Braeburn



Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?)
2.5.2018 6:24

Taky jsem si letos na M9 narouboval Braeburn Mariri Red. Jak ja, tak rodina toto jablko mame radi, takze se tesim. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.11 (?), 5.4.2018 22:06

Letos vysadím Braeburn klon Fenbra, časem snad budu moci dát nějaké hodnocení z mé lokality. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 1.5.2018 22:07

Braeburn?Těžce zkoušená a neobjektivně hodnocená odrůda v našich končinách.Na Slovensku tuto odrůdu hodnotí zcela jinak, jako plodnou stabilně plodící a velmi chutnou s dlouhou dobou skladování.Ukázka kveteni (foceno včera).Přibližně takto kvete každý rok.Nutná probírka a k alternaci nemůže dojít. - Mičurin II (470 m)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 2.5.2018 6:24

Taky jsem si letos na M9 narouboval Braeburn Mariri Red. Jak ja, tak rodina toto jablko mame radi, takze se tesim. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.73 (?), 2.5.2018 8:33

Na jižním Slovensku je ještě o dost tepleji oproti jižní Moravě, takže se tam dá pěstovat ledacos.U nás na severní Moravě v Sadech Životice v okolí Havířova odrůdu Braeburn pěstují, já letos zasadil klon Fenbra na vyzkoušení.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.196 (?), 2.5.2018 20:20
Braeburn je kvalitná odroda, ktorá trochu dopláca na fakt, že je vychyteným "komerčákom" z hypermarketov. Podtrhnuté a v chladených skladoch držané plody mnohých chuťovo sklamú. Preto som si ho vysadil v mojej záhrade, aby som jeho kvality mohol posúdiť čo najobjektívnejšie. Treba povedať, že doma dopestovaný Braeburn je výborné jablko po každej stránke - výzorom, chuťou, konzistenciou dužiny i skladovateľnosťou. Či je to odroda vhodná do každej záhrady, nebudem teraz riešiť. Na foto 1 sú moje Braeburny fotené dnes -2.5.2018. Stále sú kvalitatívne na dobrej úrovni. Pridávam ešte dnešné fotky niektorých ďalších odrôd jabĺk, ktoré vydržali do začiatku mája v pomerne dobrom stave. Prekvapivo dlho vydržal Jonathan (bez skládkových chorôb). Výzorovo exceluje Heliodor, dužina je už ale menej šťavnatá. Naopak Fuji už trochu vráskavie, ale tuhosť a šťavnatosť dužiny si drží výborne. Prežilo aj zopár Rubinol. Stále skvele vyzerá Shalimar. Lucy vyráža dych nádhernou tmavorubínovou farbou a stále sviežim vzhľadom, aj keď chuťovo to už také skvelé nie je. Výrazne ale prekonala očakávania v dĺžke skladovateľnosti. Stálicou je samozrejme Idared (ten som nefotil). No a na posledných 2 fotkách je odroda, ktorá je v mojich podmienkach absolútne bez konkurencie čo sa týka shelf-life (mám na mysli nielen výzor v tomto čase, ale najmä neuveriteľné parametre chuti, šťavnatosti a tuhej "chruplavosti" úplne čerstvo pôsobiacej dužiny). V máji... IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.128 (?), 3.5.2018 8:09

Admirál jsem trochu přehlížel díky informaci že trpí pihovatostí, jak vidím tak asi stojí za výsadbu.Mám ho ve školce, bude asi na hodně slabé podnoži, rouboval jsem ho tuším na J-TE-F, tak asi koupím hotový stromek nebo přeroubuji na M 26 nebo P14.Shalimar jsem vysadil, mám ale podezření že mi ho načal hryzec, nebo možná se na něm odepisuje mimořádné sucho, přesazoval jsem ho letos na jaře.Prakticky denně teď přesazené stromky zalévám.No a Idared jsem kdysi měl dva stromky na A2,chuť sice jen průměrná, ale to bylo jablek.Dával jsem bratrovi na bedny.Teď po vykácení vidím, že jeden stromek spolehlivě skladovatelných jablek by mohl být, navíc jsou dnes k dostání červené klony Najdared a další.Tak budu o něm uvažovat, taky kam s ním, místa není už nazbyt.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 17.10.2018 20:39

Braeburn  - 2018 -  štíhlé vřeteno

Notoricky známá odrůda z Nového Zelandu trochu zahalená tajemstvím o rodičovstvu.Vzniklo z Lady Hamilton x neznámá.Opět se ukázalo, nejlepší šlechtitel ja sama příroda.Dala nám Braeburn, který byl použit pro šlechtění a vznikly dvě skvělé odrůdy Jazz a Kanzi.Má mnoho barevných mutací kterým se daří jakož i základní odrůdě v moderním pěstování na intenzivních tvarech s dobrou agrotechnikou.Plodí bohatě a pravidelně.Její vysoká květní násada se reguluje probírkou plodů, což má blahodárný vliv na velikost plodů.Opět nedoporučována do středních poloh našimi ovocnářskými činovníky.A jak už mnohokrát u jiných vybraných (nedoporučovaných) odrůd mylně.Praxe ukazuje zcela něco jiného.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 27.12.2018 16:15

Braeburnu se budu věnovat podrobněji v tomto příslušném vlákně.Pánové uvádějí předčasné zmoučnatění dužniny v tomto roce.Jsem přesvědčen, jedná se o nedostatek vláhy během vegetace.V prvních dvou letech jsem to také pozoroval.V lednu slupka svěží a pevná ale dužnina dost suchá.Trápilo mě to, chuť totiž byla výborná.V dalším roce jsem se tedy věnoval Braeburnu detalněji ale hlavně mu dopřával závlahu protože jsem usoudil že je to příčina problému. A opravdu, vyžaduje vyšší sumu vláhy.Zvláště v září a říjnu kdy dochází prudkému nárustu hmoty.Braeburn je totiž pijan.Co toto opatření dělám jsou plody šťavnaté s dlouhou výdrží.Letos je mám k dispozici o měsíc dříve tedy od poloviny prosince.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 27.12.2018 18:21

Ak by bol toto jediný dôvod múčnatenia, môžem ho považovať prakticky za vyriešený. To by ma samozrejme potešilo. Všetky stromy mám pod kvapkovou závlahou, takže im môžem dopriať vody koľko potrebujú. Zväčša zalievam menej často (1x za 7-10 dní v závislosti od počasia) dávkou okolo 50 l na strom. Pravda však je, že na jeseň v čase dozrievania a zberu nezalievam vôbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 29.10.2019 20:32

Braeburn - 2019 - štíhlé vřeteno

Velmi kvalitní odrůda a světe div se, zase mě na Vysočině dozrála.Sklizeň 22.října.Přesně v rozmezí sklizně udávanou Ovocnářskou unií. Populistickému vyjádření, že nedosahuje kvalit Admirálu (včerejší nesmysl)nemíním komentovat.Nemá to s ovocnařinou nic společného.Jedno však vím jistě.Je dobře že Braeburn chutná jako Braeburn.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika