Bonita



Stránky: 1,  2   
proky - (25) - 241.241 (?) 
17.2.2017 12:52, zobrazeno: 14125x

loni na pdozim jsem zasadila novinku jabloň bonita, měla by být z křížení Topaz x Pink Lady, nemáte již někdo nějaké zkušenosti s touto odrůdou, uvažuji o koupi pawpaw(muďoul) jakou odrůdu by jste doporučili do jižních čech

děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.134 (?), 18.2.2017 11:23
Bonitu (kríženie uvádzate správne) majú určite viacerí, ale keďže na trhu táto odroda nie je dlho, tak na prvé úrody si ešte asi treba počkať. Ja mám iného kríženca Topazu - Lucy (T. x Fuji), tento rok by už mohli byť prvé plody. Čo sa týka Paw-paw, tiež mám 2 stromky a už aj nejaké skúsenosti (aj s úrodou), viď vlákno Asimina triloba. Bohužiaľ neviem o akú odrodu ide. Myslím si ale, že v juž.Čechách sa bude dariť akejkoľvek odrode (foto 3). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 18.2.2017 13:09

Asimina Triloba (paw-paw, Muďoul trojlaločný.banán severu) je cizosprašná, tudíž potřebujete alespoň dvě sazenice různych odrůd.Údajně je samosprašná italská odrůda Prima 1216,částečně samosprašné jsou Sunflover, Oberelense a Sweet virgine.Pěstitelé přesto doporučují alespoň dvě rostliny, dvou odrůd vzdálené od sebe max 9 metrů.           více na - w.w.w.asimina.org/Návod na pěstování pawpaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.74 (?), 18.2.2017 13:40
Z mojej skúsenosti viem, že na to aby Asimina plodila nie sú nutné 2 stromy. Iste je lepšie 2 stromy vedľa seba mať, ale nevyhnutnosť (pri niekt.odrodách) to nie je. Môj starší strom (bude mať 7 rokov) vlani 1.x zarodil, pričom ten mladší stromček (bude mať 4 roky) zatiaľ ešte nekvitol. Takže určite došlo k samoopeleniu. Na 1. fotke sú niektoré ďalšie odrody, na 2. a 3. fotke pár základných údajov o pestovaní. Nenáročnosť môžem potvrdiť. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 18.2.2017 14:49

Pěstovaval jsem déle jak 10 let italskou Primu, severoamerické Sunflover, Davis a NC-1,Takže samoopýlení nemůžu posoudit.Před 5 lety jsem je zrušil.Chuť jižního ovoce se nedostavila.Bylo to sladké jak "ho-no z nutrie",švetsky Toptaste jsou proti tomu kyselé jak šťovík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.24 (?), 18.2.2017 15:07
H. z n. som nejedol, ani Toptaste. Asiminu áno a mňa nadchla. Ale každý má svoje zmysly a chuť je jedným z nich. Niekto si rád vypočuje Smetanovu Vltavu (je úúúžasnááá), niekto Jóžina z Bážin, iný Beatles. Niekoho nadchne Da Vinci, niekoho Dalí, iného Lada. "Čistému vše čisté, ať každý má co rád...". Prečo by to s chuťou malo byť iné. OK. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 78.147 (?), 19.2.2017 15:09

děkuji pane doktore za Váš názor, zakládali jsem kompletně celou novou zahradu jabloně admirál, bohemia červená, beni shogun, fuji, bonita, merkur, hrušeň - dicolor, třešně - summit a kordia(obě na krimu), meruňka - kioto, broskev - catharina, nektarinka - star red gold a bělomasá super queen, švestka - toptaste na krimu, zelená renklóda, ořešák - apollo, další 4 broskve 4-leté z pecky, 3 meruňky z pecky zatím neplodilo, keřová višeň - carmin jewel,3 keře meruzalky velkoplodé, 2 muchovníky(princ wiliam a smoky), 3 zimolezy(altaj, amur a duet), několik druhů malin a ostružin, kiwi, 15 keřů kanadských borůvek(pink lemonade, chandler, duke, patriot, NorthSky, Brigitta Blue, Nui, Darrow, Powder Blue, Blueray,  Spartan, Goldtraube, Meader, O´Neal, Sunshine Blue, americké brusinky a nízké brusinky a 3 hlavy vinné révy - bezsemenné venus modrý a afrodita bílá, semenné arkádia, ještě mám připraveny 2 arónie a 2 červené ostružiníky - Ostružiník nutkajský DORMAN RED - Váš názor na výběr, jsem začátečník, pawpaw - jsem si vybrala Prima, Overlease, Rebecca's Gold, Sweet Alice - dva z nich koupím - všechny zahrádkáře zdravím jsem pouze amatér

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.42 (?), 19.2.2017 17:24
Ste grófka (hraběnka) zo Šternberku? Kde Ste to všetko umiestnili, vlastníte tretinu Čiech??? 😉 Ale vážne - výber super, vidno že Ste na to išli plánovite. Ešte mi tam chýba hurmikaki (tomel), keď už dáte Asiminu, tak skúste aj to. Pri Asimine Vám príliš neporadím, keďže neviem aké sú moje odrody, asi by som ale volil tú Primu a k nej si vyberte jednu z menovaných. A ešte: skúste aj hrušku Boscova, neoľutujete. IH (prajem nech sa darí a veľa síl a húževnatosti, budete mať čo robiť, hraběnko 😃).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.147 (?), 19.2.2017 19:29

Zahrada je přes 30 metrů dlouhá, když jsem se přivdala před 24 lety, tak to byl sad, kde se 2x ročně sekala vysoká tráva a bylo zde cca 40 stromů, máme se švagrem zahradu na polovinu, ale nemáme mezi sebou plot, vše co jsem pořidila máme pouze na naší polovině, takže švagr zde má další nové stromy. Když byly děti malé jednoho dne jsem vzala malou elektrickou sekačku a dnes, již nežijí babička s dědou, tak jsem se s pomocí mých dvou synů a manžela pustila před 4 lety do kompletní obměny celé zahrady, takže místo 3 řad stromků máme pouze 2, v jedné řadě mám drobné bobuloviny a v malé ovocné zahrádce, která je zabezpečene proti naší drůběži(slepičky, krůty a krocani, kachny a kačeři) ty chodí po zahradě mám borůvky u zdi víno a na podiu maliny a kiwi. Zahradě je opravdu velká v mírném svahu švagr ji mírně odvodnil, takže máme krásný rybník a Vaše osobní příspěvky a fotky SUPER, chceme vše bez chemie, Syn studuje Jihočeskou univerzitu, opravujeme a svépomocí také obhospodařujeme vlastní pole(pšenice a ječmen), luk, lesy a rybníky, blíží se také pořízení skotu nebo ovcí, vše bohužel za pracovního pochodu, statek mimo náše bydlení je totiž jak ruina. Tak to je naše malé hospodářství a u domova zahrada, plná ovoce, samozřejme, že pěstujeme i zeleninu(brambory ve velkém)na další zahrádce. Už se těším na jaro. Zdravím z jižních čech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 20.2.2017 0:02

Dobrý večer.

Asimina triloba odrůda Prima je podle mnoha zdrojů samosprašná. Potvrdila mi to i jedna pěstitelka, která ji má a široko daleko není žádný jiný strom asiminy.

Problémem však je tuto odrůdu sehnat. Ne, že by nebyly v nabídce, ale sám jsem jednu před lety koupil a když poprvé zaplodila, plody dozrály příliš brzy na to, aby to odpovídalo této odrůdě. Ani vysoká cena není zárukou (náš stromek stál přes 1200,- Kč). Nám to nevadí, máme ještě jeden stromek, takže samosprašnost zde není důležitá.

Asiminy mají několik úskalí. Jednak potřebují poměrně vysokou sumu tepla na dozrání. U nás s úspěchem dozrávají jen nejrannější odrůdy. Dále ne každému jejich plody chutnají. Doporučuji nejprve někde ochutnat. Někomu chutnají hodně, někdo je vůbec nevezme do úst. Bez ohledu na věk a pohlaví. A je to jen sezónní ovoce s dobou uchování v jednotkách dnů. Jediný rozumný způsob skladování je zamražením.

V domovině rostou na březích potoků v podrostu, tj. potřebují hodně vody a nesnáší úpal. Rodit začínají nejdříve ve čtyřech letech po výsadbě. Když po té době zjistíte, ža patříte k těm, kterým nechutnají, nemusí to být radostné. Osobně jsem k tomu přistupoval s nedůvěrou a byl jsem příjemně překvapen, ale nemusí to potkat každého.

Ještě malý postřeh. Většina lidí, kteří po letech likvidovali asiminy s tím, že jim nechutnají, měla odrůdu Sunflower. Pro jistotu ji na zahradě nemám.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika