dát sem nějaký příklad, ať člověk může posoudit, o čem mluvíte a jak je tato informace pro hobíky relevantní?

určují co pěstovat a které odrůdy jsou nevhodné

Tomu nerozumím. Mně nikdo neurčoval, co mám pěstovat. Odrůd je "nekonečné" množství, jak nových, tak starých, a naopak jsem si zde v hojném množství diskuzí zjišťoval zkušenosti s jejich pěstováním, abych si jich několik vybral. Vám je někdo určuje?

stejné názory, stejné šlechtění, stejná doporučení bez oponentury jako jeden muž

Nebude to tím, že většina dospěla ke stejnému názoru? Nerozumím tomu, když jako jeden z mála s touto shodou nesouhlasíte a máte opačné názory, proč tedy neoponujete, když máte ten prostor? Tak to přeci v odborných kruzích zcela přirozeně funguje. Proč nadáváte tady na nějakém fóru na imaginární problém, a nepřispějete s vaším názorem do příslušných publikací, kde o něj rozhodně zájem je a bude mít smysl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika